Porównaj oferty

24 sty 2014

Prąd - baza wiedzy

Popyt na energię - wzrost o 41% do 2035 roku

Jak wynika z opublikowanego właśnie przez koncern BP raportu średnia dynamika globalnego wzrostu popytu na energię na świecie w latach 2012-2035 wyniesie 1,5% rocznie. Z raportu Energy Outlook 2035 wynika, że najwolniej ma rosnąć zapotrzebowanie na ropę naftową.

Wróć do: Aktualności Popyt na energię - wzrost o 41% do 2035 roku

Z tego artykułu dowiesz się

Raport przewiduje, że w ciągu najbliższych 23 lat, czyli do roku 2035 globalna konsumpcja energii zwiększy się nawet o 41 %, w porównaniu do wzrostu o 55 % w ciągu ubiegłych 23 lat. 95 % z tego wzrostu przypada na kraje rozwijające się. Popyt na energię w krajach rozwiniętych w Ameryce Północnej, głównie USA, Europie oraz Azji początkowo ma wolno rosnąć, a następnie zacząć się zmniejszać.

Prognozy spożycia energii

Eksperci BP prognozują, że w roku 2035 ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel kamienny będą miały po 25% udziałów w globalnym miksie energetycznym, pozostała część przypadnie wg szacunkowych danych na energię nuklearną i odnawialną. Wśród paliw kopalnych najszybciej przejawiać się będzie wzrost znaczenia gazu ziemnego (średnio o 1,9 % rocznie). Gaz ziemny będzie również stopniowo zastępować węgiel w produkcji energii. Przy czym w roku 2035 za blisko połowę wzrostu popytu na ten surowiec ma odpowiadać gaz łupkowy, który aktualnie zdobywa na znaczeniu w krajach Ameryki Północnej i niedługo rozpocznie również swoją „karierę” w krajach europejskich. Na koniec omawianego okresu ma on stanowić ponad 21 % światowego gazu ziemnego.

Pytania i wątpliwości

Raport wskazuje także, że najwolniej ze wszystkich źródeł energii, do 2035 roku ma rosnąć zapotrzebowanie na ropę naftową (średnio jedynie niecały procent rocznie), jednak i tak oznacza to, że za 23 lata konsumpcja tego surowca będzie o prawie 20 mln baryłek dziennie większa niż w roku 2012. Import ropy przez Stany Zjednoczone ma w prognozowanym okresie (głównie ze względu na własne wydobycie oraz zakaz eksportu własnych baryłek ropy) zmniejszyć się o niemal 75%. Raport prowadzi jednak do trzech istotnych pytań. Czy jest wystarczająco dużo źródeł energii, żeby zaspokoić to rosnące zapotrzebowanie? Czy jesteśmy w stanie sprostać temu rosnącemu w dość znacznym tempie popytowi? Czy podaż surowców energetycznych jest wystarczająco bezpieczna i stabilna, aby zrealizować cele światowego zapotrzebowania na energię? Żeby twierdząco odpowiedzieć na wszystkie pytania, trzeba nie lada wysiłku, nie tylko analityków w obliczeniach, ale przede wszystkim w podejmowanych działaniach na rzecz zwiększania światowego bezpieczeństwa energetycznego.
źródło: MAE, GramWZielone.pl

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić