Porównaj oferty

16 paź 2013

Prąd - baza wiedzy

Chętnie dbamy o swój portfel

Pojawiły się już wyniki badania, przeprowadzonego w ramach 7. edycji Programu Świadoma Energia” z inicjatywy RWE, które pokazały, że Polacy chętnie oszczędzają energię i doceniają związane z tym korzyści. Tegoroczna odsłona kampanii pozwoliła porównać postawy i zachowania energooszczędne zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Partnerem merytorycznym programu od wielu lat jest Krajowa Agencja Poszanowania Energii (KAPE).

Wróć do: Aktualności Chętnie dbamy o swój portfel

Z badań wynika, że Polacy coraz chętniej oszczędzają energię i z nie brakuje im motywacji do działania na własnym podwórku. W wielu przypadkach jednak zwłaszcza w przedsiębiorstwach, widoczny jest wyraźny deficyt wiedzy o racjonalnym korzystaniu z energii. Istotną rolę odgrywają pracodawcy, którzy sami powinni promować zachowania energooszczędne. W zależności od regionu kraju zauważyć można wyraźne różnice dotyczące najczęstszych sposobów korzystania z urządzeń elektrycznych i oświetlenia przez Polaków aktywnych zawodowo. O gaszenie światła najczęściej troszczą się mieszkańcy Południowej Polski , a najrzadziej na północy kraju


Badania wskazują, że wiedza Polaków na temat oszczędzania energii z roku na rok systematycznie rośnie, a braki w informacjach wymagające uzupełniania. 56% aktywnych zawodowo Polaków deklaruje, że zna co najmniej kilka skutecznych sposobów umożliwiających redukcję zużycia prądu w swoim domu. W przypadku firm wiedzą dysponuje zaledwie 13% zatrudnionych. Także liczba osób, które nie są świadome, w jaki sposób można oszczędzać energię, jest o wiele wyższa w odniesieniu do przedsiębiorstw (31%) niż gospodarstw domowych (19%).

1

Równocześnie, widać, że świadomość energetyczna przekłada się na wysoką motywację do oszczędzania. Większość osób dostrzega wielopłaszczyznowe korzyści związane z oszczędzaniem energii, jak np. czystsze środowisko i obniżenie rachunków za prąd. Blisko 1/3 Polaków, którzy , którzy wcielili w życie działania energooszczędne obserwuje wyraźną obniżkę rachunków za prąd w swoim domu. Niższe opłaty to również jeden z głównych powodów oszczędzania energii w firmie dla około 50% pytanych osób.


Z udostępnionych przez RWE wyników badań wynika także, że Polacy w swoich domach wciąż najchętniej stosują najpopularniejsze działania energooszczędne. Dużą wagę zwracamy na świadome korzystanie z oświetlenia. Już ponad połowa mieszkańców Polski, oszczędzających energię pamięta o tym, aby gasić światło. Prawie 40% ankietowanych używa świetlówek energooszczędnych.

2
RWE zwraca również uwagę, że w Polsce racjonalniej korzystamy ze sprzętów elektrycznych 31% Polaków wyłącza z gniazdka nieużywane w danej chwili urządzenia. Najczęściej pamiętamy o wyłączaniu z trybu czuwania telewizorów (82%), rzadziej laptopów i komputerów (52%.). Wciąż jednak tylko co dziesiąty Polak oszczędza energię elektryczną inwestując w energooszczędne urządzenia. Wśród posiadaczy określonych kategorii sprzętów, największą popularnością są stosunkowo nowe, energooszczędne: telewizory (68%), pralki (65%), laptopy (49%) oraz czajniki (49%). Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszą się natomiast energooszczędne: zmywarki oraz kuchenki elektryczne.

Jednocześnie jak wskazują badania większość zatrudnionych Polaków docenia rolę korzyści związanych z oszczędzaniem energii w swoim miejscu pracy. Niestety wciąż niewielu pracodawców prowadzi systematyczne działania i akcje edukacyjne związane z tym tematem. Ponad połowa zatrudnionych ankietowanych (52%) wskazuje, że w ich miejscu pracy nie podejmuje się żadnych działań związanych z ograniczaniem zużycia energii elektrycznej. Niespełna 25% respondentów zauważa, że sporadycznie pojawiają się takie inicjatywy.

Według aktywnych zawodowo Polaków, do najczęściej wykorzystywanych sposobów oszczędzania energii w przedsiębiorstwach, gdzie podejmowane są takie działania, należą: wymiana oświetlenia na energooszczędne (53%) unikanie pozostawiania sprzętów elektrycznych w trybie stand-by (44%), a także zwracanie uwagi na klasę energetyczną kupowanych urządzeń (27%). Zgodnie z wynikami badania niewielka liczba pracodawców zachęca swoich pracowników do działań energooszczędnych (22%), nie przywiązując wagi do tego tematu.


3

Źródło: rwe.pl


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić