Z tego artykułu dowiesz się
Sprzęt energooszczędny
Już niedługo do nabycia produkty energooszczędne w najwyższej klasie energetycznej po najbardziej atraktycjnych cenach!
Oszczędzanie energii - jak skutecznie zużywać mniej energii?
Pomimo wszechobecnego trendu oszczędzania energii oraz kampanii reklamowych dotyczących racjonalnego jej użytkowania niewielu z nas wie, jak należy oszczędzać energię. Z badań wynika, że Polacy mają bardzo niską świadomość tego, ile korzyści można wygenerować zarówno w sferze finansowej, jak i też środowiskowej zwiększając standard energetyczny domu, w którym już mieszkają, a także korzystając z energooszczędnego sprzętu RTV i AGD.
Oszczędzanie energii - podstawowe metody
Większość z nas, bo aż 86% kojarzy oszczędzanie energii tylko z oświetleniem tj. wymianą żarówek na energooszczędne czy gaszeniem światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Tylko 34% Polaków ociepla dachy i ściany swoich domów w celach oszczędzania energii. Skupić można się jednak również na wymianie okien i drzwi zewnętrznych, a także na codziennym użytkowaniu codziennego sprzętu elektronicznego. Największą uwagę podczas kupowania nowych urządzeń należy zwrócić na nazywane w skrócie etykiety energetyczne. Niby niepozorne oznakowanie, a sprawia, że już na pierwszy rzut oka możemy ocenić wydajność energetyczną kupowanego urządzenia. Jaki sprzęt zatem wybrać, aby uzyskiwać największe oszczędności w zużyciu energii ?
Energooszczędne urządzenia
Naklejki eksponowane na urządzeniach tworzy obowiązkowo siedem pasków, z przyporządkowanymi literami od D do A oraz kolorami. Obok „tęczy” znajduje się strzałka, na której zaznaczona jest klasa efektywności urządzenia. Sprzęt, który jest najmniej oszczędny zakwalifikowany jest jako klasa oszczędności D i oznaczony został kolorem czerwonym. Sprzęt o klasie A z plusami jest oznaczony kolorem zielonym i jest najbardziej energooszczędny. Przyporządkowanie do odpowiedniej klasy odbywa się na podstawie wyników zużycia prądu. W zależności od urządzeń będzie to zużycie roczne (lodówka) lub na jeden cykl działania (pralka).
Ujednolicenie standardów nadawania etykiet urządzeniom pozwala zapewnić konsumentom gwarancję, że kupowane urządzenie zostało przebadane w akredytowanych laboratoriach i niezależnie od marki czy modelu dane są adekwatne i prawdziwe. Nacisk, jaki kładą klienci na oszczędności energii zmusza producentów do poszukiwania nowych technologii, gdyż cena jest obecnie równie ważna dla klienta jak klasa ene