2

Porównywarka cen prądu

3

Tania energia dla firmy

4

Wypełnij formularz

5

Zapoznaj się z porównywarką cen

6

Otrzymaj ofertę

porównywarka cen prądu

Nie przepłacaj za dokładnie ten sam prąd. Różnice w cenie zakupu 1 kWh energii czynnej od różnych firm to nawet 25%! Wybierz jedną z ponad 50 ofert w dowolnej taryfie. Porównanie cen prądu zajmie mniej niż 90 sekund.

chcę porównać i otrzymać ofertę na:

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że każdy odbiorca energii elektrycznej może zmienić jej sprzedawcę. Dzięki temu, że ceny prądu mogą się znacznie różnić u sprzedawców energii, można w ten sposób znacznie zmniejszyć rachunki za prąd, które stanowią jedno z najważniejszych obciążeń, zarówno w budżecie domowym, jak i kasie firmy. W wyborze najtańszego sprzedawcy pomoże porównywarka cen prądu.

W Polsce sprzedawcę prądu możemy od 2007 roku wybierać samodzielnie. Z jednej strony jest to dla klientów ogromna wygoda i ułatwienie. Z drugiej stanowi spore wyzwanie. Liczba dostępnych ofert jest bardzo duża. W efekcie, niestety, bardzo często ni wiemy, która z dostępnych ofert będzie dla nas najlepsza i jak w prawidłowy sposób porównać oferty od różnych sprzedawców ze sobą. Właśnie dlatego najlepszym narzędziem, przydatnym przy wybieraniu najtańszego sprzedawcy, będzie porównywarka cen prądu.

Porównywarka cen prądu - tani prąd dla Ciebie

Skorzystanie z porównywarki jest dla klientów szansą na bezpłatne, a zarazem obiektywne porównanie cen prądu. Dzięki temu można szybko i bezpiecznie dokonać wyboru najkorzystniejszej oferty dostaw prądu. Dzięki porównywarce cen prądu można dokonać wybory najtańszego sprzedawcy z uwzględnieniem zużycia energii w gospodarstwie, a także wszystkich dodatkowych opłat, wynikających z umowy, a nie tylko stawki za kWh. Porównując cenę prądu u różnych sprzedawców warto na początku dokładnie obejrzeć dotychczasowe rachunki za prąd. Okazuje się, że płacimy nie tylko za zużycie, wyrażone w zł za kWh, ale i jesteśmy obciążeni opłatami jakie naliczają dystrybutorzy energii elektrycznej oraz dodatkowymi opłatami sprzedawcy. Obiektem negocjacji są opłaty pobierane przez sprzedawcę energii elektrycznej. Do tych opłat należy opłata za energię elektryczną czynną, która jest wyrażona zł za kWh oraz comiesięczna opłata handlowa. Cena ta w sposób jednostkowy jest podawana zwykle jako wartość netto. Przy przenoszeniu umowy na sprzedaż energii teoretycznie nie będziemy mogli liczyć na obniżenie opłat pobieranych przez dystrybutora. W praktyce jednak załączając skan rachunku, nowy sprzedawca będzie w stanie ocenić, czy zmieniając grupę taryfową lub wielkość mocy umownej mamy szansę na ograniczenie tych opłat.

Jak działa porównywarka cen prądu OptimalEnergy.pl?

porównanie cen prądu krok1

1. Wybierz jakim typem klienta jesteś

Korzystając z naszej porównywarki w pierwszym kroku wybierz czy chcesz porównać ceny prądu dla firmy czy dla klienta indywidualnego.


porównanie cen prądu krok2

2. Podaj kod pocztowy

Podaj kod pocztowy gdzie energia elektryczna ma zostać dostarczona. Na podstawie kodu pocztowego system powiąże Twoją lokalizację z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego. Dzięki temu w poprawny sposób przypisane zostaną stawki dystrybucyjne jakie obecnie płacisz.


porównanie cen prądu krok3

3. Informacja o zużyciu prądu

 • Podaj informacje na temat średniej wysokości rachunku jaką obecnie płacisz.
 • Masz także możliwość podania dokładnych stawek za 1 kWh energii elektrycznej czynnej i zużycia prądu w każdej ze stref oraz wprowadzenia stawki za comiesięczną obsługę handlową.
  Wtedy przedstawione w kolejnym kroku wyniki dokładnie odniosą się do Twoich obecnych stawek.


porównanie cen prądu krok4

4. Porównaj oferty prądu

Sprawdzasz dostępne w systemie oferty. Możesz je filtrować używając dostępnych u góry ekranu opcji. Najważniejsze to:

 • Czas trwania umowy
 • Wybór grupy taryfowej
 • Czy sprzedawana energia będzie pochodziła z odnawialnych źródeł energii takich jak farmy wiatrowe czy fotowoltaiczne
 • Czy możesz podpisać umowę online

Finalnie klikasz w przycisk „Kontakt ze sprzedawcą”.


porównywarka cen prądu krok5

5. Wypełnij formularz kontaktowy online

Na formularzu kontaktowym wypełniasz obowiązkowe pola. Dodatkowo możesz także poinformować Sprzedawcę, który przygotuje dla Ciebie ofertę o:

 • Okresie wypowiedzenia aktualnej umowy
 • Czy jesteś także odbiorcom gazu ziemnego. Zakup prądu i gazu od jednej firmy zazwyczaj wiąże się z uzyskaniem dodatkowych rabatów
 • Możesz załączyć także ostatni rachunek za prąd. Dzięki temu sprzedawca już przy pierwszym kontakcie doradzi czy jest możliwość optymalizacji kosztów dystrybucji.

Porównywarka cen energii dla firmy

Dla przedsiębiorców skorzystanie z naszego narzędzia to realna możliwość obniżenia ceny za 1 kWh energii elektrycznej czynnej nawet od 25%. Oferty wolnorynkowe, które są dostępne na naszej stronie dają możliwość rozliczania się ze sprzedawcą w bardziej komfortowy sposób. Bardzo ciekawymi rozwiązaniami są:

 • oferty dla firm z wydłużonym czasem rozliczenia
 • zakup energii pochodzącej tylko z odnawialnych źródeł energii
 • wybór oferty, w której cena prądu za 1 kWh zależy od aktualnej ceny prądu na Towarowej Giełdzie Energii

Dodatkowo każda z firm z jaką współpracujemy oferuje usługę bezpłatnego audytu energetycznego, który sprowadza się do oceny parametrów dystrybucyjnych. Specjalista wskaże, co zrobić, aby obniżyć koszty stałe. Być może warto:

 1. Zmienić grupę taryfową w firmie, po to aby przy tym samy zużyciu płacić mniej
 2. Być może nasza moc umowna jest za duża i niepotrzebnie płacimy więcej za opłaty stałe
 3. Jeśli na naszym rachunku występują opłaty związane z wykorzystaniem mocy biernej to jest skuteczne rozwiązanie, aby je wyeliminować

Wysyłając formularz kontaktowy w celu otrzymania oferty zakupu prądu wystarczy, że załączysz skan faktury za energię. Na tej podstawie osoba przedstawiająca ofertę będzie już przygotowana do udzielenia powyższych wskazówek.

Porównanie cen prądu w praktyce

Wróćmy jeszcze na chwilę do opłaty handlowej. Nie zawsze się z nią spotykamy, ale często to właśnie ona szczególnie w przypadku ofert dla domu, a nie do firmy decyduje o tym czy inna oferta jest bardziej atrakcyjna od tej jaką obecnie płacimy. W efekcie, skuszeni atrakcyjną ceną jednostkową podpisujemy umowę, nie zdając sobie sprawy z tego, jak dużym obciążeniem dodatkowym będzie opłata handlowa. Taka sytuacja mam miejsce przede wszystkim przy podpisywaniu umów przy okazji przypadkowej wizyty handlowca. Aby uniknąć wpadnięcia w taką pułapkę powinniśmy skorzystać z porównywarki cen prądu. Pozwala ona zweryfikować ceny prądu u różnych sprzedawców, uwzględniając wszystkie koszty, jakie mogą się pojawić podczas trwania umowy na sprzedaż prądu. Tylko przejrzyste pokazanie kosztów składających się na finalny rachunek na prąd pokaże, która firma jest najlepsza i z którą warto podpisać umowę. Ma to również swoje odbicie w innym miejscu, którym jest ranking dostawców prądu.

Porównanie cen prądu - taryfa ma znaczenie

Aby świadomie dokonać wyboru najkorzystniejszej oferty wśród przedstawianych przez różnych sprzedawców energii, należy wiedzieć, z jakiej korzystamy taryfy.

Najpopularniejsza taryfa na dostawę energii elektrycznej w Polsce, to taryfa G11. Jej ogromną zaletą, decydującą o popularności wśród odbiorców, jest prosty system rozliczania. Za każdą kWh energii elektrycznej w tej taryfie płacimy tyle samo w ciągu całej doby. Nie ma więc znaczenia to, o jakiej porze dnia mamy największy pobór prądu. Cena za energię zawsze będzie taka sama. Jest ona najlepszym rozwiązaniem dla osób, które w nocy korzystają z prądu w bardzo ograniczonym zakresie. Porównywarka cen prądu pomoże wybrać najlepszą ofertę wśród sprzedawców umożliwiających zawarcie umowy na tę taryfę. To między innymi Innogy, Enea, Tauron, Energa i PGE.

Dla klientów nieco bardziej świadomie korzystających z prądu najlepszym rozwiązaniem będzie z pewnością taryfa G12. Cechuje się ona podziałem na dwie strefy:

 1. dzienną
 2. nocną.

Oznacza to, że ze względu na porę użytkowania urządzeń elektrycznych, w tej taryfie będą nas obowiązywały różne stawki za energię elektryczną i jej dystrybucję. W praktyce, w zależności od pory dnia, za każdą zużytą kWh obowiązuje inna cena. Jest ona dobrym rozwiązaniem na przykład dla tych, którzy:

 • energię elektryczną wykorzystują do ogrzewania domu czy mieszkania,
 • Jest ona też optymalna dla klientów, potrafiących dopasować swój tryb życia i aktywność do zmiennego cennika energii i na przykład zaplanować pranie czy pieczenie ciast na godziny nocne.

Godziny, w których musimy być przygotowani na wyższe ceny wiążą się ze szczytami poboru energii elektrycznej: przedpołudniowym, przypadającym na godziny od 6 do 13 oraz popołudniowym: od 15 do 22. Świadome korzystanie z tej taryfy pozwala obniżyć rachunki za prąd nawet o 40 proc. Jeśli zaś chodzi o koszty jednostkowe, to niektórzy sprzedawcy przedstawią nam ofertę na sprzedaż prądu w stawkach niższych nawet o 20 proc. w stosunku do tego, co oferuje dostawca „z urzędu”. Podobnie, jak w przypadku taryfy G11, porównywarka cen prądu również pomoże nam wybrać najlepszego dostawcę energii z ofertą na taryfę G12.

Z uwagi na to, że zmagamy się z coraz poważniejszym problemem smogu i biorąc pod uwagę fakt, że to domowe paleniska są głównym źródłem niskiej emisji, dostawcy prądu tacy jak Enea, Energa, PGE i Tauron wprowadzili tzw. taryfę antysmogową. Ma ona zachęcić do zmiany źródła ogrzewania ze starych pieców na paliwa stałem na ogrzewanie z wykorzystaniem energii elektrycznej.

 • Jej ogromną zaletą jest niższa cena dystrybucji prąduw godzinach nocnych od 22 do 6. Co ważne, promocyjna cena dotyczy tylko tej części energii elektrycznej, którą zużyjemy na ogrzewanie. Jak to będzie liczone? Ma to być różnica pomiędzy zużyciem w bieżącym okresie rozliczeniowym, a analogicznym okresem w roku poprzedzającym zmianę taryfy.
 • Taryfa antysmogowa ma także zachęcać do ładownia aut elektrycznych w godzinach wieczornych.

W zależności od dostawcy, cena za zużyty prąd w przypadku wykorzystania energii elektrycznej do ogrzewania domu może być nawet kilkakrotnie niższa, niż w przypadku taryfy G11 i o około 10 proc. niższa od tej, która obowiązywałaby w taryfie G12. Nie w każdym przypadku ceny energii będą jednak korzystniejsze. Dlatego i w tym przypadku porównywarka cen prądu jest najlepszym rozwiązaniem, aby podjąć świadomą decyzję

Tani prąd - jak zmienić sprzedawcę prądu?

Wypowiedzenie umowy sprzedaży prądu z dotychczasowym sprzedawcą wymaga złożenia pisemnego oświadczenia. W momencie, gdy sprzedawcę zmieniamy po raz pierwszy, trzeba będzie zawrzeć umowę o świadczeniu usług dystrybucyjnych. Zdarza się, że zmiana firmy sprzedającej nam prąd będzie się wiązała z wymianą licznika – gdy okaże się, że ten dotychczasowy jest zużyty. Nie ponosimy jednak kosztów tej wymiany. Na koniec pozostaje już tylko dokonać końcowych rozliczeń z dotychczasowym dostawcą energii elektrycznej i cieszyć się, że mamy w domu tani prąd. W praktyce wszystkie te czynności zostaną zrealizowane przez wybranego przez nas sprzedawcę. Nam pozostaje tylko podpisać umowę online lub wysłaną kurierem. Dokładnie tak samo jak np. w przypadku umowy na usługi telekomunikacyjne.