Z tego artykułu dowiesz się
Umowa kompleksowa - co to jest?
Opłacanie dwóch rachunków za prąd, do sprzedawcy energii elektrycznej oraz lokalnego operatora systemu dystrybucyjnego, może okazać się uciążliwe. Umowa kompleksowa stanowi skuteczny sposób na uproszczenie rozliczeń. Na czym to polega? Zawartość umowy kompleksowej stanowią zapisy dotyczące zarówno sprzedaży, jak i dystrybucji energii elektrycznej. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie zbiorczego rachunku za prąd.
Wiesz już, co to jest umowa kompleksowa. Czas zatem na garść praktycznych informacji. Z kim można ją podpisać? Z tymi sprzedawcami energii, którzy zawarli Generalne Umowy Dystrybucji (GUD) z Operatorami Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Należą do nich m.in. Energa, PGE, TAURON, Enea, E.ON, Respect Energy, Polenergia i Fortum.
Umowa kompleksowa - PGE
W przypadku mieszkańców wschodniej części Polski, dystrybutorem energii elektrycznej jest PGE Dystrybucja (Polska Grupa Energetyczna). Podmiot ten umożliwia zawarcie umowy kompleksowej. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz i zgłosić się z nim do dowolnej Spółki Obrotu, pod warunkiem posiadania przez nią koncesji na obrót energią elektryczną i zawarcia umowy świadczenia usług dystrybucji z PGE Dystrybucja S.A. To tam zostanie zawarta umowa kompleksowa.
Umowa kompleksowa z PGE na sprzedaż energii elektrycznej oraz jej dystrybucję może zostać podpisana również online, bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z tej możliwości, należy wypełnić dostępny na stronie podmiotu e-formularz i załączyć skan wymaganych dokumentów. To wygodny i szybki sposób na dopełnienie formalności.
Umowa kompleksowa TAURON - co to jest?
Za dystrybucję energii elektrycznej w południowej Polsce odpowiada spółka TAURON Dystrybucja. Stanowi ona część Grupy Kapitałowej TAURON. Umowa kompleksowa w tym przypadku zawierana jest z wybranym sprzedawcą, uprawnionym do świadczenia usług na terenie TAURON Dystrybucja S.A. Podmiot ten będzie pełnił funkcję administratora danych osobowych, zawartych w umowie kompleksowej.
Jak podpisać umowę ze spółką TAURON? Wniosek o zawarcie umowy kompleksowej dla firmy dostępny jest online. Wystarczy wpisać nazwę miejsca zamieszkania. Jeśli zlokalizowane jest na Górnym lub Dolnym Śląsku, pojawi się możliwość pobrania dokumentu. Wniosek należy uzupełnić wskazanymi na liście załącznikami, a następnie wysłać poprzez formularz kontaktowy lub za pośrednictwem tradycyjnej poczty. Dokument można również dostarczyć osobiście. Jak wygląda umowa kompleksowa TAURON? Wzór znajdziesz na stronie internetowej spółki.
ENERGA - umowa kompleksowa online
Spółka ENERGA świadczy usługi sprzedaży i dystrybucji prądu na Pomorzu. Podpisanie z nią umowy kompleksowej jest niezwykle proste. Można ją zawrzeć na odległość, wypełniając odpowiedni wniosek. Podpisanie umowy obliguje spółkę ENERGA - OBRÓT S.A. do sprzedaży prądu oraz jego dostarczenia do obiektu. Rozliczenia następują zgodnie z okresem rozliczeniowym, obowiązującym u poprzedniego sprzedawcy. Umowa kompleksowa ENERGA zawierana jest na czas nieokreślony. Warto wiedzieć, że w tym przypadku Operatorem Systemu Dystrybucyjnego jest ENERGA - OPERATOR S.A. Obrót z kolei należy do firm, które posiadają zawartą z operatorem systemu dystrybucyjnego umowę (GUD).
Umowa kompleksowa - korzyści z podpisania
Jakie korzyści wynikają z podpisania umowy kompleksowej? To bez wątpienia oszczędność czasu. Dopełnianie formalności, związanych z zawieraniem dwóch osobnych umów z pewnością okaże się bardziej czasochłonne niż w przypadku jednej. Umowa kompleksowa stanowi również uproszczenie rozliczeń za energię elektryczną. Jej odbiorca otrzymuje tylko jedną fakturę za sprzedaż i dystrybucję prądu. Wiele osób zastanawia się, czy zawarcie umowy kompleksowej oznacza niższe koszty. Pozostają one bez zmian. Istnieje jednak możliwość uzyskania korzystniejszych warunków cenowych przy dużych zakupach energii czy długoterminowych kontraktach.
Warto wiedzieć że w przypadku klientów indywidualnych, podpisanie umowy kompleksowej stanowi obowiązek. Wynika to z nowelizacji przepisów prawa energetycznego, obowiązującej od lutego 2024 roku. Zgodnie z nowymi regulacjami, przedsiębiorstwa energetyczne zobligowane są do zawierania z odbiorcami energii elektrycznej w gospodarstwach domowych wyłącznie umów kompleksowych. Choć odbiorców biznesowych przepis ten nie obowiązuje, wielu z nich korzysta z możliwości wspólnego rozliczania sprzedaży i dystrybucji prądu.
Podsumowując, umowa kompleksowa to rozwiązanie, które sprzyja wygodzie i upraszcza sposób rozliczeń za energię elektryczną. Jest ono dostępne zarówno dla indywidualnych konsumentów, jak i przedsiębiorstw.