optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Cire
Energia News
Onet.pl

baner reklamowy po prostu energia

Strona główna > Aktualności > Rynek energii > Inwestycje w energetyce lepsze z problemami, niż żadne

Inwestycje w energetyce lepsze z problemami, niż żadne

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Inwestycje w energetyce lepsze z problemami, niż żadne

Otoczenie regulacyjne w jakim są realizowane inwestycje w energetyce, aczkolwiek często krytykowane, nie jest jednoznacznie negatywne. Z dużymi projektami  zamawiający i wykonawcy mają masę problemów na całym świecie. Z danych przedstawionych podczas debaty "Wielkie projekty inwestycyjne - planowanie i realizacja" wynika, że większość projektów ( 61 proc.) nie jest realizowana w zakładanym budżecie, duża część projektów ( 39 proc. ) nie kończy się w zakładanym terminie, a w efekcie 23 proc. z nich osiąga parametry finansowe, które dyskwalifikowałyby je gdyby inwestor wiedział, że tak się skończą. Gorzej jest jednak z inwestycjami rozwojowymi niż z inwestycjami utrzymania, gdyż inwestycje rozwojowe oznaczają m.in. nowe technologie.

Eksperci twierdzą, że większym zmartwieniem dla Polski, wydaje mi się ilość ogłaszanych i niezrealizowanych projektów , a nie to czy one są zrealizowane w budżecie i w czasie. Szanse na inwestycje, które mamy teraz, pewnie się nie powtórzą. Polska ma teraz swoje 5 minut które trzeba jak najlepiej wykorzystać, i zrealizować w tym czasie jak najwięcej iwnestycji, a mniej przejmować się detalami. Jednak czy możemy traktować terminy i budżet jako detale ?

Gaz-System zakończy w tym roku projekt warty około 8 mld zł, a polegający na budowie gazociągów o długości 1200 km. PKN Orlen w opublikowanej w 2012 r. strategii  poinformował, że ma zamiar wydać 22,5 mld zł na inwestycje w 5 lat, a w 2014 projekty rozwojowe wyprzedzają plany wynikające ze strategii. Spółka na poważnie zabiera się za energetykę i obec nie jest już w 50 proc. zawansowana z budową bloku gazowo-parowego we Włocławku. Ponadto trwa przetarg na budowę bloku gazowo-parowego w Płocku, którego moc możze wynieść nawet 600 MW.

Nie zabraknie tu jednak oceny atrakcyjności energetyki z punktu widzenia sektora bankowego. Nie jest z tym już tak kolrowo, mimo że widoczny jest m.in. wzrost profesjonalizmu polskich inwestorów.

Patrząc na skalę potrzeb sektora energetycznego z całą pewnością można powiedzieć, że jest atrakcyjny, ale z drugiej strony ryzyka regulacyjne wynikające z polityki energetycznej w kraju i w Europie, stwarzają niepewność i na pewno atrakcyjność sektora jest inna niż kiedyś.

Uczestnicy debaty sporo uwagi poświęcili sposobom radzenia sobie przez inwestorów z problemami wykonawców, a także relacjom inwestor - wykonawca, znaczeniu i jakości otoczenia regulacyjnego. To co najczęściej rozkłada projekt to zatrzymanie płatności dla podwykonawców. Są mechanizmy pozwalające zabezpieczyć płatności podwykonawcom i trzeba z nich korzystać. W okresie kiedy tworzone są założenie projektowe nawjażniejsze jest precyzyjne rozpisanie kamieni milowych projektu i określenie zakresu prac, który będzie bardzo zbieżny z terminami płatności.

Istotna jest również forma realizacji kontraktów. Na rynku jest wiele form inwestowania, aleinstytucje finansujące najchętniej widzą generalnego wykonawcę, ale generalny wykonawca to ma być ktoś, kto posiada zasoby ludzkie, sprzętowe i pieniądze. Niemniej każda poważna inwestycja musi mieć nadzorcę. Nie da się  zostawić jej na czas realziacji i przyjechać na gotowe. Opóźnienie inwestycji o około 20 proc. oznacza, że nie da się już nadrobić straconego czasu.

Bywa też, że nwestycje w energetyce wywołują konflikty pomiędzy zamawiającym i wykonawcą. Umowa na realizację inwestycji jest po to, żeby osiągnąć cel. Oczywiście nie da się przewidzieć wszystkiego co się zdarzy w trakcie realizacji. Dynamika rynku energetycznego jest bardzo duża, a nie sztuką jest zabezpieczenie się w sposób absolutny tylko, żeby w sposób rozsądny zarządzać zmianami.

Ustawa o zamówieniach publicznych daje sporo elastyczności zamawiającym w konstruowaniu procedury jak doprowadzić do wyboru wykonawcy. Często mówi się, że w eneregtyce wygrywa kryterium najniższej ceny, ale tak naprawdę do wyboru innego kryterium  potrzebna jest odwaga. Warto więc widzieć szklankę do połowy pełną, zamiast do połowy pustą. Inwestycje w energetyce są konieczne i muszą iść swoim tempem.

 

źródło: wnp.pl

Powrót