Porównaj oferty

16 lis 2021

Prąd - baza wiedzy

Jaką taryfę prądu wybrać do sali weselnej?

Nagłośnienie, oświetlenie, przygotowanie potraw, wszystkie te czynności generują w salach weselnych zużycie energii elektrycznej. W związku z tym wysokość comiesięcznych rachunków za prąd może wynosić w tym przypadku nawet kilka tysięcy złotych, a to z kolei znacznie wpływa na rentowność tego typu działalności. Na szczęście istnieje sposób na skuteczne obniżenie wysokości rachunków za prąd w sali weselnej. Jest nim dobranie odpowiedniej taryfy u sprzedawcy energii elektrycznej, dopasowanej do charakterystyki zużycia prądu. Podpowiadamy więc, która z taryf prądu będzie najlepsza dla przedsiębiorców prowadzących salę weselną.

Wróć do: Aktualności Jaką taryfę prądu wybrać do sali weselnej?

Charakterystyka zużycia energii elektrycznej w salach weselnych

Prowadzenie sali weselnej zaliczane jest do specyficznego rodzaju działalności, w którym większość zużycia energii elektrycznej generowana jest w ostatnich dniach tygodnia, wliczając w to także weekendy. Wynika to przede wszystkim z tradycji, według której najwięcej ślubów w Polsce zawieranych jest w soboty, tuż za nią najczęściej wybieranym dniem na zawarcie związku małżeńskiego jest piątek. Te dwa dni w tygodniu wybierane są na dzień zaślubin także z wygody. Zapewniają one bowiem jeszcze jeden dzień wolny — niedzielę, pozwalający na zregenerowanie się gości przed powrotem do pracy po weekendowym świętowaniu z nowożeńcami.

Przygotowania ślubne w salach weselnych zaczynają się więc najczęściej w czwartek lub piątek, co generuje wzrost zużycia energii, zwłaszcza jeśli na miejscu przygotowywane są także potrawy, które mają trafić na weselne stoły. Najwyższy poziom zużycia prądu w salach weselnych odnotowuje się jednak w soboty oraz niedziele, kiedy to odbywa się najwięcej imprez weselnych oraz poprawin, które wymagają odpowiedniej oprawy oświetleniowej oraz muzycznej generującej pobór energii. Dlatego też wybierając taryfę prądu do sali weselnej, należy skupić się na tej, która oferuje jego niższe ceny właśnie w tym okresie tygodnia.

Jakie są taryfy prądy dla firm?

W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, do których zaliczane są także sale weselne, sprzedawcy energii elektrycznej oferują taryfy prądu z grupy C, czyli przeznaczonej, dla których odbiorców moc umowna nie przekracza 40 kW. Ich podział ze względu na strefy, a tym samym sposób rozliczania energii elektrycznej jest natomiast niemal taki sam jak przy klasycznej taryfie G. Oznacza to więc, że właściciele firm mają do wyboru taryfę:

  • C11 - o mocy umownej do 40 kW rozliczanej jednostrefowo (stała cena za 1 kWh energii przez całą dobę, niezależnie od dnia tygodnia), na co wskazuje druga 1 w jej symbolu,
  • C12a - o mocy umownej do 40 kW rozliczanej dwustrefowo, w której ceny prądu są tańsze poza godzinami szczytu między 13:00 a 19:00 oraz od 6:00 do 22:00,
  • C12b o mocy umownej do 40 kW rozliczanej dwustrefowo, w której doba podzielona jest na dwie strefy dzienną, w której prąd jest droższy oraz nocną, w której prąd jest tańszy,
  • C12w- o mocy umownej do 40 kW, w której prąd jest tańszy nie tylko popołudniami i nocą, ale także w każdy weekend oraz dni ustawowo wolne od pracy.
  • C13 - również o mocy do 40 kW. W niej koszt zakupu 1 kWh jest dzielony na 3 stawki w ciągu doby

Najlepsza taryfa prądu w sali weselnej

Biorąc pod uwagę charakterystykę zużycia prądu w salach weselnych oraz dostępne dla przedsiębiorców taryfy rozliczania zakupu energii elektrycznej najlepszym rozwiązaniem w przypadku tego typu działalności jest wybranie taryfy C12w. Ceny prądu są w niej bowiem niższe właśnie w takich porach i dniach, kiedy sale weselne generują największe zużycie energii elektrycznej, dzięki temu można sporo zaoszczędzić na rachunkach za nią.

Ceny prądu dla grupy taryfowej C12w u dwóch najpopularniejszych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce prezentują się bowiem następująco:

  • w Energa za prąd w strefie dziennej zapłacić trzeba 0,6576 zł/kWh, natomiast nocą i weekendami 0,4086 zł/kWh,
  • w PGE Obrót za prąd w strefie dziennej trzeba zapłacić 0,3851 zł/kWh, natomiast nocą i w weekendy 0,2508 zł/kWh.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy sprzedawca prądu oferuję dla klientów biznesowych możliwość skorzystania z taryfy C12w. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na taryfę C12b, rozliczaną w dwóch strefach — dziennej i nocnej lub zmiana sprzedawcy prądu na tego, który umożliwi korzystanie z najlepszej taryfy prądu dla sal weselnych.

Porównanie taryfy prądu C12 oraz C12w w sali weselnej

Aby zobrazować jakie oszczędności jest w stanie przynieść zmiana taryfy prądu w sali weselnej najlepiej zaprezentować to na przykładzie. Zakładając więc, że w ciągu jednego weekendu zużycie energii elektrycznej w takim obiekcie wynosiło 130 kWh. W przypadku kiedy byłby on rozliczany za pomocą klasycznej taryfy jednostrefowej, oferowanej przez firmę Energa, w której cena za 1 kWh prądu wynosi 0,5210 zł, trzeba byłoby za niego zapłacić:

0,5210 zł/kWh x 130 kWh = 67,73 zł.

W przypadku posiadania w sali weselnej taryfy prądu C12w, u tego samego sprzedawcy i przy tym samym zużyciu energii elektrycznej cena prądu wynosiłaby natomiast zaledwie:

0,4086 zł/kWh x 130 kWh = 53,12 zł.

Jak więc widać różnica jest spora, gdyż wynosi ponad 10 złotych, w przypadku tak niewielkiego zużycia. Dlatego też osoby prowadzące sale weselne powinny rozważyć zmianę taryfy prądu, jeśli dotychczas rozliczali one go za pomocą taryfy C11. Mogą oni tego dokonać nieodpłatni u swojego sprzedawcy w każdym momencie trwania umowy.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.33 (6 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić