Porównaj oferty

14 mar 2019

Gaz - baza wiedzy

Co powinna zawierać umowa na gaz?

Polacy powoli przekonują się do możliwości zmiany sprzedawcy gazu. Różnice w cenie przyciągają nowych klientów i zwiększają dzięki temu konkurencję na rynku. PGNiG wciąż dominuje w tym segmencie, jednak kto wie, czy za kilka lat to się nie zmieni. Przy podpisywaniu umowy trzeba wiedzieć co powinno się na niej znaleźć. Niezależnie czy podpisujemy ją z potentatem, czy mniejszym sprzedawcą gazu, w dokumentach muszą znaleźć się te same zapisy.

Wróć do: Aktualności Co powinna zawierać umowa na gaz?

Umowa na gaz – co powinna zawierać?

Jest kilka zapisów, które koniecznie muszą znaleźć się na naszej umowie:
 • strony zawierające umowę
 • przewidywana ilość zużywanego paliwa gazowego
 • stawki opłat za kWh paliwa gazowego oraz wysokość opłaty abonamentowej
 • czy cena za kWh gazu w trakcie umowy może ulec zmianie
 • warunki wprowadzenia ewentualnych zmian
 • możliwość wypowiedzenia umowy
 • sposób prowadzenia rozliczenia (FV online czy papierowa)
 • sposób obliczenia należności (prognozowane rozliczenie czy za faktyczne zużycie)
 • terminy regulowania należności
 • termin rozpoczęcia dostaw
 • odpowiedzialność stron za niedotrzymanie warunków umowy
Praktykowane jest, że sprzedawca zapisuje obowiązki odbiorcy paliw gazowych, dotyczące terminowego regulowania należności za gaz. Odbiorca powinien niezwłocznie poinformować swojego nowego sprzedawcę o zauważonych wadach i usterkach w liczniku. Jakie prawa posiada konsument? Na przykład może domagać się odszkodowania od sprzedawcy za przerwy w dostawach. Szkoda musi zostać udowodniona, tzn. wykazana musi zostać zależność między szkodzą, a brakiem dostaw gazu. Oczywiście nie jest to jedyne praw konsumenta, tak naprawdę każdą niezgodność z zawartą umową można zgłaszać i oczekiwać za nią rekompensaty. Nie zapominajmy jednak, że działa to w dwie strony i firma energetyczna również może pociągnąć do odpowiedzialności odbiorcę za niespełnianie warunków umowy, które w praktyce sprowadza się tylko do tych z nas, którzy rachunki za gaz nie płacą w terminie. Usługi dodatkowe i różnego rodzaju "gratisy" takie jak czujnik gazu do niektórych umów itp. są traktowane z formalnego punktu widzenia jako osobne umowy ich zapisy i reklamacje podlegają osobnym regulacją.

Nie jestem podłączony do sieci gazowej, co robić?

Głównym problemem osób chcących korzystać z gazu ziemnego jest brak podłączenia sieci w miejscu zamieszkania, a do jej budowy dystrybutora zmusić nie można. Jako alternatywa dla gazu ziemnego pobieranego z sieci można zainstalować gaz ziemny płynny. Przy umowie na dostawy gazu płynnego cena za kWh gazu ziemnego może być inna praktycznie przy każdym zamówieniu. To czy swobodnie będziemy mogli wybrać podmiot od którego kupujemy gaz płynny zależy tak naprawdę od umowy jaką możemy podpisać już na etapie budowy instalacji. Praktykowane są umowy, które dają sprzedawcy gazu płynnego gwarancję wyłączności dostaw błękitnego paliwa do naszego domu w zamian za np. rabaty za budowę instalacji.

Z kim zawrzeć umowę na gaz ziemny?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Pomoc z naszej strony to zestawienie o nazwie: sprzedawcy gazu ziemnego ranking. Dodatkowo udostępniamy darmową porównywarkę cen prądu i gazu Optimal Energy. Wpisując kod pocztowy swojego miejsca zamieszkania mamy dostęp do sprzedawców gazu prowadzących działalność w naszym regionie. Najważniejsze jest, żeby zwrócić uwagę na długość umowy, możliwe pakiety, które uatrakcyjniają umowę i przyczyniają się do większych oszczędności. Cena za kWh energii również jest bardzo ważna, tak samo jak opłata abonamentowa. Jako konsumenci musimy rozważnie wybrać swojego przyszłego sprzedawcę. Korzystając z dobrodziejstw XXI wieku nie jest to już nic trudnego i wystarczy kilka kliknięć, żeby dowiedzieć się, czyja oferta jest najbardziej opłacalna.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić