optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Biznes Alert
Wnp.pl
Wp.pl

baner reklamowy po prostu energia

Strona główna > Aktualności > Rynek energii > Tydzień w polskiej energetyce. Skrót najważniejszych informacji przygotowanych przez Optimal Energy.

Tydzień w polskiej energetyce. Skrót najważniejszych informacji przygotowanych przez Optimal Energy.

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Tydzień w polskiej energetyce. Skrót najważniejszych informacji przygotowanych przez Optimal Energy.

Co wydarzyło się w naszym kraju w ostatnim tygodniu ? W krajowej energetyce wciąż coś się dzieje, czasem są to zmiany znaczące, czasem nowości w zakresie technologii czy prawa, ale zawsze są to informacje, o których warto wiedzieć.

 

Opłata przejściowa od przyszłego roku w górę

  • Urząd Regulacji Energetyki ogłosił stawki opłaty przejściowej, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2015 roku. Stawki w porównaniu do obecnie obowiązujących wzrosną średnio o 34 proc.Od przyszłego roku stawka dla grupy taryfowej G, w przypadku gospodarstw domowych zużywających rocznie mniej niż 500 kWh energii elektrycznej wzrośnie z obecnych 18 gr miesięcznie (netto) do 24 gr. Odbiorcy indywidualni zużywający rocznie od 500 kWh do 1200 kWh zapłacą w przyszłym roku z tego tytułu 1,04 zł miesięcznie wobec 0,77 zł obecnie, a ci którzy zużywają rocznie więcej niż 1200 kWh zapłacą o 85 gr miesięcznie więcej niż dotychczas, czyli – 3,29 zł. Odbiorcy korzystający z taryfy C od 1 stycznia przyszłego roku zapłacą 87 gr miesięcznie za kW mocy umownej (obecnie 66 gr), a odbiorcy, z grupy taryfowej B będą płacić 2,16 zł za kW mocy umownej miesięcznie, wobec obecnych 1,64 zł. Odbiorcy z grupy taryfowej A w przyszłym roku zapłacą opłatę przejściową w wysokości 4,03 zł na kW mocy umownej miesięcznie, czyli o 0,97 zł więcej niż obecnie.

Wspólne zakupy energii = niższe ceny

  • 27 samorządów metropolii gdańskiej oraz Muzeum Zamkowe w Malborku zapłacą aż o 17 mln zł mniej za energię elektryczną w 2015 roku dzięki wspólnemu zakupowi. Samorządy Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego kupują razem energię elektryczną od 2012 roku. W tym roku w przetargu na zakup w przyszłym roku energii (dla szkół, przedszkoli, budynków użyteczności publicznej i oświetlenia ulicznego) przystąpiła największa w historii grupa. Tworzyły ją nie tylko gminy i powiaty z okolic Gdańska, ale także Muzeum Zamkowe w Malborku. Więcej energii za jednym razem = niższe ceny energii, czyli oszczędności.

Inteligentne liczniki pomagają w oszczędzaniu energii

  • Energa-Operator opublikowała raport z testu konsumenckiego realizowanego przez rok w Kaliszu, polegająćego na testowaniu itneligentnych liczników. W ocenie spółki wyniki wskazują, że taryfy wielostrefowe skłaniają do oszczędności energii elektrycznej i mogą motywować do przesuwania zużycia energii na godziny z tańszymi stawkami opłat. Przez rok około tysiącosobowa grupa Kaliszan testowała eksperymentalne programy taryfowe o zróżnicowanych stawkach cenowych. Test można było zrealizować dzięki zainstalowanym licznikom zdalnego odczytu, które ułatwiają stosowanie odmiennych stawek taryfowych w różnych strefach czasowych i ich zmianę w sposób wygodny dla klientów. Badania wykazały, że możliwość podglądania swojego zużycia, skłania do zmniejszania zużywania energii elektrycznej.

Kradzież energii grozi surowymi karami

  • Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęła sprawa dotycząca rozstrzygnięcia, czy zgodne z konstytucją są przepisy Prawa energetycznego, według których na osobę kradnącą energię można nałożyć opłatę w wysokości pięciokrotności stawek za pobór energii oraz pięciokrotności ceny energii elektrycznej, a jednocześnie można ukarać ją za popełnienie przestępstwa (do pięciu lat pozbawienia wolności).Pytanie takie skierował do Trybunału Konstytucyjnego jeden z sądów rejonowych, według którego może naruszać to konstytucyjny zakaz podwójnego karania.

Blackout w Polsce już nie taki straszny

  • Po tym jak przez wiele lat towarzyszyły nam zapowiedzi o zbliżającym się nieuchronnie deficycie mocy wytwórczych w Polsce, czego efektem będą rozległe awarie energetyczne, dziś eksperci zmienili już zdanie i twierdzą, że żaden blackout nam nie zagrozi, ale jest jeden warunek. Obecne inwestycje tj. budowa nowych bloków energetycznych w Jaworznie, Kozienicach i Opolu muszą zakończyć się w terminach, a inwestycje w nowe jednostki wytwórcze rzeczywiście muszą stanowić 55% zaplanowanego na lata 2012-2020 budżetu.

 

źródło: cire.pl 

Powrót