Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Jaki dostawca prądu jest najtańszy

Jaki dostawca prądu jest najtańszy

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Zmiana sprzedawcy energii jest procesem prostym i szybkim. Najtrudniejszy jest jednak wybór odpowiedniej oferty i znalezienie najtańszego dostawcy prądu. Wymaga to trochę czasu i wnikliwej analizy, ale wszystko jest możliwe.
Spis treści - z tego artykułu dowiesz się:
Jaki dostawca prądu jest najtańszy

Opłaty na które wpływu nie mamy

Są takie opłaty, których zmienić nie możemy. Są to te opłaty, które musimy płacić dystrybutorowi i są to opłaty stałe lub zmienne (zależne od zużycia energii), na które nawet sprzedawca nie ma wpływu. Pierwszą opłatą jest opłata zmienna sieciowa, zależna od wielkości zużycia prądu w danym okresie rozliczeniowym, płacimy więc za każdą zużytą kilowatogodzinę. Dalej występuje opłata jakościowa zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki, która ma pokryć koszty związane z utrzymaniem równowagi systemu elektroenergetycznego, która jest także zależna od naszego zużycia energii elektrycznej. Może się zdarzyć, że opłata ta jest ujęta w opłacie zmiennej sieciowej i na rachunku występuje tylko jedna pozycja. Niezależnie od naszego zużycia musimy jeszcze opłacić tzw. opłaty stałe. Opłata stała za dystrybucję jest naliczana na podstawie układu elektrycznego jaki mamy u siebie w mieszkaniu w zależności czy układ jest jedno czy trójfazowy. Opłata przejściowa z kolei zależy od tego ile kWh zużyliśmy w ciągu ostatniego roku kalendarzowego. Mamy 3 przedziały: dla rocznego zużycia poniżej 500kWh, od 500kWh do 1200 i powyżej 1200kWh. Opłata abonamentowa zależy natomiast od tego jak często pracownik przedsiębiorstwa energetycznego będzie przychodził odczytywać liczniki. Im rzadziej będzie to robił tym opłata będzie niższa. Możemy sami zadecydować czy chcemy aby robił to co miesiąc, dwa, kwartał, pół roku albo rok.

Jaki dostawca prądu jest najtańszy?

Skoro na połowę kwoty na rachunku wpływu nie mamy, to jak wybrać najtańszego dostawcę? Podstawa to cena energii. To na nią musimy zwrócić największą uwagę, zmieniając dostawcę energii. Im niższa cena energii, tym niższe będą nasze opłaty za jej zużycie, które płacimy tylko sprzedawcy, a nie dystrybutorowi. Ponadto kolejną kwotą, którą płacimy tylko sprzedawcy jest opłata handlowa. Wysokość tej opłaty określa każdy sprzedawca indywidualnie. Jest ona stosowana przez niewielu sprzedawców, trzeba jednak o niej pamiętać, ponieważ ma ona wpływ na ostateczną wielkość rachunku za prąd.

Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót