Porównaj oferty

14 sie 2013

Prąd - baza wiedzy

Racjonalne korzystanie z prądu może w wymierny sposób wpłynąć na niższe rachunki za energię elektryczną.

Pomimo wszechobecnego trendu oszczędzania energii oraz kampanii reklamowych dotyczących racjonalnego jej użytkowania niewielu z nas wie, jak należy oszczędzać energię. Z badań wynika, że Polacy mają bardzo niską świadomość tego, ile korzyści można wygenerować zarówno w sferze finansowej, jak i też środowiskowej zwiększając standard energetyczny domu, w którym już mieszkają

Wróć do: Aktualności Racjonalne korzystanie z prądu może w wymierny sposób wpłynąć na niższe rachunki za energię elektryczną.

To czy najtańszy dostawca energii elektrycznej będzie naszym sprzedawcą nie tylko wpływa na wysokość naszych rachunków. Ważne jest także zużycie energii. Według najnowszych raportów, opublikowanych przez czasopisma i portale branżowe, Polacy nie mają zbyt dużej wiedzy na temat oszczędzania energii. Z aktualnych badań wynika, że 82% z nas nie zdaje sobie sprawy, że najwięcej energii zużywa się na eksploatację budynków. Z przeprowadzonych ankiet wynika bowiem, że najczęściej udzielaną odpowiedzią był przemysł, co dowodzi iż nie zdajemy sobie sprawy jaką ilość energii zużywamy na cele bytowe. Zaskakująca okazała się zatem odpowiedź na pytanie jaki procent energii w gospodarstwie domowym zużywany jest na ogrzewanie ? Tylko 4 na 100 Polaków udzieliło poprawnej odpowiedzi, którą jest ponad 70%. W naszym kraju zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania domów mieszkalnych to około 100 kWh/m2 dla nowych budynków, do ponad 240 kWh/m2 dla budynków starszych. Obecne na rynku technologie domów energooszczędnych pozwalają zmniejszyć średnie zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania nawet do 50 kWh/m2.

Oszczędzanie energii to nie tylko wymiana żarówek

Większość z nas, bo aż 86% kojarzy oszczędzanie energii tylko z oświetleniem tj. wymianą żarówek na energooszczędne czy gaszeniem światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Tylko 34% Polaków ociepla dachy i ściany swoich domów w celach oszczędzania energii. Część ankietowanych uważa również, że wymiana okien i drzwi zewnętrznych stanowi dobry sposób na zachowanie energii wewnątrz budynku, ale koszty ich wymiany są niewspółmierne do zysków, co jest błędnym rozumowaniem. Rocznie możemy tracić nawet kilkaset złotych, gdy ciepło ucieka przez nieszczelne okna i drzwi, zatem ich wymiana może zwrócić się nam już po dwóch sezonach grzewczych.

Zaskakujący jest zatem fakt, iż 75% z nas chce, aby rząd podejmował więcej inicjatyw mających na celu promocję i wspieranie energooszczędnego budownictwa. Wynika bowiem, że rośnie nasza świadomość i potrzeba oszczędzania energii, ale z powodów finansowych lub braku dostatecznej wiedzy sięgamy po rozwiązania najtańsze i najprostsze czyli po prostu wymiana żarówek. Tylko 22% z nas zadeklarowało, że w najbliższym czasie zamierza ocieplić ściany i wymienić okna, a zaledwie 20% deklaruje, że zmniejsza ogrzewanie podczas nieobecności mieszkańców czy podczas snu.

Bardzo ważna izolacja w oszczędzaniu energii

Warto więc, szukając nowego domu czy mieszkania zwracać uwagę na stan izolacji budynku czy rodzaj okien. Trendem w sektorze budowlanym są obecnie domy pasywne, które w dłuższej perspektywie pozwolą nam zaoszczędzić na rachunkach za prąd czy ogrzewanie. Nowopowstające budynki muszą również posiadać świadectwa energetyczne, które dowodzą, że straty energii są praktycznie równe zeru. Dlatego kupując mieszkanie czy dom warto spytać dewelopera jak energooszczędny jest nasze przyszłe lokum. Nie bójmy się zadawać pytań i szukać odpowiedzi, chwila czasu którą poświęcimy na zdobycie wiedzy być może pozwoli naszej rodzinie wygenerować zysk w postaci oszczędności w rachunkach za energię, a że od czegoś trzeba zacząć pamiętajmy o wyłączaniu urządzeń z trybu stand-by oraz wymianie żarówek na energooszczędne.

źródło: Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (5 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić