2

Porównywarka cen gazu

3

Tani gaz dla firmy

4

Wypełnij formularz

5

Zapoznaj się z porównywarką cen

6

Otrzymaj ofertę

porównywarka cen gazu

Nie przepłacaj za dokładnie ten sam gaz ziemny. Różnice w cenie zakupu 1 kWh paliwa gazowego od różnych firm to nawet 25%! Wybierz jedną z ponad 50 ofert w dowolnej taryfie. Porównanie cen gazu zajmie mniej niż 90 sekund.

chcę porównać i otrzymać ofertę na:

Nawet o 20 proc. można zmniejszyć rachunki za gaz ziemny dzięki zmianie jego sprzedawcy. W Polsce odbiorcy końcowi mają prawo wyboru firmy sprzedającej gaz już od kilkunastu lat, ale wciąż niewielu z nich zdaje sobie z tego sprawę. Zmieniając dostawcę paliwa gazowego trzeba się jednak kierować przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Nie zawsze informacja, jaką dostajemy od sprzedawców gazu jest kompletna i miarodajna. Dlatego warto porównać ceny i już dziś płacić mniej za gaz. Pomoże w tym nasza porównywarka cen gazu.

Porównywarka cen gazu

W 2007 roku weszły w życie przepisy, na podstawie których na rynku gazu doszło do swoistej rewolucji, polegającej na odejściu od rynku kontrolowanego przez monopolistę na rzecz modelu wolnorynkowego. Obok PGNiG pojawiło się więc na rynku energii w Polsce wielu innych sprzedawców gazu ziemnego. Od tego momentu odbiorcy końcowi, a więc zarówno osoby fizyczne, jak i firmy, mają swobodę wyboru sprzedawcy gazu. Zdaniem ekspertów, jest to bardzo korzystne dla kupujących, ponieważ sprzedawcy muszą tak kształtować swoje ceny, by być konkurencyjnym, a co za tym idzie utrzymać lub pozyskać odbiorców. Z danych, opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki wynika, że już ponad 300 tysięcy odbiorców kupuje gaz od wybranego przez siebie dostawcy. Z roku na rok na porównanie cen gazu i wybór najtańszej oferty decyduje się coraz więcej klientów. Wybór sprzedawcy gazu wcale nie jest skomplikowany. Właściwie wystarczy tylko wybrać najlepszą ofertę i podpisać umowę. Najtrudniejsze jest jednak sprawdzenie, u którego sprzedawcy najmniej zapłacimy za gaz. Pomoże w tym porównywarka cen gazu.

Jak działa porównywarka cen gazu OptimalEnergy.pl?

porównanie cen gazu krok1

1. Wybierz jakim typem klienta jesteś

Zaczynamy od wyboru czy chcemy porównać ceny gazu ziemnego dla firmy czy dla gospodarstwa domowego.


porównanie cen gazu krok2

2. Podaj kod pocztowy

Wprowadź kod pocztowy, który odpowiada lokalizacji gdzie gaz ziemny ma zostać dostarczony. Ta informacja pozwoli nam na określenie wysokości opłat dystrybucyjnych


porównanie cen gazu krok3

3. Informacja o zużyciu gazu ziemnego

Podaj informacje na temat swojego zużycia gazu lub wysokości rachunku.

  • Pierwszą możliwością jest podanie informacji o średniej wysokości rachunku za gaz ziemny jaki płacimy w ciągu roku.
  • Druga możliwość to wypełnienie formularz szczegółowego. Jeśli chcemy aby nasze obliczenia były dokładne, nawet wtedy gdy w przeszłości zmieniliśmy dostawcę gazu to powinniśmy wybrać tę opcję.


porównanie cen gazu krok4

4. Porównaj oferty gazu

Analizujesz dostępne na widoku porównania oferty, które można filtrować na podstawie poniższych kryteriów:

  • Czasu trwania umowy
  • Wyboru grupy taryfowej
  • Możliwości podpisania umowy na gaz online
Finalnie klikasz w przycisk „Kontakt ze sprzedawcą”


porównywarka cen gazu krok5

5. Wypełnij formularz kontaktowy online

Strona z formularzem kontaktowym zawiera niezbędne do przygotowania finalnej oferty pola.

Załącz też ostatnią fakturę za gaz ziemny. Wtedy już przy pierwszym kontakcie będziesz mógł uzyskać informacje w jaki sposób obniżyć koszty związane z dystrybucją. Czy np. możliwa jest zmiana grupy taryfowej lub mocy zamówionej.

Nie zmieniaj sprzedawcy gazu pochopnie

Sprawdźmy jednak, na co należy uważać i jak zweryfikować ofertę. Niestety, na rynku, obok uczciwych firm, kierujących się przede wszystkim dobrem klienta, są też sprzedawcy nieuczciwi. Ich przedstawiciele wykorzystują niewiedzę klientów i podstępem zawierają z nimi niekorzystne umowy. Niestety, zwłaszcza starsze osoby, przyzwyczajone do wizyt inkasentów, sprawdzających stan licznika, ufają odwiedzającym ich przedstawicielom, że podpis złożony na podsuniętym dokumencie oznacza na przykład potwierdzenie przeprowadzenia wizyty. Nierzadko podpis ten jest początkiem pasma problemów, wynikających z niekorzystnej zmiany sprzedawcy gazu lub prądu. Ponadto, wielu klientów w Polsce na podpisanie umowy o zmianie kontrahenta decyduje się nie po porównaniu ofert, lecz w momencie, gdy odwiedza ich ktoś, kto przedstawia się jako sprzedawca gazu. Taka prezentacja to za mało, by można było uznać, że jest to osoba wiarygodna i uczciwa. Dlatego zawsze należy sprawdzić, jaką firmę reprezentuje akwizytor. Aby to zweryfikować, trzeba:

  1. Poprosić o pełnomocnictwo do zawarcia z klientem tego typu umowy, a także o dokument tożsamości, a także identyfikator lub legitymację służbową. W żadnym przypadku nie można podawać swoich danych osobowych komuś, kogo tożsamość nie została zweryfikowana.
  2. Jeśli już wiemy, jaką firmę reprezentuje przedstawiciel, to możemy zweryfikować, czy to przedsiębiorstwo ma koncesję na sprzedaż gazu w Polsce. Odpowiedni rejestr prowadzi Urząd Regulacji Energetyki.
  3. Oprócz tego powinniśmy oczywiście dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Najważniejsze informacje, które trzeba sprawdzić to:
  4. czy ceny za 1 kWh podane są jako wartości netto, czy zawierają podatek VAT,
  5. jak w przyszłości będzie dokonywana opłata rachunków za gaz,
  6. na jak długo zawieramy umowę i na jakich warunkach  można ją wypowiedzieć,
  7. czy jest ona przedłużana automatycznie.
  8. Nie można też zapominać o sprawdzeniu wysokości opłat stałych i ewentualnych opłat dodatkowych. Cena gazu to przecież nie tylko stawka za zużycie.

Porównaj ceny gazu ziemnego u różnych dostawców

Nawet jeśli się okaże, że przedstawiciel sprzedawcy gazu, który odwiedził klienta w domu lub w siedzibie firmy, przedstawi korzystniejszą ofertę, niż tę, którą mamy u obecnego dostawcy, może się okazać, że nie jest to wcale najkorzystniejsza oferta na rynku. Po pierwsze sprawdź ranking sprzedawców gazu i jej wiarygodność, po drugie jakie opłaty za gaz ziemny obowiązują u innych dostawców. To niezwykle żmudna praca, więc najlepszym sposobem na porównanie cen jest skorzystanie z porównywarki cen gazu. Dzięki niej:

  • uzyskamy dostęp do cen oferowanych przez wiele firm,
  • co więcej, w jednym miejscu znajdziemy nie tylko stawki za kwh, ale i wysokości innych opłat, które mogą wynikać z podpisania nowej umowy.

W ten sposób, kiedy już wybierzemy najtańszą ofertę, możemy sprawdzić, czy zmiana dostawcy gazu ziemnego będzie nam się opłacała. Aby to policzyć, potrzebujemy sprawdzić nasze roczne zużycie gazu. Na tej podstawie możemy określić podstawowy parametr porównania, czyli to, do jakiej taryfy będziemy zaliczeni. Liczbę zużytych kWh mnożymy przez stawkę i do tej kwoty dodajemy opłaty abonamentowe i inne opłaty, wynikające z nowej umowy. Warto zdecydować się na takie porównanie cen gazu ziemnego, ponieważ da ono miarodajny wynik, obrazujący wszystkie koszty wiążące się z korzystaniem z paliwa gazowego i wybrać najtańszego z wszystkich sprzedawców gazu na rynku.

Kto i kiedy może dokonać wyboru sprzedawcy gazu?

Osobą, która może dokonać zmiany dostawcy gazu musi być ten, na kogo podpisana jest obecnie obowiązująca umowa. Niekiedy jednak mamy do czynienia z cesją umowy. Wówczas tym, kto wypowiada umowę z dostawcą gazu ziemnego jest ten, kto ją pierwotnie zawierał. Umowę z nowym, wybranym przez siebie sprzedawcą gazu zawiera nowa osoba. Jeśli sprzedawcę gazu zmieniamy po raz pierwszy, rezygnując z dostawcy przydzielonego nam  z urzędu, to umowę możemy bezkosztowo wypowiedzieć w dowolnej chwili. Jeśli jednak już kiedyś zmienialiśmy dostawcę gazu, to musimy szczegółowo zapoznać się z podpisaną umową i sprawdzić, na jakich warunkach odbywa się wypowiedzenie i z jakimi kosztami może się potencjalnie wiązać. Niekiedy może też dojść do sytuacji, w której podpisaliśmy umowę na czas określony, a po upływie jej okresu ważności została przedłużona na czas nieokreślony. Wtedy należy skontaktować się z dostawcą gazu ziemnego i ustalić, czy warunki wypowiedzenia nie zmieniły się w stosunku do tego, co było zapisane w umowie.

Zyskaj więcej wybierając drugi produkt od tej samej firmy

Jeśli chcemy obniżyć koszt zużycia energii w domu lub firmie, to powinniśmy pamiętać o tym, by pochylić się nie tylko nad cenami u sprzedawców gazu, ale i prądu. Również w tym przypadku można się posiłkować naszą porównywarką. Co ważne, większość firm w Polsce sprzedaje nie tylko gaz, ale również i prąd. Może się więc okazać, że najkorzystniejsza oferta będzie się wiązała z zakupem usługi sprzedaży pakietu, obejmującego dostawy gazu ziemnego i energii elektrycznej. To dlatego w naszym formularzu pytamy Was o chęć rozmowy na temat pakietu usług przy okazji jednego kontaktu ze strony handlowca.

Na koniec warto jeszcze policzyć, jakie oszczędności może przynieść wybór oferty z naszej porównywarki. W przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 150 metrów kwadratowych, ogrzewanego gazem ziemnym, roczne zużycie gazu może sięgnąć niemal 10 tys. kWh i generować koszt, sięgający rocznie około 3 tys. zł. Jeśli skorzystanie z porównywarki cen pomaga obniżyć stawkę za paliwo gazowe nawet o 20 proc. Wtedy roczne oszczędności, wynikające ze zmiany dostawcy paliwa gazowego mogą w modelowym przykładzie wynieść około 500 zł. Pamiętajmy, że zmianie ulegnie cena za 1 kWh paliwa gazowego i ew. comiesięczna opłata abonamentowa. Dystrybutorzy gazu ze swoimi opłatami zawsze pozostaną na stałym poziomie bez względu na to, którą ofertę wybierzemy.