optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Cire
Onet.pl
Tvn 24
Strona główna > Aktualności > Cena prądu u sprzedawcy > Gdzie najtańszy, a gdzie najdroższy prąd w Polsce?

Gdzie najtańszy, a gdzie najdroższy prąd w Polsce?

12345

Ocena 4.5/5 (41 głosy/ów)

Gdzie najtańszy, a gdzie najdroższy prąd w Polsce?
Na temat zwiększonej ilości zmian sprzedawcy energii elektrycznej pisaliśmy już ostatnio. Przedstawione tam dane pokazują, że proces ten jest w Polsce coraz bardziej popularny. Szczególnie w roku 2014 gdzie na zmianę sprzedawcy prądu zdecydowało się ponad 150 tysięcy osób! Dzisiaj zastanówmy się dlaczego rośnie popularność zmiany sprzedawcy prądu i gdzie osoby zmieniają sprzedawcę energii częściej

Na coraz większą ilość zmian sprzedawców prądu wpływ z pewnością mają:

  • popularyzacja możliwości dokonania zmiany w mediach
  • coraz łatwiejsza i krótsza procedura
  • większa ilość sprzedawców prądu, których w Polsce cały czas przybywa
  • dopasowane i różnorodne oferty dotyczące zmiany sprzedawcy prądu
  • sprzedaż prądu z tzw. dodatkami np. ubezpieczeniem, kartą zdrowia czy gazem

Nie ma co ukrywać, że głównym wyznacznikiem tego czy z danej oferty skorzystamy czy nie jest cena prądu. Nowi sprzedawcy energii oferują w swoich taryfach ceny stałe dla każdego miejsce w Polsce, dlatego każdy ma możliwość skorzystania z takich sam cen prądu bez względu na to czy mieszka w dużym czy małym mieście, albo blisko czy daleko od elektrowni. Nie oznacza to, że wszyscy będą mieli taką samą korzyść wynikającą ze zmiany sprzedawcy. Brać pod uwagę musimy obecne stawki jakie płacimy, a te są różne w zależności od dystrybutora pod skrzydłami którego jesteśmy.

Najtańszy prąd dla domu w taryfach zatwierdzoanych przez URE

Pamiętajmy, że 98% z nas, czyli osoby, które nie zmieniły sprzedawcę prądu płaci stawki tzw. taryfowe sprzedawcy prądu tzw. z urzędu. W Polsce mamy 5 głównych dostawców (sprzedawców) prądu, którzy zazwyczaj raz do roku ustalają ceny energii jakie będą im płacić użytkownicy z taryf gospodarstw domowych. Zobaczmy jakie to stawki (dla taryfy G11):

  • dla obszaru Energa Dystrybucja cena netto G11 = 0,2547zł/kWh
  • dla obszaru PGE Dystrybucja cena netto G11 = 0,2553 zł/kWh
  • dla obszaru Enea Operator cena netto G11 = 0,2564 zł/kWh
  • dla obszaru Tauron Dystrybucja cena netto G11 = 0,2568 zł/kWh
  • dla obszaru RWE Dystrybucja cena netto G11 = 0,2762 zł/kWh

Jak widzimy, poza obszarem OSD RWE (Warszawa i okolice) ceny energii elektrycznej są praktycznie identyczne. Z czego zatem wynika fakt, że w jednym miejscu Polski ilość zmian jest większa niż w innym?

Najdroższy prąd = najwięcej zmian sprzedawcy energii?

Sprawdźmy w takim razie czy wysokie rachunki za prąd mobilizują bardziej do zmiany sprzedawcy pradu. Jeśli tak byśmy do sprawy podeszli to najwięcej osób powinno zmienić sprzedawcę prądu w obszarze w którym usługii dystrybucji prowadzi RWE, a najmniej w obszarze Energa Dystrybucja. Czy tak faktcznie jest? Poniższa tabela przedstawia ilu odbiorców z taryfy G (gospodarstwa domowe) zdecydowało się do tej pory zmienić sprzedawcę prądu:

Operator systemu dystrybucyjnego Liczba zmian sprzedawcy (taryfa G)
Tauron Dystrybucja 89 470
PGE Dsytrybucja 72 194
Enea Operator 50 780
Energa Operator 49 612
RWE Stoen Operator 25 594
Inni 77

źródło: www.ure.gov.pl

Jaki widzimy najwięcej osób zdecydowało się zmienić sprzedawcę prądu w obszarze Tauron Dystrybucji i PGE Dystrybucji, troszkę mniej w obszarze Enea oraz Energa Operator, a co ciekawe najmniej popularny proces ten jest wśród odbiorców RWE... ale czy na pewno?

To zależy jak te liczby interpretować :) Nie sposób nie odnieść tych liczb do ilości klietnów jakcy teoretycznie mogą zmienić sprzedawcę prądu. Tutaj istotne jest ilu spośród potencjalnych klientów dokonało tej zmiany:

Operator systemu dystrybucyjnego Liczba zmian sprzedawcy (taryfa G) Szacunkowa ilość klientów udział % zmian
Tauron Dsytrybucja 89 470 ok. 4,8 mln 1,86%
PGE Dystrybucja 72 194 ok. 4,9 mln 1,47%
Enea Operator 50 780 ok. 2.2 mln 2,31%
Energa Operator 49 612 ok. 2,9 mln 1,71%
RWE Stoen Operator 25 594 0,9 2,84%
Inni 77 - -

Jaki widzimy okazuje się, że największy odsetek osób, któe zdedycowały się zmienić sprzedawcę prądu jest największy tam, gdzie cena prądu jest najwyższa czyli w naszej Stolicy.

Najtańszy prąd dla gospodarstw domowych

Przedstawiliśmy już jak wyglądają opłaty za energię elektryczną czynną pod skrzydłami różnych operatorów/dystrybutorów energii elektrycznej. Najważniejsze to jednak wybrać najtańszy prąd bez względu na miejsce zamieszkania i obniżyć swoje rachunki. Najlepsze oferty znajdują się w porówywarce cen energii. Sprawdź jak dla Ciebie porównujemy ceny prądu. Wybierz świadomie najlepszego sprzedawcę energii elektrycznej i płać najtaniej za prąd, którego jakość oczywiście nie ulegnie zmianie. Tutaj sprawa sprowadza się do CENY :)

Powrót