Porównaj oferty

13 gru 2018

Gaz - baza wiedzy

Gaz do firmy będzie droższy. Jak zatrzymać ceny?

Wydobycie gazu ziemnego z rodzimych zasobów w ostatnich latach stanowiło około 30-35% krajowego zapotrzebowania na to paliwo. Reszta pochodzi z importu, w głównej mierze z Rosji. Brak niezależności energetycznej w tej gałęzi przemysłu ma duży wpływ na ceny rynkowe.

Wróć do: Aktualności Gaz do firmy będzie droższy. Jak zatrzymać ceny?
Czy opłaty za gaz będą rosły w najbliższym czasie? Czy jako odbiorcy możemy mieć wpływ na ten niekorzystny trend?

Wydobycie i transport gazu w Polsce

Gaz ziemny jest surowcem naturalnym, który można znaleźć głęboko w skorupie ziemskiej, najczęściej towarzyszą mu pokłady ropy naftowej i węgla. Największe wydobycie gazu odbywa się na terenie naszego wschodniego sąsiada – Rosji. Zaraz za nim są Stany Zjednoczone i Kanada. To te trzy kraje mają największy wpływ na to jak wygląda dzisiejszy rynek paliw. Wymienione państwa obejmują ogromne terytoria, są wśród 4 państw zajmujących największe powierzchnie. Transport gazu przez takie odległości wymaga dobrze zorganizowanego systemu gazociągów oraz infrastruktury logistycznej. Transport kosztuje, dlatego do ceny wydobycia, doliczana jest także opłata za przesyłanie paliwa. Dzięki temu łatwo można zrozumieć sens opłat dystrybucyjnych, które doliczane są przez OSD, żeby utrzymać jakość i ciągłość dostaw, trzeba zadbać o utrzymanie sieci dystrybucji, a także takich inwestycji jak gazoport w Świnoujściu.

Od czego zależy cena gazu ziemnego?

Na cenę za kWh gazu oddziałuje wiele czynników. Zmiany cen na światowych rynkach energetycznych, czy też decyzje polityczne, bo przecież rynkek gazu ziemnego jest cały czas w części regulowany. Dodatkowo wpływ na wahania cen mają:
  • kurs dolara,
  • sytuacja na bliskim wschodzie(sankcje nałożone na Iran),
  • poziom globalnego wydobycia gazu i zapotrzebowania na gaz,
  • poziom wydobycia ropy naftowej,
  • podpisywanie kontraktów na zakup gazu z zagranicy po stałej cenie
Tendencja wzrostu konsumpcji prawdopodobnie będzie się stale utrzymywać, coraz więcej gospodarstw domowych i przedsiębiorstw decyduje się na instalacje gazowe, które są wygodne w użytkownaniu. Jeśli dodamy to tego ograniczone możliwości wybobycia gazu na terenie Polski, to w coraz większym stopniu cena gazu ziemnego będzie zależna od globalnej sytuacji na rynku gazu ziemnego. Z pewnością prowadzone cały czas działania i inwestycje mające na celu dywersyfikację dostaw coraz większej ilości gazu z zagranicy mają na celu niwelowanie gwałtownych skoków cen gazu. Co do samej ceny gazu, to ten wydobywany w Polsce będzie również dorższy. Wyższe koszty pracy czy też nowe podatki wpłyną negatywnie na cenę błękitnego paliwa.

Gaz do firmy i zmiana sprzedawcy gazu

Wiemy już od czego zależy cena gazu ziemnego, teraz pora na kilka rad dotyczących obniżenia swoich rachunków. Zmiana sprzedawcy gazu – coraz popularniejszy sposób na zatrzymanie wzrostu cen. Jest to proces nie wymagający dużego zaangażowania ze strony przedsiębiorcy. Wystarczy wybrać sprzedawcę gazu, z którym chcemy współpracować. Podpisanie umowy na gaz przez internet jest bardzo łatwe. Oddanie obowiązków nowemu sprzedawcy na podstawie pełnomocnictwa sprawia, że nie musimy pilnować terminów, ani zajmować się sprawami administracyjnymi dotyczącymi tego procesu. Zmiana sprzedawcy gazu nigdy nie skończy się zatrzymaniem jego dostaw. Zmieniając sprzedawcę gazu, za dystrybucję zapłacimy tyle samo. Koszty określa dystrybutor gazu ziemnego. Po dokonaniu zmiany możemy cieszyć się z niższych kosztów zakupu gazu. Oferty na gaz dla firmy znajdują się w naszej porównywarce cen, do skorzystania z której serdecznie zapraszamy

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić