Porównaj oferty

28 cze 2017

Prąd - baza wiedzy

Ile kosztuje 1 kWh

Rachunek za energię elektryczną składa się z wielu elementów. Najważniejszym z nich jest oczywiście finalna suma do zapłaty, która powstaje w oparciu o ilość zużytych kWh. Ile kosztuje 1 kWh w takim razie i czy jej wartość jest w każdym miesiącu stała?

Wróć do: Aktualności Ile kosztuje 1 kWh

Z tego artykułu dowiesz się

Ile kosztuje 1 kWh?

Rozróżnić możemy kilka tak naprawdę stawek jakie są podawane na rachunku za energię elektryczną, albo jakie jesteśmy w stanie sami obliczyć:

  1. Najważniejszą stawką określającą koszt 1 kWh jest ta stawka, którą nalicza nam sprzedawca – jest to stawka jednostkowa za kWh energii elektrycznej czynnej. Warto tutaj przypomnieć, że to właśnie ta wartość może ulec zmianie jeśli zdecydujemy się zmienić sprzedawcę prądu
  2. Koszt 1 kWh dla danego rachunku. Wartość tą obliczamy dzieląc finalną kwotę do zapłaty przez ilość zużytych kWh – poznajemy wtedy ile kosztuje 1 kWh w rzeczywistości.
  3. Ostatnią wartością 1 kWh jest ta, którą odniesiemy tylko i wyłącznie do stawek, które naliczane są za zużycie prądu. Innymi słowy dodajemy wartości: opłaty za energię elektryczną czynną, składnik zmienny stawki sieciowej oraz wysokość opłaty jakościowej. Te trzy pozycje zależne są od ilości zużytego prądu

Jak widzimy tak naprawdę koszt 1 kWh można podawać w różny sposób, bo do różnych rzeczy można ten koszt odnieść.

Najniższy koszt 1 kWh

Najniższa wartość kWh w odniesieniu do wyżej przedstawionego przykładu będzie w przypadku wartości z pkt. 1, następnie z pkt. 2 a najwyższą będzie ta z pkt. 3.

Widzimy jak bardzo istotne jest zwracanie uwagi na to co np. jest nam przekazywane w komunikatach medialnych. Niestety wielu sprzedawców podając cenę kWh odnosi się tylko do wartości z pkt 1, chcą w ten sposób przekonać nieświadomych klientów do na pierwszy rzut oka wydających się dużych różnic w cenie.

W celu uniknięcia tego typu problemów warto skorzystać z porównywarki cen prądu Optimal Energy – gdzie w sposób automatyczny porównywane ceny i stawki kWh są dla wszystkich sprzedawców jednakowe. Dzięki temu od razu widzimy jakie korzyści niesie za sobą ew. zmiana sprzedawcy prądu.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.25 (12 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić