Porównaj oferty

Magazyny energii - dostępne moce

Magazyny energii w Polsce, podobnie jak fotowoltaika jeszcze kilka lat temu, są wciąż mało popularnym rozwiązaniem. Należy jednak liczyć się z tym, że zwiększająca się liczba zamontowanych instalacji fotowoltaicznych generująca problemy związane z optymalizacją produkcji i przesyłu prądu stopniowo będzie wymuszać stosowanie ich nie tylko w firmach, ale i domach, jak ma to miejsce, chociażby na zachodzie. Jakie moce może mieć magazyn energii wobec tego?

Wróć do: Aktualności Magazyny energii - dostępne moce

Jak wygląda rynek domowych magazynów energii w Polsce?

Obecnie w Polsce urządzenia do magazynowania energii są dopiero raczkującym tematem, zwłaszcza w przypadku zastosowania ich w połączeniu z domowymi instalacjami fotowoltaicznymi. Wszystko za sprawą tego, że prosumenci produkujący prąd z własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej wciąż mogą korzystać z systemów opustów, które pozwalają im odzyskać od 70 do 80% prądu z odnawialnych źródeł, wprowadzonego do sieci energetycznej. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że to właśnie ją traktują oni jako swoje magazyny energii, które w rzeczywistości nimi nie są.

Stagnację na rynku magazynów energii przerwały jednak zapowiedzi wprowadzania nowych zasad rozliczania nadwyżek energii. Według nich zakończy się złota era opłacalności oddawania wyprodukowanej energii do sieci, a następnie odbierania jej z niewielką stratą. Nowe przepisy mają bowiem w zamian oferować prosumentom możliwość sprzedaży wyprodukowanego przez ich instalację PV prądu z odnawialnych źródeł energii dla operatorów oraz odkupienie jej w momencie zwiększonego zapotrzebowania energetycznego. Rozwiązanie to nie prezentuje się więc źle, jest jednak jeden mały haczyk — cena. Według zapowiadanych zmian cena zakupu energii elektrycznej od prosumenta ma być nawet o trzy razy niższa niż ta, po której następnie będzie on ją odkupował. Dlatego też coraz więcej osób rozważa magazyn energii, aby móc uniknąć strat, jakie będą generowały te zmiany.

Jakie magazyny energii są najpopularniejsze w Polsce?

Urządzenia do magazynowania energii nie są wcale nowym rozwiązaniem. Pierwsze technologie pozwalające bowiem magazynować energię elektryczną zostały opracowane ponad 100 lat temu. Dodatkowo każdy z nas w swoim codziennym życiu otacza się magazynami energii, nie zwracając na to uwagi, chociażby pod postacią akumulatorów w autach, baterii w telefonach komórkowych czy też power bankach.

Jeśli chodzi natomiast o domowe rozwiązania do magazynowania energii, w ostatnich latach metody gromadzenia w nich prądu zmieniły się diametralnie. Jeszcze do niedawna większości z nich bazowała na wyłącznie akumulatorach żelowych lub AGM (kwasowo-ołowiowych). Rozwiązanie to jednak wiązało się z dużą wagą stosowanych magazynów, a także małą gęstością oraz koniecznością częstej wymiany akumulatorów.

Dlatego też poszukiwania nowszych i optymalniejszych metod przechowywania energii elektrycznej doprowadziły do upowszechnienia się magazynów energii bazujących na akumulatorach litowo-jonowych (Li-ion), które pomimo swojej wyższej ceny magazynów energii zapewniają o wiele lepsze parametry oraz opłacalność inwestycji na przestrzeni lat.

Potwierdza to, chociażby porównanie parametrów technicznych magazynów energii wyposażonych w akumulatory kwasowo-ołowiowe oraz litowo-jonowe, ponieważ procentowa sprawność cyklu w pierwszym przypadku wynosi zaledwie około 75%, z kolei w drugim niemal 95%.

Oznacza to więc, że za pomocą magazynów energii Li-ion można odzyskać niemal 100% skumulowanej w ich energii, niemal bez żadnych strat. Dzięki temu są one bardziej konkurencyjne nawet niż system opustów dla prosumentów oddających nadwyżki produkowanej energii elektrycznej do sieci.

Jaka może być moc magazyny energii?

Przy montażu i zakupie magazynu energii oprócz rodzaju akumulatora, jaki ma przechowywać energię elektryczną, jednym z najważniejszych parametrów jest również ich moc. Określana jest ona w kilowatogodzinach i informuje o tym, jak dużo prądu będzie można w nim zmagazynować.

Jak obliczyć moc urządzenia do magazynowania energii?

Aby wyliczyć moc magazynu energii, należy wobec tego znać pojemność zastosowanego w nim akumulatora wyrażoną w amperogodzinach (Ah) oraz napięcie, na jakim będzie pracować dana jednostka, a następnie pomnożyć te wartości przez siebie. Przykładowo, jeśli więc domowy magazyn energii wyposażony jest w akumulator o pojemności 200Ah, a napięcie, na jakim on pracuje to 12 V, jego moc będzie wynosić 200 Ah x 12 V = 2400 Wh, czyli 2,4 kWh.

Dostępne moce magazynów energii

W przypadku stosowania wraz z fotowoltaiką magazynu energii ważny jest także ich parametr związany z mocą czynną. Wyrażana jest ona w kW i określa bowiem, ile będzie on w stanie oddać prądu w danej chwili, czyli ile w praktyce będzie mógł być za jego pomocą zasilanych urządzeń.

Obecnie na rynku wyróżnić możemy wobec tego trzy rodzaje magazynów:

  • magazyny małych mocy — do 10 kWh, stosowane najczęściej jako domowe magazyny energii,
  • magazyny średnich mocy — do 50 kWh, stosowane zarówno w domach, jak i niewielkich firmach,
  • magazyny dużych mocy — powyżej 50 kWh, stosowane przez firmy produkcyjne czy gospodarstwa rolne o dużym zapotrzebowaniu energetycznym.

Przy czym dobór odpowiedniej mocy magazyny energii powinien być wobec tego zawsze dopasowany do wielkości instalacji fotowoltaicznej, która ma go ładować, a także potrzeb jego użytkowników. Dlatego też obecnie najczęściej montowanymi magazynami są te o mocy od 6 do 8 kWh idealnie sprawdzające się w połączeniu z domowymi instalacjami PV.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić