Z tego artykułu dowiesz się
Zielona energia dla firm - w kierunku zrównoważonego rozwoju
Źródłem zielonej energii są odnawialne zasoby naturalne, takie jak słońce, woda czy wiatr. Jej pozyskiwanie nie wiąże się z emisją dwutlenku węgla, a zasoby te nie ulegają wyczerpaniu. Ze względu na kryzys klimatyczny, zwrot ku zielonej energii nie powinien dziwić. Przedsiębiorstwa decydują się na transformację energetyczną, by utrzymać korzystny wizerunek marki i wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Dzięki inwestycji w elektrownię wiatrową lub panele fotowoltaiczne, dostosowanie się do obowiązujących regulacji, dotyczących emisji szkodliwych substancji, przestaje być problemem.
W czasie rosnącego zagrożenia klimatycznego, zielona energia dla biznesu staje się coraz bardziej popularna. To wejście na drogę zrównoważonego rozwoju oraz sposób na ograniczenie wytwarzanego śladu węglowego.
Zielona energia dla biznesu - sposób na niższe koszty
Choć montaż paneli fotowoltaicznych czy turbiny wiatrowej oznacza konieczność poniesienia niemałych kosztów początkowych, inwestycja ta ulega szybkiemu zwrotowi. Dzieje się tak, ponieważ redukcja poboru prądu z sieci wiąże się ze znaczącym obniżeniem rachunków za prąd, a to pozwala na oszczędności.
Zielona energia dla firm nie musi jednak iść w parze z instalowaniem fotowoltaiki lub zagospodarowywaniem przestrzeni na elektrownię wiatrową. Alternatywą jest nabywanie energii z odnawialnych źródeł w formie dostaw, z gwarancja pochodzenia. W tym przypadku wystarczy poszukać odpowiedniego sprzedawcy prądu, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów.
Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł - dlaczego warto?
Poza oszczędnościami oraz budowaniem pozytywnego wizerunku firmy, inwestycja w zieloną energię pozwala uniknąć skutków wahania cen prądu, które nieustannie rosną. Montaż instalacji fotowoltaicznej lub innego rozwiązania OZE skutkuje niezależnością od kolejnych podwyżek, a co za tym idzie, zwiększoną stabilnością finansową przedsiębiorstwa.
Jakie jeszcze korzyści przynosi zielona energia dla biznesu? Należy do nich pewność dostaw, niezależnie od przyszłych decyzji, zapadających w kraju i na arenie międzynarodowej, a także od kryzysów gospodarczych. Warto również wiedzieć, że świadomi konsumenci znacznie chętniej obdarzają zaufaniem te firmy, które rozwijają odpowiedzialną i ekologiczną politykę, stawiając na przyjazne dla środowiska rozwiązania. W tym kontekście wejście na drogę energetycznej transformacji i inwestycja w OZE może przyczynić się do uzyskania konkurencyjnej przewagi na rynku.
Zielona energia dla biznesu - rodzaje
Zakup zielonego prądu od sprawdzonego dostawcy? A może budowa farmy fotowoltaicznej? Przedsiębiorcy mogą wybierać spośród różnych rodzajów zielonej energii. Do najbardziej dostępnych jej źródeł należą obecnie panele słoneczne oraz turbiny wiatrowe. Nieco mniej popularną alternatywę dla nich stanowi energia geotermalna, której pozyskiwanie możliwe jest wyłącznie w niektórych regionach, a także energia z biomasy, czyli stałych lub ciekłych substancji pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, produkujących energię w trakcie procesu spalania.
W przypadku inwestycji w instalację fotowoltaiczną, należy liczyć się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów wstępnych. Aby je obniżyć, można jednak skorzystać z rządowych programów dofinansowania, takich jak „Mój Prąd” i tym samym odciążyć firmowy budżet. Zwrot inwestycji w fotowoltaikę uzależniony jest m.in. od zapotrzebowania na energię elektryczną. Aby właściwie dobrać moc instalacji, warto zapewnić sobie profesjonalną pomoc.
Zielona energia dla biznesu niewątpliwie korzystnie wpływa na funkcjonowanie firmy, jej rozwój i przyszłość. Decyzja o pozyskiwaniu prądu z odnawialnych źródeł pozwala organizacjom zredukować swój negatywny wpływ na środowisko i wesprzeć globalne wysiłki dla osiągnięcia neutralności klimatycznej. To także inwestycja w lepszą jakość powietrza. Proces wdrażania nowych rozwiązań warto rozpocząć od audytu energetycznego, który ułatwi określenie potrzeb firmy w tym obszarze i dopasowanie odpowiedniego rodzaju zielonej energii.