Porównaj oferty

13 sie 2013

Prąd - baza wiedzy

Zmiana sprzedawcy prądu - co warto wiedzieć?

Wzrastająca świadomość Polaków dotycząca możliwości zmiany sprzedawcy prądu bardzo często wiąże się z obawą przejścia skomplikowanych procedur administracyjnych oraz dodatkowych kosztów, które trzeba będzie ponieść podczas procesu zmiany sprzedawcy. Rzeczywistość okazuje się jednak dużo prostsza.

Wróć do: Aktualności Zmiana sprzedawcy prądu - co warto wiedzieć?

Co trzeba wiedzieć, aby zmienić sprzedawcę prądu?

Na początku warto jest poświęcić chwilę czasu na zapoznanie się z podstawowymi pojęciami funkcjonującymi na rynku energii elektrycznej. Najważniejsze podczas zmiany sprzedawcy jest rozróżnienie dystrybutora od sprzedawcy energii, gdyż są to dwa odrębne podmioty. Dystrybutor energii jest odpowiedzialny za infrastrukturę sieci tzn. dba o remonty, konserwację i rozbudowę sieci. Dystrybutor przypisany jest do danego regionu i nie można go zmienić. W Polsce dystrybutorami energii są m.in. ENEA Operator Sp. z o.o. czy ENERGA Operator S.A. Sprzedawca to po prostu dostawca energii. Korzysta z infrastruktury należącej do dystrybutora i sprzedaje energię w ilości odpowiadającej w podpisanej umowie i na podstawie informacji uzyskanych od dystrybutora wystawia fakturę za energię rzeczywiście zużytą przez odbiorców końcowych. Do sprzedawców zaliczaj się m.in. ENEA S.A. i ENERGA Obrót S.A. Oznacza to, że sprzedawcy i dystrybutorzy bardzo często należą do tych samych grup i pełnią kompleksowe usługi.

Kolejnym (najważniejszym dla odbiorców) pytaniem jest koszt zmiany sprzedawcy energii. Zmiana sprzedawcy energii jest całkowicie bezpłatna. Klient nie jest obarczony żadnymi dodatkowymi kosztami i nie występuje możliwość ponoszenia podwójnej opłaty przez jakikolwiek okres czasu. Również ewentualna konieczność zmiany liczników nie odbije się na kieszeni klienta. Dla odbiorców indywidualnych koszty zmiany układów rozliczeniowo-pomiarowych ponosi bowiem dystrybutor.

Strach przed zmianą sprzedawcy prądu?!

Nie należy się także bać, że podczas zmiany sprzedawcy zostaniemy bez prądu. Nie ma takiej możliwości, gdyż niezależnie od tego, z kim podpisana jest umowa o sprzedaż prądu, za jego dostarczenie odpowiada dystrybutor. Nawet, gdy nasz nowy sprzedawca zbankrutuje bądź nie wywiąże się z umów nie zostaniemy pozbawieni elektryczności. Nad wszystkim czuwa Urząd Regulacji Energetyki, który zadbał o to, aby w razie jakichkolwiek niespodziewanych sytuacji lokalny sprzedawca przyjął nas, na czas rozwiązania problemów, pod swoje skrzydła. W praktyce czas trwania procedury zmiany sprzedawcy może trwać do 30 dni i przez ten czas nie zostaniemy pozbawieni prądu.

A co jeśli zmienimy sprzedawcę prądu, a nie będziemy zadowoleni z tej zmiany? Nie ma się czego obawiać, bowiem sprzedawcę można zmieniać wielokrotnie. Ogranicza nas jedynie limit czasowy. Zmian sprzedawców można dokonywać nie częściej niż 2 razy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Korzystając z internetowych porównywarek cenowych możemy w prosty i szybki sposób dokonywać wyboru najlepszej dla nas oferty.

Czy warto zmienić sprzedawcę prądu?

Udzielając więc odpowiedzi na najważniejsze pytanie, "czy warto zmienić sprzedawcę prądu?" należy odpowiedzieć tak. Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami, a w praktyce wszelkie formalności załatwiane są za nas. Może się wydawać, że obecnie na rynku energii różnice cenowe są tak niewielkie, że nie opłaca się rozpoczynać całej procedury zmiany sprzedawcy, ale oszczędność w skali roku około 200 zł w gospodarstwie domowym dla większości z nas okaże się kusząca. Miesięcznie można bowiem zaoszczędzić średnio 15 zł na samej zmianie sprzedawcy prądu, która wymaga od nas jedynie podjęcia decyzji. Wszystko jednak zależy od tego jaka taryfa nas interesuje i w jaki sposób użytkujemy energię elektryczną, gdyż korzyści mogą być dużo większe.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (4 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić