Porównaj oferty

Magazyny energii - dostępne moce

Z tego artykułu dowiesz się

Rynek magazynowania energii rozwija się w naszym kraju bardzo dynamicznie. Porównanie magazynów energii staje się trudne ze względu na liczbę urządzeń dostępnych na rynku. Największa w tym zasługa fotowoltaiki. Duża liczba rozproszonych odnawialnych źródeł energii powoduje, że wyzwania związane z optymalizacją produkcji prądu do zapotrzebowania na energię elektryczną stają się coraz większym problemem. Pomóc w rozwiązaniu tego problemu mają domowe magazyny energii. Producenci swoją ofertę kierują głównie do właścicieli instalacji fotowotlaicznych. To w tym obszarze tworzy się w Polsce największy do zagospodarowania rynek. Świadczyć o tym może liczba firm już teraz na rynku działająca. Pokazuje to także ranking magazynów energii. Jest naprawdę w czym wybierać. Duże farmy fotowoltaiczne często korzystają z dużych kilumegawatowych magazynów, które są budowane pod konkretnego klienta. My skupimy się na odpowiedzi na pytanie w jaki sposób moc magazynów energii powiązać z mocą instalacji fotowoltaicznej, a także magazyn energii jakiej pojemności jest najpopularniejszy.

Najbardziej popularne moce magazynów energii

Pisząc o mocy i pojemności akumulatorów do fotowoltaiki będziemy używać jednostki kWh. Kilowatogodziny, które są podawane w podstawowych informacjach każdego magazynu energii to informacja, która powie nam ile maksymalnie kWh będziemy mogli "przechowywać" w naszych akumulatorze. Pojemność akumulatorów wyrażamy oczywiście w jednostce Ah czyli amperogodzinach, a moc w watach. O tym jak przeliczać te jednostki i od czego zależą napiszemy w dalszej części. Teraz skupmy się na najbardziej popularnych urządzeniach do magazynowania energii elektrycznej.

Zdecydowanie najbardziej popularną wielkością jest magazyn energii 10 kWh. To dlatego, że jego pojemność co do zasady najbardziej odpowiada instalacją fotowoltaicznych o mocy ok. 5 - 7 kWp. Możecie to sprawdzić sami. To najpopularniejszy przedział mocowy instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Wystarczy, że wykorzystacie kalkulator magazynów energii. Inne urządzenia jakie najlepiej sprzedają się w naszym kraju możemy podzielić na 2 grupy:

  1. magazyny energii mniejszych mocy - do 10 kWh czyli 2kWh, 3kWh, 4kWh, 5kWh, 6kWh, 7kWh, 8kWh, 9kWh
  2. magazyny energii średnich mocy - do 100 kWh czyli 15kWh, 20kWh, 30kWh, 40kWh, 50kWh, 60kWh, 70kWh, 80kWh, 90kWh, 100kWh,

Większy magazyn energii związany jest często z koniecznością wykonywania indywidualnych projektów pod duże instalacje farm fotowoltaicznych lub wiatraków. Tym obszarem nie będziemy się w tym wpisie zajmować. Ceny magazynów energii dla takich urządzeń są bardzo wysokie. Na koniec wrócimy do wyjaśnienia czym jest moc, a czym pojemność i jakie występują pomiędzy nimi zależności.

Aktualności
Jak odpowiednio dobrać magazyn energii?
23 lip 2021
Jak odpowiednio dobrać magazyn energii?

Stale rosnąca w ostatnich latach popularność fotowoltaiki w Polsce niewątpliwie wpłynęła na rozwój branży związanej z magazynami energii. Wszystko za sprawą tego, iż panele fotowoltaiczne w ciągu doby produkują zmienne ilości prądu z energii słonecznej w zależności od stopnia nasłonecznienia danego obszaru oraz pory dnia. Wobec tego najczęściej nadmiar prądu względem potrzeb osób użytkujących systemy fotowoltaiczne produkowany jest wtedy, kiedy nie są oni go w stanie wykorzystać. Tego typu urządzenia do magazynowania energii zapewniają więc alternatywę dla oddawania nadwyżek energii do sieci energetycznej oraz odbierania jej w zmniejszonej o około 30% ilości. Jak wobec tego dobrać odpowiedni magazyn do swoich potrzeb, aby korzystanie z niego było opłacalne?

Czytaj więcej
Magazyn energii co to jest?
24 lip 2021
Magazyn energii co to jest?

Choć fotowoltaika cieszy się w Polsce ogromnym zainteresowaniem, czego dowodem jest, chociażby to, że nasz kraj znalazł się na 5 miejscu w Europie pod względem przyrostu mocy instalacji fotowoltaicznych, w porównaniu do poprzedniego roku użytkowanie jej generuje pewien problem. Produkowana z promieni słonecznych energia nie zawsze może być bowiem wykorzystywana na bieżąco, dlatego też musi być magazynowana. Jednym z dostępnych rozwiązań staje się więc magazyn energii.

Czytaj więcej
Magazyn energii - jak podłączyć?
3 sie 2021
Magazyn energii - jak podłączyć?

O ile zastosowanie magazynu energii do magazynowania nadwyżek energii na własne potrzeby od razu podczas montażu fotowoltaiki nie stanowi najmniejszego problemu i bardzo często odbywa się za pomocą jednego, wspólnego, hybrydowego falownika, do którego podłączona jest jednocześnie bateria oraz panele fotowoltaiczne. O tyle w przypadku rozbudowania istniejącej już instalacji PV o magazyn energii czynność ta wymaga dokupienia specjalnych urządzeń. Pomimo to podłączenie magazynu energii i tak nie jest skomplikowane.

Czytaj więcej
Jak magazynować prąd z fotowoltaiki?
27 sie 2021
Jak magazynować prąd z fotowoltaiki?

Wraz z rosnącą liczbą instalacji fotowoltaicznych pojawiających się na dachach prywatnych domów i firm oraz gruntach zaczął pojawiać się problem, związany z odpowiednim zagospodarowaniem nadwyżek energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne w okresach największego nasłonecznienia. W związku z tym coraz więcej właścicieli tego typu instalacji poszukuje idealnego rozwiązania, które pozwoli im w pełni wykorzystywać ich moc w każdym okresie, zarówno podczas podwyższonej ilości produkcji energii elektrycznej, jak i jej spadków. Jakie rozwiązania oferuje wobec tego obecnie pod tym względem rynek OZE i które jest z nich najlepsze?

Czytaj więcej