Porównaj oferty

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych

W zależności od pojemności baterii samochodu elektrycznego oraz intensywności jego eksploatowania wymaga on ładowania zazwyczaj co kilka dni. W tym przypadku właściciele pojazdów elektrycznych do wyboru mają trzy rozwiązania. Pierwszym z nich jest skorzystanie z publicznych stacji ładowania, przy czym w tym przypadku trzeba do niej dojechać oraz zapłacić za ładowanie w zależności od cennika operatora stacji ładowania od 1 zł do nawet ponad 2 zł za 1 kWh pobranego prądu. Drugim rozwiązaniem jest podłączenie samochodu elektrycznego do gniazdka 230 V za pomocą dołączonej do niego ładowarki, nie jest to jednak idealna opcja, gdyż ładowania baterii w ten sposób zajmuje wiele czasu. Niekiedy nawet ponad 12 godzin. Ostatnim rozwiązaniem, które wydaje się najlepsze zarówno pod względem jego wygody, kosztów ładowania samochodu, jak i czasu potrzebnego na napełnienie baterii są natomiast domowe stacje ładowania.

Dlaczego domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego jest lepsza niż klasyczne gniazdko?

Podstawowym argumentem za zamontowaniem domowej stacji ładowanie jest przede wszystkim to, że naładowanie z jej użyciem samochodu elektrycznego zajmuje o wiele mniej czasu niż w przypadku ładowania z użyciem kabli do gniazd 230 V, które dołączają do pojazdów producenci samochodów elektrycznych. Dodatkowo z tego samego względu jest ono także o wiele bezpieczniejsze, gdyż przez krótszy czas obciąża sieć elektryczną w domu.

Ponadto domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych to wygoda. Można do niej zarówno podłączyć auto na całą noc, jak i wyłącznie podładować je przez dłuższą trasą, co jest docenianie przede wszystkim przez posiadaczy samochodów elektrycznych wyposażonych w akumulatory o dużych pojemnościach.

Rodzaje przydomowych stacji ładowania dostępnych na rynku

Przydomowe stacje ładowania pojazdów zasilanych energią elektryczną mogą przybierać formę montowanych na ścianie urządzeń, które określane są przez producentów stacji ładowania jako Wallbox lub dobrze znanych z przestrzeni publicznych słupków wyposażonych w odpowiednie wtyki oraz opcjonalnie przewody.

Oprócz tego rodzaje stacji ładowania samochodów elektrycznych przeznaczone do użytku domowego można podzielić także na modele zasilane za pomocą prądu przemiennego jedno i trójfazowego. Pierwsze z nich pozwalają na ładowanie samochodu z mocą nie większą niż 7,4 kW. Drugie z modeli gwarantują natomiast moc do 22 kW.

Na co zwrócić uwagę wybierając domową stację ładowania?

Wybierając odpowiednią stację ładowania samochodu elektrycznego przeznaczoną do zastosowania w domu, należy wziąć pod uwagę cztery podstawowe czynniki. Pierwszym z nich jest moc przyłączeniowa domowej instalacji, która zazwyczaj wynosi 12 lub 16 kW. Można ją jednak zwiększyć poprzez złożenie stosownego wniosku u dostawcy energii elektrycznej.

Kolejną kwestią jest dostępna rezerwa mocy, która powinna być na tyle duża, aby po podłączeniu samochodu do ładowarki można było swobodnie korzystać z innych urządzeń elektrycznych w domu, bez obaw o przeciążenia w instalacji. Istotne jest także to, czy posiadana w domu instalacja elektryczna jest jedno, czy też trójfazowa. W pierwszym przypadku nie będzie bowiem możliwe bez wykonania przeróbek w niej podłączenia mocniejszej domowej stacji ładowania zapewniającej moc ładowania do 22 kW.

Ostatnią jednak bardzo istotną kwestią jest natomiast to, z jaką mocą może być ładowany posiadany samochód elektryczny. Na tej podstawie powinna być bowiem dobierana do niego ładowarka, ponieważ jeśli auto może być ładowane wyłącznie z mocą 7,4 kW, nawet po podłączeniu go do stacji ładowania o mocy 22 kW, czas jego ładowania nie zostanie w żaden sposób skrócony. W takim przypadku zakup mocniejszego modelu będzie więc jedynie niepotrzebnie wydanymi pieniędzmi.

Dodatkowo przy zakupie domowej ładowarki do samochodu elektrycznego warto także zwrócić uwagę na to, czy umożliwia ona na połączenie jej z siecią Wi-Fi. Rozwiązanie to, wbrew pozorom jest bardzo wygodne, ponieważ pozwala sterować jej pracą oraz nadzorować ją w sposób zdalny. Oprócz tego powinna być ona także wyposażona we wszelkie funkcje związane z bezpieczeństwem jej użytkowania, takie jak zabezpieczenia antyprzepięciowe, czy też regulujące napięcie prądu pobieranego z sieci.

Ile kosztuje domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego?

Za domową ładowarkę typu Wallbox o mocy do 7,4 kW trzeba zapłacić średnio od 2 000 do 5 000 złotych. Modele pozwalające na ładowanie samochodów elektrycznych z mocą do 22 kW to natomiast wydatek sięgający nawet powyżej 10 000 złotych. Do tego należy jeszcze doliczyć montaż urządzenia oraz ewentualne koszty związane z przystosowaniem instalacji elektrycznej w domu.

W związku z tym, jeśli chodzi o koszty montażu domowej stacji ładowania, nie należą one do najniższych, jednak wygoda, a także oszczędności, jakie one zapewniają, zwłaszcza w przypadku kiedy dobrana zostanie do nich odpowiednia taryfa prądu, taka jak np. G12, w której ceny prądu są niższe nocą przeważa szalę na korzyść tego typu urządzeń

Aktualności
Jak otworzyć stację ładowania samochodów elektrycznych?
9 maj 2022
Jak otworzyć stację ładowania samochodów elektrycznych?

Rynek samochodów elektrycznych w Polsce z roku na rok rozwija się coraz bardziej. Wraz z nim powstają nowe potrzeby związane z infrastrukturą przeznaczoną do ich ładowania, która z kolei staje się jednym nowych pomysłów na biznes dla przedsiębiorców. Otworzenie własnej stacji ładowania może bowiem zapewnić w najbliższym czasie niemały dochód, którego uzyskanie będzie wymagało niewielkiego zaangażowania, poza początkowym etapem inwestycji. W związku z tym, jak otworzyć stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Czytaj więcej
Ile ładuje się samochód elektryczny na stacji?
4 maj 2022
Ile ładuje się samochód elektryczny na stacji?

Jedną z największych obaw zaraz po niewielkim zasięgu oraz wysokich składkach, jakie trzeba zapłacić za ubezpieczenie samochodu elektrycznego, jest ilość czasu, jaki jest potrzebny na jego naładowanie. W przypadku modeli spalinowych, kiedy kończy się nam paliwo, po prostu zajeżdżamy na najbliższą stację paliw, tankujemy i możemy ruszać w dalszą drogę. Jeśli chodzi natomiast o samochody elektryczne, sprawa wygląda nieco inaczej, gdyż naładowanie ich akumulatora zajmuje więcej czasu. 

Czytaj więcej
Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych
19 kwi 2022
Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych

Kierowcy samochodów elektrycznych mają kilka rozwiązań, z których mogą skorzystać, jeśli chcą naładować swoje auto. Pierwszym z nich są publiczne stacje ładowania, do których muszą jednak dojechać, a do tego ponieść opłaty za ładowanie obejmujące nie tylko cenę energii elektrycznej, ale także prowizję, jaką pobierają operatorzy stacji ładowania. Inną opcją jest natomiast ładowanie samochodu elektrycznego w domu za pomocą klasycznego gniazdka 230 V lub o wiele wydajniejszych, zyskujących na coraz większej popularności domowych stacji ładowania. Dlatego też poniżej skupiamy się na tym, jak zamontować domową stację ładowania. 

Czytaj więcej
Darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce
28 mar 2022
Darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Jeszcze kilka lat temu, kiedy liczba samochodów elektrycznych w Polsce była niewielka, większość stacji ładowania była darmowa. Wynikało to przede wszystkim z tego, że koszt zużywanej energii elektrycznej przez właścicieli tego typu pojazdów był niższy niż koszt pobierania od nich opłat. Obecnie jednak wzrost liczby zarejestrowanych elektryków sprawił, że coraz trudniej znaleźć jest punkty ładowania, w których nie trzeba zapłacić za podłączenie do nich swojego auta.

Czytaj więcej