Porównaj oferty

8 kwi 2016

Prąd - baza wiedzy

Gdzie najtańszy, a gdzie najdroższy prąd w Polsce?

Na temat zwiększonej ilości zmian sprzedawcy energii elektrycznej pisaliśmy już ostatnio. Przedstawione tam dane pokazują, że proces ten jest w Polsce coraz bardziej popularny. Szczególnie w roku 2014 gdzie na zmianę sprzedawcy prądu zdecydowało się ponad 150 tysięcy osób! Dzisiaj zastanówmy się dlaczego rośnie popularność zmiany sprzedawcy prądu i gdzie osoby zmieniają sprzedawcę energii częściej

Wróć do: Aktualności Gdzie najtańszy, a gdzie najdroższy prąd w Polsce?
Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest coraz bardziej popularna. Na naszych stronach pisaliśmy na ten temat wielokrotnie. Przedstawione tam dane pokazują, że proces ten jest w Polsce coraz bardziej popularny. Szczególnie w roku 2014 gdzie na zmianę sprzedawcy prądu zdecydowało się ponad 150 tysięcy osób, a do końca 2018 roku ta liczba przekroczy 600 tysięcy osób! Dzisiaj zastanówmy się dlaczego rośnie popularność zmiany sprzedawcy prądu i gdzie osoby zmieniają sprzedawcę energii częściej.

Najtańszy dostawca energii elektrycznej

Głównym czynnikiem decydującym o zmianie sprzedawcy prądu jest oczywiście cena prądu. Dodatkowo, na coraz większą liczbę zmian sprzedawców prądu wpływ z pewnością mają:

 • popularyzacja możliwości dokonania zmiany w mediach
 • coraz łatwiejsza i krótsza procedura
 • dostawcy prądu i dostępność do nich. W Polsce cały czas przybywa firm handlujących energią
 • dopasowane i różnorodne oferty dotyczące zmiany sprzedawcy prądu
 • sprzedaż prądu z tzw. dodatkami np. ubezpieczeniem, kartą zdrowia czy gazem

Jeszcze raz podkreślmy, że głównym wyznacznikiem tego czy z danej oferty skorzystamy czy nie jest cena prądu. Nowi sprzedawcy energii oferują w swoich taryfach ceny stałe dla każdego miejsce w Polsce, dlatego każdy ma możliwość skorzystania z takich sam cen prądu bez względu na to czy mieszka w dużym czy małym mieście, albo blisko czy daleko od elektrowni. Nie oznacza to, że wszyscy będą mieli taką samą korzyść wynikającą ze zmiany sprzedawcy. Brać pod uwagę musimy obecne stawki jakie płacimy, a te są różne w zależności od dystrybutora pod skrzydłami którego jesteśmy. Jeśli nigdy wcześniej nie zmienialiśmy sprzedawcy prądu i co ważniejsze nie korzystaliśmy z dedykowanych ofert proponowanych przez naszego sprzedawcę prądu to rozliczamy się na tzw. stawkach taryfowych.

Najtańszy prąd dla domu w taryfach zatwierdzonych przez URE

Pamiętajmy, że ponad 95% z nas, czyli osoby, które nie zmieniły sprzedawcę prądu płaci stawki tzw. taryfowe sprzedawcy prądu tzw. z urzędu. W Polsce mamy 5 głównych dostawców (sprzedawców) prądu, którzy zazwyczaj raz do roku ustalają ceny energii jakie będą im płacić użytkownicy z taryf gospodarstw domowych oznaczonych symbolem G. Zobaczmy wysokości stawki dla taryfy G11, które obowiązywały w roku 2018 i ze względu na zmiany w prawie jakie zostały uchwalone pod koniec 2018 roku powinny także obowiązywać w roku 2019:

 • dla obszaru Energa Dystrybucja cena netto G11 = 0,2422zł/kWh
 • dla obszaru PGE Dystrybucja cena netto G11 = 0,2430 zł/kWh
 • dla obszaru Enea Operator cena netto G11 = 0,2432 zł/kWh
 • dla obszaru Tauron Dystrybucja cena netto G11 = 0,2445 zł/kWh
 • dla obszaru Innogy (dawniej RWE) Stoen Dystrybucja cena netto G11 = 0,2762 zł/kWh

Jak widzimy, poza obszarem OSD Innogy (dawniej RWE) czyli Warszawa i okolice ceny energii elektrycznej są praktycznie identyczne. Z czego zatem wynika fakt, że w jednym miejscu Polski liczba zmian jest większa niż w innym?

Najdroższy prąd = najwięcej zmian sprzedawcy energii?

Sprawdźmy w takim razie czy wysokie rachunki za prąd mobilizują bardziej do zmiany sprzedawcy prądu. Jeśli tak byśmy do sprawy podeszli to najwięcej osób powinno zmienić sprzedawcę prądu w obszarze w którym usługi dystrybucji prowadzi Innogy Stoen, a najmniej w obszarze Energa Dystrybucja. Czy tak faktycznie jest? Poniższa tabela przedstawia ilu odbiorców z taryfy G (gospodarstwa domowe) zdecydowało się do tej pory zmienić sprzedawcę prądu - stan na koniec listopada 2018:

Operator systemu dystrybucyjnego Liczba zmian sprzedawcy (taryfa G)
PGE Dystrybucja 166 669
Tauron Dystrybucja 166 248
Energa Operator 125 638
Enea Operator 82 650
RWE Stoen Operator 59 714
Inni 77

źródło: www.ure.gov.pl

Jaki widzimy najwięcej osób zdecydowało się zmienić sprzedawcę prądu w obszarze Tauron Dystrybucji i PGE Dystrybucji, troszkę mniej w obszarze Enea oraz Energa Operator, a co ciekawe najmniej popularny proces ten jest wśród odbiorców Innogy Stoen... ale czy na pewno?

To zależy jak te liczby interpretować :) Nie sposób nie odnieść tych liczb do liczby klientów jacy teoretycznie mogą zmienić sprzedawcę prądu. Tutaj istotne jest ilu spośród potencjalnych klientów dokonało tej zmiany:

Operator systemu dystrybucyjnego Liczba zmian sprzedawcy (taryfa G) Szacunkowa ilość klientów udział % zmian
Tauron Dystrybucja 166 248 ok. 4,8 mln 3,46%
PGE Dystrybucja 166 669 ok. 4,9 mln 3,40%
Enea Operator 82 650 ok. 2.2 mln 3,76%
Energa Operator 125 638 ok. 2,9 mln 4,33%
RWE Stoen Operator 59 714 0,9 6,63%
Inni 154 - -

Jaki widzimy okazuje się, że największy odsetek osób, które zdecydowały się zmienić sprzedawcę prądu jest największy tam, gdzie cena prądu jest najwyższa czyli w naszej Stolicy. Z jednej strony dostęp do biur stacjonarnej sprzedaży jest w tym mieście największa, ale przede wszystkim ze względu na wysokie ceny prądu w Warszawie odsetek osób szukających tańszego prądu jest największy.

Najtańszy prąd dla gospodarstw domowych

Wiemy już jak wyglądają opłaty za energię elektryczną czynną pod skrzydłami różnych operatorów/dystrybutorów energii elektrycznej dla osób, które rozliczają się w oparciu o stawki taryfowe. Teraz przyszedł czas, żeby zobaczyć, który sprzedawca prądu oferuje najtańszy prąd na rynku. Ze względu na częste zmiany ofert nie wkleimy w tym artykule konkretnych stawek, po jakich prąd sprzedają alternatywni sprzedawcy prądu. W tym celu na naszej stronie zostało stworzone narzędzie do bezpłatnego porównania cen. Jest ono cały czas aktualizowane. Najlepsze oferty znajdziesz w porównywarce cen energii: prądu i gazu OptimalEnergy.pl. Skorzystaj z narzędzia do porównywania. Wybierz świadomie najlepszego sprzedawcę energii elektrycznej i płać najtaniej za prąd, którego jakość oczywiście nie ulegnie zmianie. Tutaj sprawa sprowadza się do CENY :)

Gdzie najtańszy prąd dla firm?

Jak popularność zmiany sprzedawcy prądu wygląda wśród firm? Naszym zdaniem zdecydowanie lepiej niż w przypadku odbiorców indywidualnych. Argumentować to możemy nie tylko poprzez liczbę zmian sprzedawcy prądu. W przypadku firm wszyscy najwięksi sprzedawcy prądu chcąc utrzymać klienta u siebie często po otrzymaniu informacji o chęci zmiany sprzedawcy prądu bardzo mocno zabiegają o to, aby nasza firma nie zmieniła sprzedawcy prądu. Najlepszym argumentem jest oczywiście cena za prąd. Z nieoficjalnych danych i informacji jakie udało nam się uzyskać mniej niż 25% firm w Polsce płaci tak zwane stawki cennikowe. 3/4 przedsiębiorców albo zmieniło sprzedawcę prądu, albo zdecydowało się na podpisanie umowy z tym samym sprzedawcą na indywidualnych warunkach. Do jakiej grupy przedsiębiorców Ty należysz?

Korzystając z naszej porównywarki cen i otrzymując ofertę na najtańszy prąd dla firmy. Należy pamiętać, że najtańszy dostawca prądu to nie najgorszy czy też najmniej kompetentny podmiot z jakim możemy podpisać nową umowę.

 • Po pierwsze prąd jako towar zawsze otrzymamy w tej samej jakości,
 • po drugie wysokie marże jakie naliczają sprzedawcy prądu powodują, że alternatywni sprzedawcy prądu, którzy handlują nim na Towarowej Giełdzie Energii i posiadają zautomatyzowany system do obsługi rozliczeń i klientów są w stanie w bardzo dużym stopniu ograniczyć koszty działalności.

Dzięki czemu korzystanie z usług alternatywnych sprzedawców prądu jest tańsze oraz na najczęściej wyższym poziomie niż ma to miejsce w dużych Państwowych Spółkach Skarbu Państwa, gdzie koszty wynikające z wysokich wynagrodzeń chociażby zarządów czy też kosztów utrzymywania ogromnych biur wpływają w bardzo dużym stopniu na końcową cenę prądu. Sprawdź sam: prąd dla firm na OptimalEnergy.pl i wybierz najlepsze rozwiązanie.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.5 (48 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić