Porównaj oferty

respect energy reklama

Jak obniżyć rachunki za prąd?

Wysokie kwoty na rachunkach za prąd coraz częściej wprawiają w osłupienie. Ceny energii elektrycznej stale rosną, a jedynym sposobem na zmniejszenie wydatków jest ograniczenie jej zużycia. Jak płacić mniej za prąd? Aby ponosić niższe koszty, wystarczy postawić na nowe nawyki i wprowadzić kilka zmian do swojej codzienności.

Wróć do: Aktualności Jak obniżyć rachunki za prąd?

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Zgodnie z informacjami, pozyskanymi przez Główny Urząd Statystyczny, średnie roczne zużycie prądu dla jednego gospodarstwa domowego wynosi w naszym kraju ok. 1996 kWh. Najwięcej energii elektrycznej zużywają takie urządzenia, jak płyta indukcyjna (750 kWh rocznie), lodówka (270 kWh rocznie) czy piekarnik (500 kWh rocznie).

Nagły wzrost kwot na rachunkach może wynikać nie tylko ze wzrostu cen prądu, ale też z pojawienia się nowych sprzętów elektrycznych w gospodarstwie domowym, zwiększenia użytkowania zasilanych energią elektryczną urządzeń lub niewłaściwego zarządzania jej zużyciem. Jak płacić mniej za prąd? Oto sprawdzone sposoby.

Jak obniżyć rachunek za prąd? Od czego zacząć?

Nie ma wątpliwości, że poziom zużycia energii w dużej mierze wynika ze zwyczajów domowników, ale nie tylko. Liczy się również klasa energetyczna wykorzystywanych w domu urządzeń, rodzaj oświetlenia a nawet sposób ogrzewania. Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jak obniżyć rachunki za prąd, zacznij od analizy swoich nawyków i identyfikacji źródeł największego zużycia. W ten sposób ułatwisz sobie zadanie i wprowadzisz zmiany w tych obszarach, które generują najwyższe koszty.

Za cel postaw sobie racjonalizację konsumpcji. Stare, zużywające dużo prądu urządzenia wymień na nowe, o wysokiej klasie efektywności energetycznej. Ta inwestycja z pewnością szybko ulegnie zwrotowi. Nie bez znaczenia są również drobiazgi, takie jak gotowanie w garnkach z pokrywkami, rezygnacja z otwierania piekarnika podczas pieczenia czy wstawiania gorących potraw do lodówki. Te drobne zmiany przyzwyczajeń mogą przynieść nieoczekiwane rezultaty w postaci mniejszych wydatków na energię elektryczną.

Jak zmniejszyć rachunek za prąd? Poprzez zmianę taryfy

Aby znacząco obniżyć wysokość swoich rachunków za prąd, nie warto jednak ograniczać się wyłącznie do zmiany nawyków. Należy rozważyć również zmianę taryfy na taką, która będzie dostosowana do przyzwyczajeń domowników. Przykładowo, jeśli prace domowe, takie jak pranie czy prasowanie wykonywane są wieczorem, dobrym pomysłem będzie zmiana taryfy na dwustrefową, czyli G12, w której wysokość stawek za prąd zależy od pory dnia.

Niższe rachunki za prąd dla osób, które wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania domu gwarantuje taryfa G12as. Z kolei G13 to aż 3 strefy cenowe i rozliczanie w oparciu o pory roku (letnią i zimową). Dobrym wyborem może również okazać się G12w, z tańszym prądem w weekendy i dni wolne od pracy. Tymczasem w dalszym ciągu większość z nas pozostaje na taryfie G11, w której prąd rozliczany jest zawsze tak samo, niezależnie od pory dnia czy roku. Warto wiedzieć, że jej zmiana jest bezpłatna. Wystarczy więc poświęcić kilka chwil, by zapoznać się z dostępnymi wariantami, a następnie uruchomić procedurę zmiany.

Niższe rachunki za prąd a wybór sprzedawcy

Zmiana sprzedawcy prądu nie jest postrzegana jako sposób na obniżenie rachunków za prąd. Może jednak wiązać się ze znacznymi oszczędnościami. W Polsce wolnorynkowe zasady w sektorze energetycznym zaczęły obowiązywać od 2007 roku. To właśnie od tego czasu mamy możliwość wyboru spośród różnych ofert, dotyczących sprzedaży energii elektrycznej. Wciąż jednak z opcji tej korzysta niewiele osób.

Jak obniżyć rachunki za prąd poprzez właściwy wybór sprzedawcy? Korzystanie z ofert niezależnych firm pozwala sporo zaoszczędzić. W wielu przypadkach są one dużo bardziej korzystne cenowo niż urzędowe taryfy. Sprzedawcy prądu oferują nie tylko atrakcyjne stawki, ale też rozwiązania, takie jak możliwość zamrożenia ceny prądu na wybrany okres lub usługi specjalne, np. wsparcie serwisanta AGD lub elektryka. Warto przeanalizować dostępne oferty, których warunki uwzględniają np. niższe stawki za czynną energię lub możliwość korzystania z nowych narzędzi do monitorowania zużycia energii elektrycznej. Wybór może ułatwić Ci aktualny ranking sprzedawców prądu.

Jak płacić mniej za prąd? Zmiana okresu rozliczeniowego

Aby kwota na rachunku uległa zmniejszeniu, można również zdecydować się na zmianę okresu rozliczeniowego. To kolejna skuteczna metoda na oszczędności. Nie każdy wie, że im okres rozliczeniowy jest dłuższy, tym niższej opłaty abonamentowej należy się spodziewać. Wysokość opłaty abonamentowej wpływa z kolei na rachunek za prąd, a jej obniżenie oznacza mniejsze wydatki.

Przejście z rozliczenia miesięcznego na roczne zapewnia niższe rachunki za prąd i nie wiąże się z żadnymi opłatami. Zmiany można dokonać online, bez wychodzenia z domu. Zajmuje tylko kilka chwil. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że możliwość zmiany okresu rozliczeniowego zależy od sprzedawcy. W niektórych przypadkach nie można liczyć na elastyczność w tym obszarze.

Jak obniżyć rachunki za prąd? Inwestycja w OZE

To wciąż nie wszystkie sposoby na obniżenie rachunków za prąd. Poza zmianą nawyków, taryfy, sprzedawcy i okresu rozliczeniowego, warto również rozważyć inwestycję w pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Produkowanie prądu na potrzeby gospodarstwa domowego sprzyja nie tylko niższym opłatom, ale też zwiększeniu niezależności od sieci. Przykładowo, instalacja fotowoltaiczna pozwala na obniżenie opłat za energię elektryczną aż o 60-70%.

Inwestycja w fotowoltaikę bez wątpienia jest opłacalna. W trosce o jej rentowność, należy zadbać o to, by ilość konsumowanej w domu energii odpowiadała ilości energii, wyprodukowanej przez ogniwa solarne. Sposobem na obniżenie kosztów inwestycji jest skorzystanie z oferowanego w ramach programów rządowych dofinansowania. Dopłaty do fotowoltaiki, magazynu energii czy pompy ciepła czynią decyzję o wdrożeniu nowych rozwiązań łatwiejszą.

Niższe rachunki za prąd w firmie

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na obniżenie wysokości rachunków za prąd dla gospodarstw domowych. Choć specyfika poboru energii w firmach jest inna, podobnie jak warunki zakupu prądu, także i w tym przypadku możliwe jest ograniczenie wydatków. Jak zmniejszyć rachunki za prąd w przedsiębiorstwie? Koszty, związane z generowaniem mocy biernej dla klientów biznesowych to często aż 30% rachunku. Warto zniwelować jej zwiększony pobór, by zaoszczędzić. Jak to zrobić? Poprzez kompensację mocy biernej. Choć instalacja kompensatorów wiąże się z wydatkiem, zwrot inwestycji następuje niezwykle szybko.

Przedsiębiorcy powinni także zwrócić uwagę na moc umowną. To określenie ilości mocy, która może zostać pobrana w danym momencie z sieci, a zarazem ważny czynnik przy ustalaniu opłat dystrybucyjnych. Wysokie rachunki za prąd mogą wynikać ze zbyt wysokiej zadeklarowanej mocy umownej. Przyjrzyj się zużyciu energii elektrycznej w swojej firmie, a jeśli średni pobór mocy jest niższy od mocy umownej, złóż odpowiedni wniosek, by ją zmniejszyć. Raz w roku możesz zrobić to bezpłatnie.

Jak płacić mniej za prąd w przedsiębiorstwie?

Inny sposób na niższe rachunki za prąd w firmie stanowi dostosowywanie warunków zakupu energii do profilu działalności organizacji. Czy najlepszy wybór stanowi gwarantowana stawka za prąd na okres kilku lat? A może lepiej zdecydować się na zakup prądu według cen z rynku spot na TGE, ze zmienną stawką godzinową? Trzeci wariant to zakup energii w kilku transzach.

Podobnie jak w przypadku klientów indywidualnych, biznesowi również mogą pozyskiwać energię z odnawialnych źródeł, obniżając tym samym swoje rachunki za prąd. Produkowany przez panele fotowoltaiczne prąd może pokrywać znaczną część zapotrzebowania na energię firmy. To bez wątpienia najskuteczniejszy sposób na oszczędzanie, ponieważ autokonsumpcja pozyskiwanej z OZE energii w przypadku przedsiębiorców może wynosić aż 50%, co oznacza niższe aż o 70% kwoty na rachunku.

Wiesz już, jak obniżyć rachunki za prąd. Z uwagi na rosnące ceny energii elektrycznej, nie warto zwlekać z wprowadzeniem zmian, sprzyjających oszczędnościom.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić