Porównaj oferty

15 lis 2018

Prąd - baza wiedzy

Upadłość firmy Energetyczne Centrum i Energia dla Firm?

W tym tygodniu mijają 2 miesiące do daty, w której sprzedaż prądu i gazu została wstrzymana przez firmy Energetyczne Centrum i Energia dla firm. Do czasu znalezienia nowego sprzedawcy prądu lub gazu klienci tych firm są rozliczani przez rezerwowego sprzedacę prądu lub gazu i w stosunku do klientów tych firm prowadzona jest tzw. rezerwowa sprzedaż energii elektrycznej.

Wróć do: Aktualności Upadłość firmy Energetyczne Centrum i Energia dla Firm?

Upadłość firmy Energetyczne Centrum

Na początku podkreślić należy, że zakończenie sprzedaży prądu i gazu przez firmę Energetyczne Centrum nie spowodowało przerw w dostawach energii. Klienci automatycznie zostali przekazani do tzw. sprzedawcy rezerwowego. Sprzedawca rezerwowy który do czasu podpisania przez nich nowej umowy ze sprzedawcą prądu są rozliczani w oparciu o tzw. taryfę rezerwową prądu.

Zdecydowana większość odbiorców w czasie ostatnich 2 miesięcy dokonała wyboru nowego sprzedawcy prądu. Firmy, które od lat sprawnie działają na rynku energii elektrycznej z chęcią "przygarnęły" do siebie kilkadziesiąt tysięcy osieroconych klientów. Okres zawierania nowych umów z klientami upadającej firmy w praktyce najpóźniej powinien się zamknąć z końcem tego roku.

Co dzieje się obecnie z firmą Energetyczne Centrum S.A.? Jak się okazuje w dniu 16 października 2018 roku w Warszawie na posiedzeniu niejawnym sprawy z wniosku dłużnika Energetyczne Centrum S.A. z siedzibą w Warszawie o ogłoszenie upadłości (sygn. akt X GU 1933/18) postanowił zabezpieczyć majątek dłużnika Energetyczne Centrum S.A. z siedzibą w Warszawie przez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego w osobie Tycjana Saltarskiego, posiadającego licencję doradcy restrukturyzacyjnego o numerze 127. Taka informacja została w pierwszej kolejności opublikowana w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nr 209/2018, poz. 47083, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, X Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych, a następnie znalazła się w komunikacie na stronie Urzędu Regulacji Energetyki.

Co z rachunkami i rozliczeniami nadpłat?

Sygnały jakie docierają do nas od byłych klientów Energetycznego Centrum mają swoje pokrycie, także w komunikacie URE. Sprzedawca pomimo nieprowadzenia działalności sprzedaży prądu i gazu wysyłał do sowich klientów prognozowane rachunki za energię. Co w takiej sytuacji robić? Rachunki za prąd lub gaz należy opłacić tylko do dnia 11 lub 12 września. Rozliczenia wynikające z późniejszych prognoz nie należy regulować.

Duża część klientów firmy Energetyczne Centrum miała także podpisane umowy na inne usługi np. ubezpieczenia czy opiekę medyczną. Z prawnego punktu widzenia te usługi są dalej świadczone, więc rachunki przychodzące za te usługi do czasu ich ważności i realizacji przez drugą stronę umowy należy opłacać. Poniżej prezentujemy komunikat ze strony firmy Energetyczne Centrum.

energetyczne centrum upadlosc

źródło: strona Energetyczne Centrum

Kolejne pytanie jakie można sobie postawić to kiedy (i czy w ogóle) klienci otrzymają zwrot nadpłat wynikających z prognozowanego zużycia prądu? Tutaj odpowiedź nie jest prosta. Najprawdopodobniej zostanie w stosunku do spółki wszczęte postępowanie Upadłościowe. W jego trakcie zostanie sporządzona lista wierzytelności. Wierzycielem spółki zostanie każdy klient, któremu spółka musi zwrócić kwotę nadpłaty. W zależności od masy upadłości po przeprowadzeniu postępowania restrukturyzacyjnego środki będą wracane. Może to jednak potrwać bardzo długo. Warto wybrać w tym czasie nowy podmiot. Pomocny bedzie nasz kalkulator prądu.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (8 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić