Z tego artykułu dowiesz się
Gotowy zestaw fotowoltaiczny
Zestawy są źródłem w pełni odnawialnej energii elektrycznej. Z biegiem czasu sprawność ogniw maleje, ale bez obaw – po 10 latach użytkowania wciąż będą pracowały na ponad 90% początkowych możliwości. Oto, z czego składa się taki zestaw:
- panele fotowoltaiczne – zbudowanych z ogniw fotowoltaicznych,
- inwertera (falownika),
- liczników zużycia i produkcji prądu,
- kabli i przewodów,
- akumulatora wraz z regulatorem ładowania.
Po odpowiednim połączeniu tych elementów, ustawieniem w odpowiedniej pozycji, pod odpowiednim kątem paneli, będziemy cieszyć się z darmowej energii. Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały, stąd aby korzystać z energii elektrycznej musimy zainstalować inwerter(falownik), który zmieni prąd stały pochodzący z paneli fotowoltaicznych na prąd zmienny (a dokładniej, przemienny). Instalacja paneli jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym ze względu na brak emisji szkodliwych gazów, czy spalin zanieczyszczających środowisko.
Zakup zestawu fotowoltaicznego
Małe przenośne panele to koszt 200 - 300zł, mają one moc 50W(lub mniej), dzięki nim będziemy mogli zasilać mniej wymagające maszyny np. grzałkę do akwarium. Słabsze zestawy stosuje się raczej jako źródło energii, którą później wykorzystujemy do ładowania akumulatorów i różnych urządzeń albo oświetlenia ścieżki w ogródku. Duże zestawy o mocy 1kWp to inwestycja, która może przekroczyć 5 tysięcy złotych. Taka moc szczytowa wystarczy na dla 1 osoby, która nie oszczędnie korzysta z energii (lodówki, telewizora i komputera). Jednak decydując się na tak duży zestaw trzeba mieć też na niego miejsce, co może okazać się największą przeszkodą.
Ochrona środowiska a zestaw fotowoltaiczny
Inwestycja w przenośny zestaw fotowoltaiczny kończy problemy z prądem na różnego rodzaju wyjazdach. Korzystanie z tego jest całkowicie darmowe i długotrwałe. Można taki zestaw postawić na dachu samochodu, zamontować na parapecie. Wygoda z tym związana idzie w parze z ochroną środowiska i brakiem kosztów. Po zakupie małego panelu i użytkowaniu go przez kilka lat możemy liczyć na całkowity zwrot kosztów. Minusem całej inwestycji pod kątek ochrony środowiska jest korzystanie z akumulatora.
Fotowoltaika wykorzystuje akumulatory żelowe. Ich żywotność wynosi ponad 8 lat. Po tym czasie należy je wymienić