Porównaj oferty

26 lip 2022

Prąd - baza wiedzy

Zmniejsz swój ślad węglowy przy zakupie energii 

Zielona energia dla firm to hasło, które w ostatnim czasie jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Stale rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, niestabilna sytuacja energetyczna naszego kraju oraz kolejne rekordy cen prądu na Towarowej Giełdzie Energii sprawiają, że coraz większym zainteresowaniem zaczyna się cieszyć prąd z gwarancją pochodzenia z OZE. Eko oferty znaleźć można już u coraz większej liczby sprzedawców prądu, gdyż są one doskonałym rozwiązaniem dla firm, które z różnych powodów nie są w stanie samodzielnie produkować zielonej energii z odnawialnych źródeł.

Wróć do: Aktualności Zmniejsz swój ślad węglowy przy zakupie energii 

Czym jest zielona energia?

Zielona energia dla biznesu to rozwiązanie, które gwarantuje przedsiębiorstwom, że po podpisaniu umowy z oferującym ją sprzedawcą prądu dostarczana do ich punktów odbioru energia elektryczna będzie w 100% pochodziła z odnawialnych źródeł energii, które są niewyczerpywalne oraz nie przyczyniają się do niszczenia środowiska naturalnego. Kupowanie przez firmy prądu z gwarancją pochodzenia z OZE przynosi korzyści zarówno dla branży odnawialnych źródeł energii, która dzięki temu zwiększa swoją dynamikę rozwoju, jak i samych przedsiębiorstw, które płacą za nią mniej.

Skąd pochodzi zielona energia dostarczana do firm?

Dostarczany firmom prąd w ramach zawartej umowy na sprzedaż zielonej energii wytwarzany jest z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, którymi jeszcze 12 lat temu była 90% woda. Obecnie prąd z gwarancją pochodzenia z OZE wytwarzany jest w:

  • około 60% za pomocą elektrowni wodnych,
  • około 23% za pomocą elektrowni wiatrowych,
  • około 5% za pomocą elektrowni fotowoltaicznych,
  • około 9% za pomocą elektrowni bioenergetycznych.

Skąd pewność, że zielona energia pochodzi z odnawialnych źródeł energii?

Prąd dla firm od sprzedawców, którzy oferując zieloną energię gwarantują, że sprzedawany przez nich prąd pochodzi z w pełni ekologicznych źródeł za pomocą gwarancji pochodzenia z OZE. System gwarancyjny wprowadzony został w Polsce w 2014 roku. Same gwarancje wydawane są natomiast w formie elektronicznej. Ich ważność wynosi 12 miesięcy od dnia, w którym zostało zakończone wytwarzanie prądu za pomocą instalacji OZE, który objęty jest wnioskiem o wydanie gwarancji. Dzięki temu firmy decydujące się na skorzystanie z zielonej energii mają całkowitą pewność, że pochodzi ona z odnawialnych źródeł energii, gdyż mogą to sprawdzić poprzez skontrolowanie gwarancji wydanej sprzedawcy prądu.

Najważniejsze zalety zielonej energii dla przedsiębiorstw

Zielona energia dla firm to oferta, która skierowana jest do wszystkich przedsiębiorców, bez względu na rodzaj oraz wielkość prowadzonej przez nich działalności czy też branże. Rozwiązanie to wyróżnia się wieloma zaletami, gdyż idealnie wpisuje się we współczesny nacisk związany z postawą proekologiczną wywierany na firmy, przez coraz większą liczbę klientów i nie tylko.

Spełnienie warunków kontrahentów w ramach "dobrych praktyk"

Podstawową zaletą zielonej energii dla biznesu jest to, że oferta ta pozwala przedsiębiorcom spełnić coraz częściej stawiane przez kontrahentów wymogi związane z ekologiczną postawą czy bazowaniem na energii pochodzącej z odnawialnych źródeł bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z inwestycją w instalacje produkujące prąd z OZE. Tego typu wymogi stosuje między innymi Jeronimo Martins, firma będąca właścicielem jednej z największych sieci supermarketów w Polsce.

Niższe koszty zakupu energii elektrycznej

Kolejną z zalet stosowania w firmie prądu z gwarancją pochodzenia z OZE jest jej niższa cena w porównaniu od tej oferowanej przez klasycznych sprzedawców prądu. Dzięki temu wybierając zieloną energię, przedsiębiorstwa są w stanie realnie oszczędzać w dobie rosnących kosztów zakupu prądu oraz narastającego kryzysu ekonomicznego i energetycznego. Niższe ceny zielonej energii dla firm wynikają natomiast przede wszystkim z tego, że nie są one uzależnione od cen surowców kopalnych dominujących w produkcji prądu w Polsce.

Zwiększenie szans na uzyskanie dotacji unijnych

W przypadku zielonej energii warto także wspomnieć, że firmy, które wybiorą tę ofertę, mają o wiele większe szanse na uzyskanie wszelkiego rodzaju dotacji unijnych, w przypadku których coraz częściej oceniane jest również to, czy przedsiębiorstwo działa odpowiedzialnie społecznie, zmniejszając swój ślad węglowy poprzez wykorzystywanie czystej energii.

Polepszenie wizerunku firmy

Oprócz aspektów ekonomicznych korzystanie z energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii przynosi firmom również korzyści wizerunkowe. Wykorzystywany przez przedsiębiorstwo prąd z gwarancją pochodzenia z OZE jasno wskazuje klientom, że środowisko naturalne oraz zachodzące w nim zmiany klimatyczne nie są dla niego obojętne. Wielu sprzedawców zielonej energii zapewnia bowiem jej odbiorcom certyfikaty, które pozwalają zbudować przewagę konkurencyjną na rynku, zwłaszcza w obecnych czasach kiedy ekologiczne podejście do prowadzenia firmy wpływa niezwykle pozytywnie na budowanie prestiżu marki.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić