Porównaj oferty

14 paź 2020

Gaz - baza wiedzy

Jak wybrać najlepszego dostawcę gazu ziemnego dla firmy?

Na korzystanie z gazu ziemnego decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw. Jednak wybór odpowiedniego sprzedawcy gazu może być dla klienta biznesowego nie lada wyzwaniem. Na co zwrócić uwagę i jak wybrać sprzedawcę gazu, który spełni w największym stopniu nasze biznesowe oczekiwania? Podpowiadamy.

Wróć do: Aktualności Jak wybrać najlepszego dostawcę gazu ziemnego dla firmy?

Gaz ziemny jest produktem jak każdy inny, który firmy mają możliwość zakupu od dowolnej firmy energetycznej zajmującej się jego sprzedażą, na różnych warunkach. Obecnie sprzedażą paliwa gazowego zajmuje się kilkadziesiąt firm w Polsce, a wśród nich np. Po Prostu Energia S.A. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Z roku na rok decyzje o zmianie sprzedawcy gazu podejmuje coraz więcej firm. Wykorzystywanie gazu ziemnego ma coraz większe znaczenie w zielonym ładzie Europy, dlatego klienci biznesowi decydują się na takie rozwiązanie w swoich przedsiębiorstwach. Jak powszechnie wiadomo, od kilku lat odnotowujemy stały wzrost zużycia paliwa gazowego z Polsce. Nie bez znaczenia pozostaje również cena surowca, która z roku na rok jest na rynku bardziej atrakcyjna.

Jak wybrać najlepszego dostawcę gazu ziemnego dla firmy

Jeśli myślimy o zmianie sprzedawcy gazu w swojej firmie, należy pamiętać, że ceny usług i warunki ofert będą się różnić. Można wybierać spośród firm sprzedających błękitne paliwo, ale nie mamy możliwości zmiany Operatora Systemu Dystrybucyjnego. W standardzie firm energetycznych jest udostępnianie swoim przyszłym klientom bezpłatnych informacji na temat swoich ofert.

Jak wybrać sprzedawcę gazu?

Każde przedsiębiorstwo chcące zmienić sprzedawcę gazu powinno wykonać kilka czynności, które upewnią je w odpowiednim wyborze najlepszego sprzedawcy paliwa gazowego.

  1. Ustalenie priorytetów – przy wyborze nowego sprzedawcy gazu warto wskazać, co będzie dla nas najważniejsze. Czy najistotniejszym czynnikiem będzie niska cena paliwa gazowego? Czy przekona nas doskonała obsługa klienta? A może zakup gazu w pakiecie z energią elektrycznej będzie dla nas atrakcyjnym rozwiązaniem?
  2. Porównaj oferty – warto skorzystać z porównywarki cen gazu, takiej jak Optimal Energy, gdzie znajduje się gaz dla firm w formie zestawienia ofert różnych sprzedawców. Dzięki temu można zaoszczędzić czas na wyszukiwaniu informacji o ofertach wielu sprzedawców.
  3. Bez pośpiechu – przed dokonaniem ostatecznej decyzji o zmianie sprzedawcy gazu należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi aspektami i warunkami oferty. Dopiero po tym można skorzystać z oferty nowego sprzedawcy i podpisać umowę. Często oferty mają ograniczenia czasowe, ale warto chwilę przemyśleć niż podejmować pochopnie decyzję.
  4. Wybór zaufanej firmy energetycznej – warto podpisać umowę gdzie dostawcy gazu ziemnego i świadczone przez niego usługi, prezentują uczciwe i bezpieczne warunki współpracy, a do tego jest podparty solidnym kapitałem, tak jak będąca częścią szwajcarskiej grupy ALPIQ , z ponad 100 -letnim doświadczeniem w branży energetycznej.

O czym należy pamiętać przy zawarciu umowy?

Umowa sprzedaży paliwa gazowego jest wiążącym dokumentem. Ważne jest, abyśmy podpisując ją rozumieli, na jakie warunki się zgadzamy. Warunki kontraktu mogą być ustalane na kilka sposobów, tj. telefonicznie, przez Internet bądź osobiście z doradcą. Jednak umowa zawsze jest dostarczana przez sprzedawcę w formie pisemnej (nigdy ustnej!) – czy to w sposób elektroniczny wysyłana drogą mailową czy też w wydrukowanej formie na adres klienta.

Po ustaleniu warunków, powinniśmy mieć informację na temat:

  • jednostkowej ceny paliwa gazowego (podanej w MWh)
  • opłacie handlowej
  • warunkach taryfy
  • długości trwania kontraktu
  • okresu rozliczeniowego

W ten sposób możemy upewnić się czy umowa zawiera wszystko, co ustaliliśmy.

Dobrze dobrana oferta gazu dla firm powinna wiązać się przede wszystkim z korzyściami dla firmy. Biznes zyskuje podwójnie - z jednej strony wymierne oszczędności finansowe, z drugiej zmniejszony ślad węglowy. Gaz ziemny to czyste paliwo ze względu na stosunkowo niską emisją zanieczyszczeń. Dlatego warto dołączyć do grona świadomych odbiorców błękitnego paliwa i wybrać najlepszą możliwą ofertę.

Potrzebujesz więcej porad w kwestii optymalizacji kosztów energii dla Twojego biznesu? A może chcesz być na bieżąco z tematami dotyczącymi branży energetycznej? Zapisz się na newsletter.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (5 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić