Porównaj oferty

Ile kosztuje magazyn energii?

Coraz większa ilość posiadaczy instalacji fotowoltaicznej rozważa montaż magazynu energii. Urządzenia te są bowiem doskonałą alternatywą dla systemów prosumenckich, jeśli chodzi o przechowywanie nadwyżek energii, a do tego pozwalają całkowicie uniezależnić się od dystrybutorów prądu, przez co fotowoltaika staje się jeszcze bardziej opłacalna. Z jakimi kosztami muszą się więc liczyć osoby planujące montaż magazynu energii? Od czego zależy cena tego typu urządzeń oraz czy inwestycja w nie jest w ogóle opłacalna? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Wróć do: Aktualności Ile kosztuje magazyn energii?

Magazyny energii w Polsce na tle innych krajów

Obecnie na rynku odnawialnych źródeł energii coraz głośniej robi się o magazynach energii, jednak wciąż realna ilość zamontowanych urządzeń tego typu jest niewielka. Według danych Polskiej Izby Magazynowania Energii w Polsce łączna moc zainstalowanych magazynów energii bazujących na technologii elektrochemicznej najczęściej stosowanej w przypadku instalacji fotowoltaicznych wynosi zaledwie 20 MW. Wartość ta nie pozwala więc nawet po połączeniu jej z mocą skumulowaną w elektrowniach szczytowo-pompowych spełnić nakładanych na nasz kraj regulacji, według których 2%, czyli około 5 GW mocy powinno być zainstalowanych w magazynach energii.

Dane te wyraźnie pokazują również, że jeśli chodzi o zastosowanie magazynów energii, pozostajemy daleko w tyle za innymi europejskimi krajami. Największa ich ilość montuje się bowiem obecnie we Włoszech oraz Niemczech, na trzecim miejscu pod tym względem jest Francja. Z kolei Polska zajmuje w tym rankingu dopiero 6 pozycję, plasując się jedynie przed Portugalią, Belgią czy Czechami. Specjaliści twierdzą, że tego typu sytuacja wynika przede wszystkim z cen magazynów energii oraz obowiązujących jeszcze upustów dla prosumentów, przez które inwestowanie w takie rozwiązanie nie jest po prostu opłacalne dla właścicieli fotowoltaiki.

Ile trzeba zapłacić za magazyn energii?

Ceny magazynów energii do przechowywania energii produkowanej za pomocą domowych systemów fotowoltaicznych wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, przez co dla wielu ich właścicieli tego typu inwestycja nie jest osiągalna. Producenci tych urządzeń zdają sobie z tego sprawę, dlatego też poszukują coraz to nowszych rozwiązań, które sprawią, że zakup magazynu energii nie będzie musiał się wiązać z kilkudziesięciotysięcznymi wydatkami.

Jednak pomimo to obecnie koszt magazynu energii zaczyna się od około 10 000 złotych za przydomowy system przechowujący prąd przystosowany do PV mających moc od 3 kWh do 10 kWh. Przy czym za montaż magazynu energii dla instalacji o mocy 5 kWh zapłacić już trzeba około 30 000 złotych. Wartości te zależą jednak nie tylko od tego, do jakiej instalacji fotowoltaicznej chcemy zastosować system magazynowania prądu, ale także wielu innych, opisywanych w dalszej części czynników.

Od czego zależy cena magazyny energii?

Na wysokość kosztów związanych z montażem magazynu energii wpływ ma wiele czynników, które przekładają się także na ich skuteczność oraz późniejsze funkcjonowanie. Wśród najważniejszych z nich wymienić można natomiast 4 elementy, takie jak pojemność magazynu, technologia przechowywania, ilość pełnych cykli akumulatorów, rodzaju instalacji PV, do jakiej ma być podłączone urządzenie oraz samej jego marki.

Pojemność jaką posiada magazyn energii

Pojemność magazynu to nic innego jak informacja o tym, jakie ilości energii można z niego pozyskać w sytuacji, kiedy jest on w pełni naładowany. Wpływa ona bezpośrednio także na moc magazynów energii, jaką posiada magazyn energii i wyrażana jest w Ah lub kWh. Wobec tego urządzenia pracujące z akumulatorem o mocy 200 Ah i napięciu 12 V są w stanie zmagazynować 2400 Wh, czyli 2,4 kWh. Im większa wartość pojemności magazynu tym więc jest on w stanie zapewnić większą ilość energii podczas przerw w jej produkcji przez panele fotowoltaiczne, ale także jego cena jest wyższa.

Technologia przechowywania energii z OZE

Jeśli chodzi o technologie, spośród których wybierać mogą osoby zainteresowane montażem urządzeń do magazynowania prądu z paneli słonecznych, obecnie na rynku dominują dwa rodzaje rozwiązań. Pierwszym z nich jest magazyn wyposażony w akumulatory kwasowo ołowiowe, które cechują się jednak dużą wagą oraz wielkością, a także średniej jakości wydajnością. Z kolei drugim rozwiązaniem są magazyny wyposażone w akumulatory litowo jonowe, które są lżejsze od baterii kwasowo ołowiowej, mniejsze oraz wydajniejsze, ale także droższe. Pomimo to są one coraz chętniej wybierane, ponieważ zastosowanie w nich baterie są w stanie o wiele sprawniej kumulować i oddawać energię, a do tego pozwalają na stworzenie magazynów, które można zamontować nawet w pomieszczeniach domu, takich jak kuchnia czy salon.

Ilość pełnych cykli ładowania

Pozostając w tematyce akumulatorów, na koszty tego typu rozwiązania wpływa także ilość pełnych cykli ładowania, jakie one zapewniają. Pełnym cyklem określa się bowiem proces, w którym bateria jest w pełni naładowana i rozładowana do określonego poziomu głębokości. Dobry akumulator połączony z instalacją fotowoltaiczną powinien więc zapewniać około 10 000 cykli, czyli wystarczyć naokoło od 5 do 6 lat, jak ma to miejsce w przypadku modeli litowo jonowych. W cyklach ładowania bardzo często określany jest także okres gwarancji. Oznacza to więc, że jeśli nasz akumulator w magazynie przekroczy wskazaną ilość cykli, gwarancja na urządzenie nie będzie już przysługiwać.

Rodzaj instalacji fotowoltaicznej, do jakiej dobierane są urządzenia magazynujące prąd

To ile będzie kosztował magazyn energii, zależy także od rodzaju systemu fotowoltaicznego, z którego ma on kumulować nadwyżki energii, którą następnie pozwoli wykorzystać w okresach jej zmniejszonej produkcji. Fotowoltaikę można więc podzielić na dwa rodzaje off-grid oraz on-gridd.

Fotowoltaika off-grid nie jest podłączona do sieci energetycznej, dzięki temu dobrany do niej magazyn energii jest tańszy, gdyż wymaga zastosowania wyłącznie właściwie dobranych pod względem sprawności i pojemności akumulatorów oraz regulatora napięcia. Z kolei instalacja on-grid, podłączona do zasilania sieci energetycznej wymaga zastosowania większej ilości podzespołów, w związku z tym koszt takiego rozwiązania jest także wyższy

Marka systemu magazynującego

Sprawność magazynu, baterie, jakie są w nim zastosowane oraz rodzaj fotowoltaiki, do jakiej ma być on podłączony to jednak niejedyne elementy wpływające na jego cenę. Znaczenie w tym przypadku będzie miała także sama marka producenta. Wśród najpopularniejszych z nich na wyróżnić można więc obecnie, takie firmy jak:

Opinie na ich temat są różne, dlatego też wybierając magazyn energii najlepiej zwracać uwagę nie na logo znajdujące się na obudowie baterii, ale parametry.

Dofinansowanie na montaż magazynu energii

Biorąc pod uwagę to, ile kosztują magazyny energii, nie ma w tym nic dziwnego, że wiele osób planujących ich zastosowanie w swojej fotowoltaice poszukuje dofinansowania do ich montażu. Niestety pomimo zapowiadanych zmian, chociażby w zakresie programu Mój Prąd, który miał także obejmować dofinansowanie przydomowych magazynów energii, wciąż nie zdecydowano się na tego typu rozwiązanie. W związku z tym koszty związane z rozbudową instalacji o magazyn energii wciąż spoczywają wyłącznie na inwestorach, a to z kolei nie sprawia, że jeszcze długo nie będziemy mogli się cieszyć takim poziomem montażu tych urządzeń jak, chociażby nasi zachodni sąsiedzi. W Niemczech w 2020 roku zainstalowano bowiem ponad 200 tysięcy baterii, które służą za magazyn nadwyżek energii z instalacji PV.

Czy montaż magazynu energii się opłaca?

Wysokie ceny magazynów energii sprawiają, że dla wielu osób tego typu inwestycja jest poza zasięgiem ich portfela. Czy jednak dla tych, których na to stać, są one opłacalnym rozwiązaniem? Tak, ponieważ przede wszystkim pozwalają one kumulować nadwyżki prądu w okresie zwiększonej jego produkcji oraz odbierać je bez strat na poziomie do nawet 30% jak w przypadku osób korzystających z net-meteringu. Dodatkowo domowe magazyny energii pozwalają także na:

  • wykorzystywanie go jako zasilanie awaryjne podczas awarii sieci energetycznej,
  • stabilizować jakość energii elektrycznej,
  • uniezależnić się w 100% od krajowych dystrybutorów prądu.

Podsumowując, to ile trzeba zapłacić za magazyn energii, zależy przede wszystkim od jego mocy, która powinna być dobierana za każdym razem indywidualnie do zastosowanej instalacji fotowoltaicznej i zapotrzebowania energetycznego jej użytkowników. Sama inwestycja w tego typu rozwiązania pomimo dużych nakładów finansowych jest jednak opłacalna.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić