Porównaj oferty

respect energy reklama

Opłata abonamentowa za prąd

Na rachunek za energię elektryczną składa się nie tylko cena prądu zgodna z jego faktycznym zużyciem, ale także wiele dodatkowych kosztów stałych oraz zmiennych. Jednym z nich jest między innymi opłata abonamentowa, która naliczana jest każdego miesiąca niezależnie od ilości pobranej energii elektrycznej. Czym wobec tego jest ta opłata, od czego zależy jej wysokość i czy można jej uniknąć?

Czym jest opłata abonamentowa występująca na rachunku za prąd?

Opłata abonamentowa określana jest przez niektórych sprzedawców prądu, jako opłata handlowa lub manipulacyjna. Zalicza się ona do jednych z głównych elementów składowych rachunków za prąd i naliczana jest za obsługę klientów, dokonywanie odczytów liczników oraz wystawianie na ich podstawie faktur. Ujęte są w niej wobec tego wszelkiego rodzaju koszty administracyjne, w tym również niekiedy abonament za licznik prądu.

Od czego zależy wysokość abonamentu w rachunku za prąd?

Opłata handlowa, czyli inaczej abonamentowa naliczana jest każdego miesiąca i nie jest zależna w żaden sposób od ilości zużytej energii elektrycznej w odróżnieniu od płaconej ceny prądu. Jej wysokość ustalana jest w indywidualny sposób przez sprzedawców prądu, dlatego też w zależności od wybranej firmy może być ona różna. Zależy ona natomiast od takich czynników jak:

  • długość trwania okresu rozliczeniowego,
  • grupa taryfy prądowej,
  • sposób odczytywania licznika (zdalny lub fizyczny).

Przy zmianie sprzedawcy prądy warto więc analizując wszelkiego rodzaju zestawienia, takie jak ranking sprzedawców prądu zwrócić uwagę również na stawki związane z tą opłatą. Mogą się one bowiem wahać od kilku do nawet ponad 10 złotych miesięcznie.

Czy istnieją oferty sprzedaży prądu bez opłaty abonamentowej?

Choć opłata handlowa obowiązuje obecnie w większości ofert sprzedawców prądu, na rynku można znaleźć także kilka firm, które nie wymagają od swoich klientów jej ponoszenia. Dlatego też zmiana dostawcy prądu po wybraniu odpowiedniej oferty pozwala na uniknięcie opłaty abonamentowej, a tym samym obniżenie comiesięcznych rachunków za prąd o kilka złotych miesięcznie. Najczęściej opłaty handlowej nie znajdziemy na rachunku firm niebędących tak zwanym sprzedawcą prądu z urzędu. W ten sposób chcą one bowiem zachęcić potencjalnych klientów do wybrania ich oferty.

Podsumowując, opłata handlowa, określana zamienie jako abonamentowa lub abonament za licznik, to jeden z dodatkowych kosztów wpływających na wysokość rachunków za prąd. Zmieniając sprzedawcę prądu na odpowiednio wybraną firmę, można jednak uniknąć jej pojawiania się na comiesięcznych fakturach.

Aktualności
Umowa kompleksowa - co to jest i czy się opłaca?
13 lis 2024
Umowa kompleksowa - co to jest i czy się opłaca?

Ze względu na fakt, że umowa sprzedaży energii elektrycznej nie obejmuje dystrybucji prądu do odbiorcy, niezbędne jest zawarcie kolejnej, dotyczącej świadczenia usług dostawy energii. To oznacza dwie faktury, a co za tym idzie - utrudnienia w rozliczeniach. Istnieje jednak rozwiązanie w postaci umowy kompleksowej. Co kryje się za tym pojęciem? Czy warto decydować się na jej podpisanie?

Czytaj więcej
Inteligentny licznik energii - co to jest i jak działa?
8 lis 2024
Inteligentny licznik energii - co to jest i jak działa?

Czy pojęcie inteligentnego licznika jest Ci już znane? Jeśli nie, wkrótce ulegnie to zmianie. Inteligentne liczniki zastąpią bowiem użytkowane dotąd modele starego typu. Ich wymiana odbywać się będzie w ciągu najbliższych lat i ma ulec zakończeniu do lipca 2031 roku. Co to jest inteligentny licznik prądu? Czym różni się od obecnie wykorzystywanych urządzeń? Jak wygląda? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Oferta Respect Energy najlepsza dla klienta indywidualnego
4 lis 2024
Oferta Respect Energy najlepsza dla klienta indywidualnego

Październik to pierwszy miesiąc ostatniego kwartału w roku, czyli tzw. szczyt jeśli chodzi o zawieranie kontraktów na rynku energii. Warto skorzystać z ofert, które przygotowali w tym okresie sprzedawcy energii, a dobre okazje czekają nie tylko na firmy (jak w latach ubiegłych), ale również na klientów indywidualnych.

Czytaj więcej
Nagrzewnica elektryczna czy gazowa? Co wybrać?
28 paź 2024
Nagrzewnica elektryczna czy gazowa? Co wybrać?

Jak ogrzać pomieszczenia, które nie posiadają centralnego systemu? Jak zapewnić sobie komfortowe warunki podczas pracy w zimnym warsztacie lub garażu? Co zrobić, jeśli istniejące ogrzewanie ulegnie awarii, bądź okaże się niewystarczające? Odpowiedzią na to pytanie jest nagrzewnica. To urządzenie, które może stanowić źródło ciepła w wielu miejscach i sytuacjach. Pozostaje pytanie, jaki typ nagrzewnicy wybrać?

Czytaj więcej