Porównaj oferty

26 sie 2019

Prąd - baza wiedzy

Czy zmiana sprzedawcy prądu jest opłacalna?

Możliwość zmiany swojego sprzedawcy prądu jest dostępna dla każdego z nas. To na co trzeba poświęcić czas to wybranie najlepszej oferty dla nas. Czy wybierając nowego sprzedawcę naprawdę oszczędzamy? Jakie konsekwencje niesie ze sobą wypowiedzenie umowy sprzedawcy z urzędu?

Wróć do: Aktualności Czy zmiana sprzedawcy prądu jest opłacalna?

Rosnące zużycie prądu, a co za tym idzie wyższe rachunki za prąd powodują, że zmiana sprzedawcy prądu jest cały czas skutecznym sposobem na zatrzymanie wysokości rachunku, nawet przy wyższym zużyciu prądu. Jeśli dodamy to tego fakt, że w 2020 roku zapłacimy więcej za 1 kWh u tzw. sprzedawców z urzędu, których taryfy zatwierdza Prezes Urzędu Regulacji Energetyki okazuje się, że wybór ofert z gwarancją ceny np. w ciągu najbliższych 24 miesięcy staje się bardzo atrakcyjną alternatywą.

Na wyższe zużycie prądu w naszym domu czy mieszkaniu wpływa montaż nowej kuchenki indukcyjnej, zmywarki, zamontowanie oświetlenia na tarasie i w ogrodzie (a żarówki energooszczędne nie zostały zastosowane) czy zakup dowolnego innego urządzenia, które trzeba podłączyć do prądu. Jeśli do tej pory wykorzystywaliśmy energię tylko do oświetlania czy też korzystając z podstawowych urządzeń RTV i AGD, to nie zwracaliśmy specjalnie uwagi na cenę za kWh prądu, ponieważ nasze rachunki były stosunkowo niskie. Część z nas planuje również zmianę sposobu ogrzewania. Wybierając energię elektryczną jako źródło energii zyskujemy wygodę, której kosztem są wyższe rachunki za energię. Przekonujemy się szybko, że pierwszy rachunek po takiej zmianie w sezonie grzewczym jest niewyobrażalnie wysoki. Zaczynamy żałować, że zdecydowaliśmy się na taką inwestycję. Wyższe zużycie prądu = wyższe rachunki. Czy możemy jednak zminimalizować koszt związany z wyższym zużyciem prądu? Naszym zdaniem tak. Pamiętajmy, że jest to koszt za dokładnie ten sam prąd, a to ile za niego zapłacimy i czy będzie to niezależny sprzedawca prądu zależy tylko i wyłącznie od nas.

Czy zmiana sprzedawcy prądu się opłaca?

Porównując oferty na zakup energii elektrycznej musimy zwrócić uwagę na 3 podstawowe kryteria, o jakich za każdym razem piszemy na naszych stronach. Są to:

  • cena jednostkowa za 1 kWh
  • wysokość comiesięcznej opłaty handlowej
  • warunki umowy tzn. czy 2 wcześniej wymienione opłaty są stałe w ciągu trwania całego okresu umowy, czy będziemy rozliczani na podstawie rzeczywistego zużycia prądu czy na podstawie prognoz

Te i inne informacje, które są kluczowe w podjęciu decyzji znajdziecie w naszej porównywarce cen OptimalEnergy.pl. W widoku listy ofert wystarczy kliknąć w szczegóły oferty, a tam znajdziecie dokładnie opisaną ofertę zawierającą wszystkie najważniejsze informacje na temat ofert, łącznie z dokumentami jakie będą przez nas do podpisania. Poniżej przykładowy opis oferty:

czy zmiana sprzedawcy prądu się opłaca

źródło: porównywarka cen prądu dla domu optimalenergy.pl

Jak widzimy na powyższej grafice zaznaczone zostały 3 obszary, w których prezentujemy analizę stawek dla ofert dostępnych na naszym portalu do Twoich aktualnych cen prądu.

  1. Z pierwszej sekcji dowiesz się np. w jaki sposób będą przesyłane do Ciebie rachunki za prąd i czy rozliczenie będzie prowadzone w oparciu o rzeczywisty odczyt licznika prądu
  2. W kolejnym elemencie załączamy dokumenty, które są niezbędne do podpisania umowy. Możesz się na spokojnie z nimi zapoznać
  3. Wreszcie w trzeciej sekcji widzisz dokładne porównanie oferty. Finalna różnica podawana w kwocie BRUTTO czyli z podatkiem VAT odpowiada na postawione przez nas pytanie czyli: czy zmiana sprzedawcy prądu się opłaca

W powyższym przykładzie, który jest w sierpniu 2019 roku dostępny na naszych stronach widać wyraźnie, że w ciągu 24 miesięcy umowy możemy zaoszczędzić ponad 900 złotych za dokładnie ten sam prąd! To bardzo dużo, biorąc pod uwagę fakt, że zmiana sprzedawcy prądu jest tak szybka i łatwa jak np. zmiana operatora sieci komórkowej. Dodatkowo na naszych stronach znajdziecie opinie osób i firm, które ze zmiany sprzedawcy prądu już skorzystały. Oto krótka opinia jednego z naszych użytkowników:

„podpisałem umowę ponad rok temu i nie mam żadnych problemów. Rachunki po audycie spadły około 15-18%. Płaciłem około 8 tysięcy teraz płace średnio 1200zl mniej. Poleciłem przedstawiciela innym znajomym i u nich tez jest wszystko ok.“

Dobrze wybrana oferta to gwarancja stabilnych rachunków za prąd. Trzeba również pamiętać, że korzyści wynikające z wyboru oferty np. z gwarancją ceny będą tym większe im droższy będzie prąd w tzw. taryfie. Na rok 2020 spodziewane są podwyżki rzędu 30% za 1 kWh energii czynnej!

Ile zaoszczędzimy zmieniając sprzedawcę prądu?

Powyższy przykład pokazuje nam oszczędność na poziomie ponad 900 złotych. To ile wyniesie oszczędność w Twoim przypadku musisz sprawdzić sam. Finalny wynik jest zależny od wysokości Twojego miesięcznego rachunku, miejsca zamieszkania czy też grupy taryfowej w jakiej się rozliczasz. W praktyce możemy napisać, że użytkownicy, którzy miesięcznie dokonują w naszym systemie średnia 100 tysięcy porównań mogą zmniejszyć koszty zakupu prądu w skrajnych przypadkach nawet o 40%. Dzieje się tak wtedy, kiedy nie mamy m.in. dobranej odpowiedniej taryfy. Zazwyczaj zmieścimy się w granicach od 10 do 20 % co i tak w perspektywie umów na kilka lat jest sporą oszczędnością. O tym ile można zaoszczędzić, wypowiedział się na naszych stronach pewien użytkownik:

„pierwszy raz pozytywnie się zaskoczyłam, nie płaciłam wysokich rachunków w Tauronie, na 2msc 180zł - firma. Po zmianie na Fortum 140, w kieszeni zostaje 40 zł. :) Teraz czekam na przedstawiciela, zeby podpisać dom, bo miałam na początku obawy.”

Nieuczciwe praktyki sprzedawców prądu

Rynek sprzedawców posiada swoją ciemną, która na szczęście nie występuje w internecie. Mowa tu o sprzedawcach terenowych, których w większości należy unikać jak ognia. Osoby te namawiają najczęściej starszych ludzi do podpisania nowej umowy wraz np. z dodatkowymi usługami. Wtedy rachunki za prąd mogą być dramatycznie wysokie! W takich sytuacjach sprawę można oddać do sądu lub jeśli odpowiednio szybko zorientujemy się w ewentualnych nieprawidłowościach, mamy 14 dni na odstąpienie od umowy bez ponoszenia kosztów jeśli umowa została podpisana np. w naszym domu. Mamy to zagwarantowane na mocy praw konsumenta. Dlatego przed podpisaniem nowej umowy, trzeba zapoznać się z wieloma ofertami ale przede wszystkim opiniami i nie podejmować szybkich decyzji w trakcie pierwszej wizyty handlowca.

Decydując się na zmianę sprzedawcy prądu, należy być świadomym swojej decyzji. Przydatna jest wiedza z zakresu ofert wielu firm. Aby mieć gwarancje wyboru najbardziej korzystnej propozycji zachęcamy do użycia naszej porównywarki cen prądu i gazu. Tam znajdziecie m.in. tani prąd dla firm. Oszczędzamy czas i w spokoju możemy zapoznać się ze wszystkimi ofertami oraz ich warunkami.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.5 (6 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić