Porównaj oferty

Wysoki rachunek przy fotowoltaice - co musisz wiedzieć?

Inwestycja w fotowoltaikę wiąże się zwykle z chęcią obniżenia wysokich rachunków za prąd. Zdarza się jednak, że montaż instalacji i pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł nie przynosi spodziewanych oszczędności, a kwoty na rachunkach pozostają wysokie. Z czego to wynika? Jak tego uniknąć?

Wróć do: Aktualności Wysoki rachunek przy fotowoltaice - co musisz wiedzieć?

Inwestycja w fotowoltaikę wiąże się zwykle z chęcią obniżenia wysokich rachunków za prąd. Zdarza się jednak, że montaż instalacji i pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł nie przynosi spodziewanych oszczędności, a kwoty na rachunkach pozostają wysokie. Z czego to wynika? Jak tego uniknąć?

Miała być tania energia słoneczna, a rachunki za prąd wzrosły

W zdecydowanej większości przypadków montaż paneli fotowoltaicznych przynosi efekt w postaci niższych rachunków za prąd. Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca na potrzeby gospodarstwa domowego, a następnie jej autokonsumpcja skutkuje zmniejszeniem ponoszonych do tej pory kosztów nawet o 50%. To dlatego popularność fotowoltaiki z roku na rok rośnie.

Zdarza się jednak, że rachunek za prąd przy fotowoltaice pozostaje wysoki. Warto wówczas przyjrzeć się bliżej nie tylko samej instalacji, ale również zużyciu energii w domu, taryfom energetycznym oraz aktualnym zasadom rozliczania z siecią.

Wzrost zużycia prądu po założeniu fotowoltaiki

Powodem otrzymywania wysokich rachunków za prąd mimo montażu instalacji fotowoltaicznej może być wzrost zużycia prądu po założeniu fotowoltaiki. Być może świadomość pozyskiwania prądu ze słońca i widmo niższych rachunków skłoniło domowników do zmiany dotychczasowych nawyków i zwiększenia zużycia energii elektrycznej. Brak stosowania wcześniejszych ograniczeń w korzystaniu z zasilanych prądem urządzeń może wiązać się z koniecznością zakupu prądu z sieci. Produkowana przez fotowoltaikę energia nie jest bowiem w stanie pokryć aktualnego zapotrzebowania.

Wzrost zużycia prądu po założeniu fotowoltaiki może również wynikać z zakupu dodatkowych sprzętów, takich jak klimatyzator. Aby uniknąć płacenia wysokich rachunków, wystarczy zwiększyć kontrolę nad poborem energii i zużywać ją racjonalnie. Nie bez znaczenia jest również dostosowanie swojego profilu zużycia do najwyższej produkcji energii z paneli. Przykładowo, korzystanie z energochłonnych urządzeń powinno odbywać się wówczas, gdy poziom generowanego prądu z fotowoltaiki jest najwyższy.

Wysoki rachunek za prąd przy fotowoltaice a wielkość instalacji

Inną przyczynę otrzymywania wysokich rachunków za prąd przy fotowoltaice stanowi niewłaściwie dobrana moc instalacji. Jeśli nie pokrywa ona rzeczywistego zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię, zakup prądu z sieci stanie się niezbędny, a to oznacza koszty. Jak tego uniknąć?

Aby rachunek za prąd przy fotowoltaice był niski, należy przeprowadzić wnikliwą analizę rocznego zużycia energii w domu jeszcze przed montażem ogniw solarnych. Niezbędne jest przy tym uwzględnienie planowanych zmian, takich jak zakup zmywarki czy montaż klimatyzacji. Następnie zapewnij sobie profesjonalne wsparcie w doborze odpowiedniej mocy fotowoltaiki. Nawiąż kontakt z doświadczonym instalatorem, który podzieli się z Tobą swoją wiedzą i ułatwi Ci podjęcie decyzji. Zadbaj o to, by wielkość instalacji odpowiadała 80-90% rocznego zapotrzebowania na energię w Twoim domu.

Rachunek za prąd przy fotowoltaice w przypadku usterki

Poza wzrostem zużycia oraz niewłaściwie dobraną mocą instalacji, wysoki rachunek za prąd przy fotowoltaice może wynikać z awarii. Usterki systemu mogą w dużym stopniu wpływać na jego wydajność, obniżając ją. Rezultatem jest zmniejszona produkcja energii, a co za tym idzie, wyższe koszty. Problemy techniczne z instalacją mogą dotyczyć mikropęknięć paneli, ich zacienienia lub zabrudzenia ich powierzchni, problemów z falownikiem lub okablowaniem. Jak je rozwiązać?

Przede wszystkim nie zwlekaj z reakcją. Podejmij natychmiastowe działania w przypadku wszelkich awarii i usterek. W celu ich szybkiej identyfikacji, monitoruj produkcję prądu. Tym, co powinno Cię zaniepokoić jest nagły spadek. Aby zapobiegać problemom technicznym, skorzystaj ze wsparcia specjalistów, którzy dokonają okresowego przeglądu instalacji. Nie bez znaczenia jest również dbałość o czystość paneli. Warto uwzględnić ryzyko awarii już na etapie planowania inwestycji i wybrać wysokiej jakości ogniwa solarne, pochodzące od sprawdzonych producentów. Zadanie bez wątpienia ułatwi Ci ranking firm fotowoltaicznych.

Rachunek za prąd przy fotowoltaice a zmiany w przepisach i taryfach energetycznych

Z czego jeszcze może wynikać wysoki rachunek za prąd przy fotowoltaice? Powodów należy szukać również w nowych zasadach rozliczania, obowiązujących od 2022 roku. Zmiany dotyczą głównie sposobu rozliczania nadwyżek energii i wdrożenia nowego systemu net-billing.

Aby zwiększyć oszczędności, należy podjąć działania, mające na celu maksymalizację autokonsumpcji i zwiększenie niezależności od sieci. Warto przemyśleć instalację magazynu energii, który umożliwi wykorzystywanie nadwyżek prądu w okresach jego niskiej produkcji, np. w nocy. Nie zaniedbuj śledzenia zmian w przepisach. To w oparciu o nie należy planować swoją strategię energetyczną. Pomocne mogą okazać się również konsultacje ze specjalistami, którzy ułatwią optymalizację rozliczeń prosumenckich i rozwieją wszelkie wątpliwości w tym obszarze.

Wysoki rachunek za prąd przy fotowoltaice jako rezultat niesprzyjających warunków atmosferycznych

Na wydajność fotowoltaiki i ilość produkowanego prądu wpływ ma również pogoda. Przedłużające się okresy zachmurzenia mogą ją obniżyć nawet o 70-90%! Z kolei intensywne opady śniegu mogą doprowadzić do przykrycia paneli, a w konsekwencji zablokowania dostępu światła do nich. Problematyczny okazuje się także smog. Zanieczyszczenia powietrza sprawiają, że do ogniw solarnych dociera mniej słońca. Duże znaczenie ma również temperatura. Czy wiesz, że każdy stopień powyżej 25⁰C obniża efektywność działania paneli PV o ok. 0,5%?

Aby rachunek za prąd przy fotowoltaice nie wzrósł w wyniku niesprzyjających warunków pogodowych, należy zdecydować się na zakup wysoce wydajnych ogniw, wyróżniających się wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne. Przydatny może okazać się także montaż systemu odśnieżania lub optymalizującego kąt nachylenia paneli trackera słonecznego. Nie zapomnij o regularnym czyszczeniu fotowoltaiki, istotnym z punktu widzenia jej wydajnego działania.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić