Porównaj oferty

20 cze 2018

Prąd - baza wiedzy

Prąd i gaz na abonament

Cykliczne rachunki za energię elektryczną lub gaz w zdecydowanej większości przypadków są opłacana na podstawie faktycznego zużycia prądu lub gazu. Część z nas rozliczana jest na podstawie prognozowanego zużycia prądu lub gazu. Od tego roku dostępna jest także nowa forma rozliczenia: prąd i gaz na abonament. Wyjaśniamy kto z tej formy rozliczenia może skorzystać i jakie korzyści ze stałej opłaty abonamentowej wynikają.

Wróć do: Aktualności Prąd i gaz na abonament

Opłata abonamentowa

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia w jaki sposób działa rozliczanie rachunków w sposób abonamentowy, musimy przypomnieć że na rachunku za gaz ziemny występuje opłata, która nosi nazwę... Opłata abonamentowa. Jest to stała comiesięczna kwota, która doliczana jest do rachunku za gaz ziemny przez sprzedawców gazu ziemnego. W zależności od podmiotu, który sprzedaje nam gaz ziemny i grupy taryfowej w jakiej jesteśmy rozliczani jej wartość może być różna.

Prąd na abonament

Abonamentowe opłacanie usług kojarzy nam się przede wszystkim z umowami na telefon. Zasada działania abonamentu za prąd jest bardzo podobna. Przede wszystkim podpisana umowa na prąd przez internet to deklaracja, że za prąd zapłacimy stałą stawkę. Niestety w energetyce nie mamy ofert nielimitowanego zużycia prądu za stałą opłatę, dlatego podpisując umowę na abonament za prąd trzeba zwrócić szczególną uwagę na:

 • wysokość comiesięcznego abonamentu
 • limit kWh jakie możemy zużyć w ramach abonamentu
 • stawkę za 1 kWh po przekroczeniu abonamentu
 • długość obowiązywania umowy i czas jej wypowiedzenia
 • czy poza energią elektryczną w ramach abonamentu otrzymujemy dodatkowe usługi

O tym jaki abonament należy wybrać jeśli zdecydujemy się na taką formę rozliczenia podpowiadamy piszą o rocznym zużyciu prądu w domu. Warto wybierając abonament odpowiednio dobrać jego wysokość do planowanego zużycia prądu

Gaz na abonament

W przypadku rozliczenia abonamentowego za gaz ziemny sprawa wygląda w sposób identyczny jak w wyżej wspomnianym prądzie. Usługi abonamentowe są zróżnicowane pod kątem wielkości abonamentów oraz usług jakie w ramach zakupu gazu możemy otrzymać. Chodzi przede wszystkim o takie produkty jak ubezpieczenie przed awariami urządzeń wykorzystujących gaz ziemny. Na rynku są oczywiście także dostępne oferty, w których w ramach opłaty abonamentowej otrzymujemy tylko i wyłącznie gaz ziemny.

Musimy także wspomnieć o ofertach na abonament za energię: prąd i gaz ziemny. Pakiety takie dają możliwość uzyskania większych korzyści dla klienta, w postaci niższej ceny za łączony abonament.

Energia na abonament dla firm

Segment rynku, w którym oferty abonamentowe się rozwijają to przede wszystkim gospodarstwa domowe. Dla firm tego typu rozliczenia, ze względu na bardzo zróżnicowane zużycie prądu czy też gazu w przedsiębiorstwach działających w tej samej branży tego typu rozliczenie nie jest oferowane i trudno się spodziewać zmian w tym obszarze. Przedsiębiorcy w naszej opinii dalej będą się rozliczać w oparciu o rzeczywiste zużycie prądu lub gazu.

Kto najwięcej skorzysta na ofercie prądu i gazu na abonament?

Oferty abonamentowego zakupu prądu lub gazu to wygodne rozwiązanie, które niesie za sobą wiele zalet, ale także wad. Grupą odbiorców, która z pewnością najwięcej może skorzystać na tego typu rozwiązaniu są osoby wynajmujące mieszkania, które w ramach umowy mogą od razu wpisać stałe koszty eksploatacyjne związane ze zużyciem prądu lub gazu. Oferta będzie także dobrym rozwiązaniem dla tych z nas, którzy posiadają np. domek letniskowy i nie są w stanie na bieżąco przesyłać stanu licznika, bądź też wpuszczać pracownika Dystrybutora gazu ziemnego lub prądu.

Zalety abonamentu na prąd lub gaz

 • zazwyczaj bezterminowe umowy, z krótkim okresem wypowiedzenia
 • brak konieczności przesyłania danych dot. zużycia prądu lub gazu ziemnego
 • wygodny sposób rozliczania się za media z wynajmującymi mieszkanie
 • w ramach abonamentów dodawane są usługi towarzyszące ujęte w cenie abonamentu

Wady abonamentu na prąd lub gaz

 • niewykorzystana pula kWh w ramach abonamentu nie przechodzi na kolejny miesiąc
 • przy taryfie dwustrefowej G12 lub G12w brak możliwości wpływania na to ile zapłacimy na prąd, ponieważ kWh są odejmowane z puli abonamentowej bez względu na strefę w jakiej zostaną wykorzystane

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić