Z tego artykułu dowiesz się
- Panele fotowoltaiczne na balkonie - sposób na oszczędność
- Fotowoltaika balkonowa - kiedy warto?
- Fotowoltaika na balkonie w bloku - korzyści
- Panele słoneczne na balkon i ich wydajność
- Fotowoltaika na balkon - rodzaje instalacji
- Panele słoneczne na balkon w bloku - przygotowania do montażu
- Fotowoltaika na balkonie w bloku - cena instalacji
Panele fotowoltaiczne na balkonie - sposób na oszczędność
Drogą do niższych rachunków za prąd w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych lub nieużytków jest montaż instalacji fotowoltaicznej, umożliwiającej pozyskiwanie energii ze słońca. Czy to oznacza, że mieszkańcy bloków i budynków wielorodzinnych nie mogą liczyć na oszczędności? Niekoniecznie. Redukcję kosztów zapewni im fotowoltaika na balkon.
Mikroinstalacja fotowoltaiczna na balkonie pozwala na produkcję prądu, a tym samym zmniejszenie opłat, związanych z wykorzystaniem energii elektrycznej. Wyprodukowany prąd zasila urządzenia domowe na bieżąco. Panele podłączone są bowiem do domowej sieci elektrycznej. Niewykorzystana energia elektryczna zostaje sprzedana do sieci na zasadach net-billingu.
Fotowoltaika balkonowa - kiedy warto?
Pracujesz w trybie home office? A może opiekujesz się małymi dziećmi? Panele słoneczne na balkon to rozwiązanie dla Ciebie. Montaż instalacji przynosi największe korzyści tym osobom, które za dnia przebywają w domu. To właśnie wtedy ogniwa solarne produkują energię, która natychmiastowo może być wykorzystana na potrzeby gospodarstwa domowego. W związku z tym fotowoltaika balkonowa staje się najbardziej opłacalną inwestycją dla freelancerów, emerytów, rencistów lub tych osób, które pracują w nocy.
A co z pozostałymi? W ich przypadku większość wyprodukowanego w ciągu dnia prądu trafi do sieci, a ogólne zużycie energii elektrycznej nie zostanie obniżone. Aby zwiększyć oszczędności, warto uruchamiać w okresie największego nasłonecznienia pralkę lub zmywarkę lub ładować telefony i inne zasilane prądem urządzenia.
Fotowoltaika na balkonie w bloku - korzyści
Decydując się na instalację paneli fotowoltaicznych na balkonie, można nie tylko obniżyć wysokość swoich rachunków za prąd. Posiadanie własnego źródła energii elektrycznej oznacza także częściową niezależność w stosunku do sieci. Dodatkowo, ogniwa solarne stanowią przyjazne dla środowiska rozwiązanie, przyczyniające się do zmniejszenia śladu węglowego.
Fotowoltaika na balkon nie wymaga dużo miejsca, co oznacza, że sprawdzi się także w przypadku niewielkich mieszkań w bloku. Jej montaż nie jest skomplikowany, podobnie jak obsługa. Warto jednak wiedzieć, że wydajność instalacji w dużej mierze zależy od usytuowania balkonu. Efektywne pozyskiwanie energii elektrycznej ma miejsce wówczas, gdy jest on zlokalizowany w nasłonecznionym miejscu, skierowany na południe lub południowy zachód. W przypadku zacienionych balkonów, ogniwa solarne produkują znacznie mniej prądu. Należy wówczas przeanalizować opłacalność inwestycji.
Panele słoneczne na balkon i ich wydajność
Choć montaż paneli słonecznych na balkonie niewątpliwie przynosi osobom, mieszkającym w blokach i budynkach wielorodzinnych liczne korzyści, szybkość zwrotu inwestycji jest zróżnicowana. Tym, co ma na nią największy wpływ są położenie balkonu oraz odchylenie instalacji, w celu ukierunkowania jej na słońce. Warto jednak wiedzieć, że zwrot poniesionych na montaż ogniw solarnych kosztów może nastąpić już w ciągu 4-5 lat.
Zanim jednak dojdzie do montażu instalacji, niezbędne jest uzyskanie zgody zarządcy budynku, wspólnoty czy spółdzielni. To dlatego, że zewnętrzna część balkonu nie należy do właściciela mieszkania, lecz jest własnością wspólną. Na odchylenie paneli od pionu musi zgodzić się także sąsiad z niższego piętra. Fotowoltaika balkonowa powinna również zostać zgłoszona do zakładu energetycznego. Wyjątek stanowią ogniwa o nieprzekraczającej 800 W mocy oraz instalacje off-grid.
Fotowoltaika na balkon - rodzaje instalacji
Wśród fotowoltaicznych instalacji dachowych i gruntowych niewątpliwie dominuje typ on-grid. Jego popularność w przypadku paneli solarnych na balkonie jest jednak znacznie mniejsza. Podłączenie fotowoltaiki do sieci energetycznej wymaga bowiem montażu licznika dwukierunkowego, Biorąc pod uwagę niższą niż w przypadku ogniw na dachu i gruncie wydajność fotowoltaiki balkonowej, to rozwiązanie nie zawsze jest korzystne z punktu widzenia właściciela mieszkania.
Panele słoneczne na balkon w bloku to także instalacje off-grid. W tym przypadku wyprodukowana przez nie energia nie jest dostępna w gniazdkach, a rolą ogniw solarnych jest zasilanie domowego banku energii, będącego źródłem prądu dla urządzeń gospodarstwa domowego, a jednocześnie zabezpieczeniem na wypadek przerw w dostawie energii elektrycznej z sieci.
Za najwygodniejsze rozwiązanie uznaje się obecnie panele fotowoltaiczne na balkonie typu plug and play. Aby pozyskiwać prąd ze słońca, wystarczy podłączyć instalację do gniazdka. Należy jednak wcześniej dopełnić formalności, czyli zgłosić fotowoltaikę do sieci dystrybucyjnej i wymienić licznik na dwukierunkowy.
Panele słoneczne na balkon w bloku - przygotowania do montażu
Decyzja o montażu paneli słonecznych na balkonie powinna być przemyślana. Przed jej podjęciem warto przeanalizować usytuowanie balkonu. Jeśli jest on skierowany na północ, inwestycja może okazać się nieopłacalna. Nie bez znaczenia jest również wysokość, długość i rodzaj barierki, a także szerokość rączki balustrady. Warto skonsultować się ze specjalistami, by omówić dobór rodzaju konstrukcji, ilość paneli oraz koszty, związane z instalacją.
Fotowoltaika na balkonie w bloku - cena instalacji
Koszty, związane z projektem i montażem instalacji uzależnione są od ilości, jakości i rodzaju użytych komponentów. Ceny paneli fotowoltaicznych mogą być zróżnicowane. Warto zdecydować się na ogniwa od zaufanych producentów, by zyskać gwarancję ich wysokiej wydajności, a zarazem długiego i bezawaryjnego użytkowania.
W porównaniu jednak do kosztów instalacji dachowych i gruntowych, wydatki poniesione na fotowoltaikę balkonową są znacznie niższe. Wynika to z niewielkiej liczby paneli oraz małego inwertera. Ceny gotowych zestawów zawierają się w przedziale 2-7 tys. zł.
Fotowoltaika na balkonie nie podlega dofinansowaniu ze względu na niską moc instalacji. Nie stanowi również podstawy do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, która nie obejmuje mieszkańców bloków. Niewątpliwie jednak warto przemyśleć jej instalację, zwłaszcza biorąc pod uwagę nieustannie rosnące ceny prądu.