
Ile kosztuje 1 kWh?
Rozróżnić możemy kilka tak naprawdę stawek jakie są podawane na rachunku za energię elektryczną, albo jakie jesteśmy w stanie sami obliczyć:
- Najważniejszą stawką określającą koszt 1 kWh jest ta stawka, którą nalicza nam sprzedawca – jest to stawka jednostkowa za kWh energii elektrycznej czynnej. Warto tutaj przypomnieć, że to właśnie ta wartość może ulec zmianie jeśli zdecydujemy się zmienić sprzedawcę prądu
- Koszt 1 kWh dla danego rachunku. Wartość tą obliczamy dzieląc finalną kwotę do zapłaty przez ilość zużytych kWh – poznajemy wtedy ile kosztuje 1 kWh w rzeczywistości.
- Ostatnią wartością 1 kWh jest ta, którą odniesiemy tylko i wyłącznie do stawek, które naliczane są za zużycie prądu. Innymi słowy dodajemy wartości: opłaty za energię elektryczną czynną, składnik zmienny stawki sieciowej oraz wysokość opłaty jakościowej. Te trzy pozycje zależne są od ilości zużytego prądu
Jak widzimy tak naprawdę koszt 1 kWh można podawać w różny sposób, bo do różnych rzeczy można ten koszt odnieść.
Najniższy koszt 1 kWh
Najniższa wartość kWh w odniesieniu do wyżej przedstawionego przykładu będzie w przypadku wartości z pkt. 1, następnie z pkt. 2 a najwyższą będzie ta z pkt. 3.
Widzimy jak bardzo istotne jest zwracanie uwagi na to co np. jest nam przekazywane w komunikatach medialnych. Niestety wielu sprzedawców podając cenę kWh odnosi się tylko do wartości z pkt 1, chcą w ten sposób przekonać nieświadomych klientów do na pierwszy rzut oka wydających się dużych różnic w cenie.
W celu uniknięcia tego typu problemów warto skorzystać z porównywarki cen prądu Optimal Energy – gdzie w sposób automatyczny porównywane ceny i stawki kWh są dla wszystkich sprzedawców jednakowe. Dzięki temu od razu widzimy jakie korzyści niesie za sobą ew. zmiana sprzedawcy prądu.