Porównaj oferty

17 lut 2019

Prąd - baza wiedzy

1916 Energia dla legionistów czyli oferta na prąd i gaz od HEG dla kibiców

Projekt 1916 Energia przygotowany przez sprzedawcę prądu i gazu Hermes Energy Group we współpracy z klubem Legia Warszawa to bardzo ciekawa oferta skierowana nie tylko dla kibiców klubu mieszkających w stolicy, ale do wszystkich sympatyków Legii mieszkających w całym kraju. Wolny rynek energii pozwala na sprzedaż tego produktu w dowolnym miejscu w Polsce. Pamiętać jednak trzeba, że oszczędności wynikające ze zmiany sprzedawcy prądu dla mieszkańca Warszawy będą inne niż dla mieszkańców Szczecina, Sosnowca, Elbląga czy też Radomia. Dlaczego? O tym w dalszej części artykułu

Wróć do: Aktualności 1916 Energia dla legionistów czyli oferta na prąd i gaz od HEG dla kibiców

1916 Energia. Jakie będą ceny prądu i gazu?

Zacznijmy jednak od najważniejszej informacji, którą niewątpliwie są ceny prądu i gazu jakie przyjdzie nam płacić po skorzystaniu z oferty firmy HEG. Na dzień dzisiejszy w komunikacie prasowym została podana informacja na temat ceny prądu na rok 2019. W ofercie 1916 Energia będzie ona wynosiła 223 zł netto za 1MWh. Ma to być o 19,16% taniej, niż działający w Warszawie dominujący sprzedawca prądu, którym jest firma Innogy. Sprawdźmy czy tak faktycznie jest. Ceną prądu w Innogy do jakiej będziemy się odnosić będzie ta obowiązująca w 2018 roku dla grupy taryfowej G11 i wynosi ona 276,2 zł/MWh. Łatwo policzyć, że cena oferowana przez HEG na rok 2019 jest ponad 19% niższa.

Inaczej wyglądają obliczenia jeśli oferta firmy HEG zostanie porównana gdy ceny prądu w Innogy pozostaną na poziomie z 2019 roku. Pisaliśmy już o tym na naszych stronach, że ze względu na brak aktów wykonawczych do ustawy zamrażającej ceny prądu w 2019 roku Innogy podniósł ceny prądu swoim klientom. Spółka w komunikacie potwierdziła jednocześnie, że ew. powrót do cen z 2018 roku będzie korygowany w kolejnych rachunkach z prąd. Jeśli jednak tak się nie stanie, to w odniesieniu do stawki na poziomie 310,50 zł/MWh netto z nowego cennika firmy Innogy oferta firmy HEG jest o ponad 28% niższa.

To czego na dzień dzisiejszy nie wiemy to:

  • czy w ofercie będzie naliczana comiesięczna opłata handlowa, a jeśli tak to w jakiej wysokości. Pamiętajmy, że o tym czy zmiana sprzedawcy prądu jest opłacalna decyduje różnica w cenie zakupu 1 MWh oraz wysokość comiesięcznej opłaty handlowej.
  • na jaki okres czasu będą podpisywane umowy oraz jak w kolejnych latach będzie się zmieniać cena 1MWh. Na dzień dzisiejszy, wiadomo ile zapłacimy za prąd w 2019 roku.

Co z cenami gazu ziemnego?

W przypadku gazu ziemnego cena zakupu 1 MWh ma wynosić 96,99 zł/MWh netto. Punktem odniesienia są stawki jakie największy sprzedawca gazu w Polsce czyli firmy PGNiG oferuje w swojej bazowej taryfie. W 2019 roku za gaz ziemny w PGNiG zapłacimy więcej. Również o tym pisaliśmy na naszych stronach, pokazując jak rośnie cena gazu w PGNiG w ciągu ostatnich lat. Efekt jest taki, że odbiorcy indywidualni z grup taryfowych do W-1 do W-3 płacą obecnie 102,96 zł/MWh netto. Prawdą jest, że cena w ofercie firmy HEG jest o ok. 6% niższa od stawki bazowej w ofercie taryfowej firmy PGNiG, a dokładnie o 5,8% niższa.

Przed szczegółową oceną atrakcyjności oferty musimy sprawdzić:

  • ile wynosi comiesięczna opłata abonamentowa. Opłata abonamentowa w rachunku za gaz odpowiada opłacie handlowej na rachunku za prąd.
  • czy cena gazu ziemnego będzie się zmieniać w kolejnych latach

Atrakcyjność cenowa oferty firmy HEG w innych miastach niż Warszawa

We wstępie napisaliśmy, że atrakcyjność oferty Energia 1916 będzie różna, w zależności od miasta, w którym prąd do naszego domu chcemy kupić. Wszystko dlatego, że ceny prądu w Polsce dla odbiorców indywidualnych rozliczających się w oparciu o stawki taryfowe zależą od tego "pod skrzydłami" jakiej firmy obecnie prąd kupujemy. Jest to o tyle istotne, że cena zakupu 1MWh energii elektrycznej w Warszawie jest dużo wyższa, niż w innych częściach naszego kraju. Skutkuje to tym, że procentowe oszczędności wynikające ze zmiany sprzedawcy prądu w innych miastach są niższe. Poniżej prezentujemy tabelę pokazującą ile procent zaoszczędzą mieszkańcy Szczecina (Enea), Sosnowca (Tauron), Elbląga (Energa) i Radomia (PGE)

Miasto Sprzedawca z urzędu Cena prądu w taryfie [zł/MWh] netto Cena prądu HEG [zł/MWh] netto Procentowa oszczędność
Szczecin Enea 243,20 223 8,31%
Sosnowiec Tauron 244,50 223 8,79%
Elbląg Energa 242,20 223 7,93%
Radom PGE 243,00 223 8,23%

Jak widzimy cena 1 MWh jest niższa także w porównaniu z klientami innych firm. Różnica w cenie jest na poziomie ok. 8%

W przypadku gazu ziemnego cena taryfowa firmy PGNiG obowiązuje na terenie całego kraju dlatego korzyści wynikające z wyboru oferty 1916 Energia jest równa dla wszystkich mieszkańców Polski

Opinie o produkcie 1916 Energia

Na dzień dzisiejszy zbyt mało wiemy na temat szczegółów oferty, aby jednoznacznie zarekomendować lub nie ofertę firmy HEG. Nie zmienia to jednak faktu, że współpraca firmy sprzedającej prąd i gaz z klubem piłkarskim to bardzo dobra inicjatywa, która z pewnością wpłynie pozytywnie na popularyzację zmiany sprzedawcy energii: prądu i gazu. Start projektu jest planowany na 17 dzień lutego. Jak tylko pojawią się dodatkowe informację dotyczące warunków umowy, z pewnością wrócimy do Was z aktualizacją tego wpisu.

Do tego czasu sprawdźcie oferty na zakup taniego prądu dla domu w naszej porównywarce cen prądu i gazu dla domu, w której ciekawych i atrakcyjnych cenowo ofert nie brakuje :)

Aktualizacja 17.02.2019

Od czasu oficjalnej konferencji prasowej zorganizowanej przez Legię Warszawa oraz Herme Energy Group, na której przedstawiona została nowa marka, pod którą HEG będzie sprzedawał prąd oraz gaz minęło już kilka dni. W dniu meczu pomiędzy Legią Warszawa a Cracovią uruchomiona została oficjalna strona 1916energia.pl na której to mamy możliwość zapoznania się ze szczegółami oferty: Prąd i gaz. Mistrzowski dublet.

Opłata handlowa oraz abonamentowa w ofercie Mistrzowski dublet

Pisząc kilka dni temu o nowej ofercie firmy HEG, jedną z niewiadomych była wysokość comiesięcznych opłata stałych, jakie mogą być przez sprzedawców energii naliczane. Dziś już wiemy, że takie opłaty występują. Poniżej porównujemy wysokość comiesięcznych opłat stałych w ofercie Mistrzowski dublet do stawek oferowanych przez największych sprzedawców prądu i gazu w Polsce. W przypadku gazu ziemnego odnosimy się do stawek firmy PGNiG:

Grupa taryfowa HEG [zł/mc] PGNiG [zł/mc] Różnica [%]
W-1.1 5 3,30 +51,52%
W-1.2 5 4,22 +18,48%
W-2.1 7,99 5,40 +47,96%
W-2.2 7,99 6,20 +28,87%
W-3.6 8,99 6,30 +42,70%
W-3.9 7,99 7,89 +1,27%
W-4 15 15,85 -5,36%

Porównanie comiesięcznych stawek abonamentowych w PGNiG oraz HEG dla różnych grup taryfowych. Podane powyżej stawki to kwoty netto.

Widzimy, że niższa cena zakupu gazu ziemnego idzie w parze z wyższą comiesięczną stałą opłatą abonamentową. W ofercie firmy HEG tylko odbiorcy z grupy taryfowej W-4 zużywający powyżej 88 900 kWh zapłacą mniej. Tak zwani odbiorcy gazu "kuchenkowicze", którzy gaz ziemny wykorzystują tylko do podgrzewania posiłków zapłacą rocznie z tytuły tylko tej opłaty 25 złotych brutto więcej...

Porównajmy teraz wysokość comiesięcznej opłaty handlowej jaka w ofercie firmy HEG zostanie nam dodana do rachunku za prąd.

1916 energia

źródło: 1916energia.pl

Dla porównania Innogy Polska S.A. w zależności od okresu rozliczeniowego dolicza do rachunku za prąd następujące stawki:

  • rozliczenie 1 miesięczne: 22.16 zł (27,26 zł brutto)
  • rozliczenie 6 miesięczne: 6,25 zł (7,69 zł brutto)
  • rozliczenie 12 miesięczne: 4,25 zł (5,97 zł brutto)

Opcja dla klientów firmy Innogy jest niekorzystna tylko wtedy jeśli rozliczamy się w cyklu 12 miesięcznym. Chcąc poznać dokładną różnicę w ofercie firmy HEG a Innogy wystarczy skorzystać z naszej porównywarki cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl.

Oferta mistrzowska firmy HEG, a ceny prądu w Enea, Energa, PGE czy Tauronie

Tak jak już pisaliśmy na naszych stronach, oferta kierowana jest do wszystkich kibiców Legii Warszawa, nie tylko tych mieszkających w stolicy. O ile w przypadku gazu ziemnego różnice w cenach są identyczne dla dowolnego miejsca w naszym kraju, o tyle w przypadku prądu sprawa wygląda zupełnie inaczej. Pokazaliśmy wyżej, że różnica w cenie 1 kWh nie jest już na poziomie ponad 19%, tak jak dla klientów firmy Innogy, tylko o płowe niższa. Jeśli dodamy do tego konieczność płacenia comiesięcznej opłaty w wysokości 5,99 zł netto (7,37 zł brutto), pamiętając o tym, że w ofertach taryfowych sprzedawcy prądu: Enea, Energa, PGE i Tauron nie doliczają żadnej opłaty stałej to skorzystanie z tej oferty będzie tylko wtedy jeśli zużyjemy w ciągu roku więcej niż 4 200 kWh. W ciągu roku stała opłata na poziomie 7,37 zł to prawie 88,50 zł!

Wciąż bez odpowiedzi pozostają pytania o zmianę ceny prądu i gazu po roku 2019. Na stronie nie ma zamieszczonego regulaminu czy też ogólnych warunków umowy, na podstawie których moglibyśmy się dowiedzieć o tym w jaki sposób stawki w kolejnych latach trwania umowy będą ustalane.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.65 (17 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić