Porównaj oferty

6 sie 2021

Prąd - baza wiedzy

Optymalizacja kosztów w firmie

Optymalizacja kosztów w firmie to jeden z kluczowych elementów, który pozwala pozytywnie wpłynąć na jej zyski, a co za tym idzie sytuację finansową. Redukcji kosztów szukać można w wielu miejscach procesach i działach przedsiębiorstwa. Najważniejsze jest jednak to, aby zrobić to mądrze i z głową, żeby nie wpłynąć na jednoczesne pogorszenie jakości oferowanych usług czy produktów. Jak więc zabrać się do optymalizacji kosztów i gdzie szukać oszczędności?

Wróć do: Aktualności Optymalizacja kosztów w firmie

Na czym polega optymalizacja kosztów w przedsiębiorstwie?

Obniżenie kosztów w firmie polega na znalezieniu wydatków, które są zbędne lub zbyt wysokie w porównaniu do tego, jakie korzyści przynoszą przedsiębiorstwu. W tym celu wykonuje się najczęściej audyt kosztowy, który pozwala wykryć tego typu koszty i poddać je optymalizacji. Zaletą przeprowadzenia redukcji kosztów w firmie są:

  • optymalizacja procesów biznesowych,
  • zwiększenie zysków,
  • większa ilość środków na wynagrodzenia pracowników lub podnoszenie ich kwalifikacji,
  • zwiększenie konkurencyjności biznesu na rynku, poprzez poprawę jej sytuacji finansowej.

4 sposoby na to, aby obniżyć koszty działalności gospodarczej?

Optymalizacja kosztów w przedsiębiorstwie wymaga wobec tego przyjrzenia się organizacji, przetwarzania dostępnych dokumentów, zaplanowania działań i rozwiązań mających na celu ich redukcję oraz wdrożenia nowych zasad pracy, które pozwolą je utrzymać na dłużej. Po takich czynnościach możliwości obniżenia kosztów przedsiębiorstwa pojawia się bowiem najwięcej, a najpopularniejsze i najskuteczniejsze z nich omówiliśmy poniżej.

Drobne koszty przedsiębiorstwa pod kontrolą

Pierwszym obszarem działania, podczas obniżania kosztów powinny być drobne wydatki. Najczęściej bowiem niepozorne kwoty wydawane na materiały biurowe, reklamowe czy promocyjne, stanowią bowiem największą część wydatków niekontrolowanych. Jak wiadomo, żaden biznes nie może się bez nich obyć, warto jednak zaplanować optymalne zarządzanie tymi zapasami, aby nie kupować 10 długopisu w miesiącu czy kolejnego notesu, mając je schowane w szufladzie biurka.

Outsourcing usług

Kolejną kwestią pozwalającą na optymalizację kosztów przedsiębiorstwa jest outsourcing usług. Prowadzenie działalności opiera się na setkach małych czynności i procesów, które wymagają odpowiednich nakładów pracy i czasu, a co za tym idzie, generują koszty. Warto więc zastanowić się, czy i które z czynności oddać firmom zewnętrznym. Wbrew pozorom takie rozwiązanie może bowiem przynieść spore oszczędności, a do tego pozwoli skupić się na głównych aspektach prowadzenia działalności.

Media pod lupą

Przeważającą część kosztów w przedsiębiorstwie, bo aż około 40%, stanowią także media. Woda, gaz, internet czy energia dla firm, choć nie można wyobrazić sobie bez nich prowadzenia działalności, nie muszą wcale kosztować dużo. Jak więc je skutecznie obniżyć? Poprzez zmianę ich sprzedawcy oraz dopasowanie swojej taryfy.

Każda firma powinna bowiem dopasować rodzaj taryfy prądu i gazu, czyli planu cenowego do swoich potrzeb. Może się bowiem okazać, że zużywają ich one najwięcej w godzinach, kiedy są one najdroższe. Przykładowo, piekarnia działająca głównie w nocy, zamiast taryfy C11 - jednostrefowej, powinna postawić na taryfę C12b - w której prąd jest tańszy nocą, a droższy za dnia. Za pomocą tych działań można więc już zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Zmiana sprzedawcy mediów to kolejny sposób na optymalizację kosztów w firmie. Oszczędności wynikające z tego mogą wynosić nawet do 10 000 złotych rocznie, w zależności od zużycia energii elektrycznej czy gazu, a możliwe jest to za sprawą tego, że nie każdy sprzedawca tych mediów oferuję za nie tę samą cenę.

Inwestycje w odnawialne źródła energii

Możliwości optymalizacji kosztów przedsiębiorstwa, jakie zapewnia wdrożenie odnawialnych źródeł energii, a w szczególności fotowoltaiki są ogromne. Biznes, który decyduje się na jej zastosowanie, przede wszystkim może bowiem uniknąć wprowadzonej niedawno opłaty mocowej, dzięki temu, że w szczytowych godzinach, kiedy to również nasłonecznienie jest największe, będzie on sobie produkował sam prąd.

Dodatkowo należy także pamiętać, że tego typu inwestycja pozwala również uniezależnić się od dostawcy energii elektrycznej oraz wprowadzanych stale podwyżek. Wystarczy jedynie odpowiednio podejść do zarządzania energią produkowaną przez panele, aby nie przepłacać za prąd. Wśród zalet montażu fotowoltaiki oprócz tego wyróżnić można także:

  • możliwość skorzystania ze statusu prosumenta, w przypadku instalacji do 50 kWp, zwiększającego opłacalność inwestycji,
  • atrakcyjne sposoby obniżania kosztów montażu paneli PV, za pomocą takich rozwiązań, jak dotacje czy leasingi,
  • wysoką autokonsumpcje, wynikającą z tego, że firmy najwięcej prądu zużywają w ciągu dnia, kiedy to fotowoltaika działa najbardziej wydajnie.

Ponadto odnawialne źródła energii to nie tylko optymalizacja kosztów i oszczędności, ale także zyski. Inwestycja w nie cechuje się bowiem krótkim okresem zwrotu wynoszącym mniej więcej 6 lat, a co za tym idzie po tym okresie produkowany przez nią prąd, będzie całkowicie darmowy, co z kolei w 100% wyeliminuje konieczność ponoszenia kosztów w przedsiębiorstwie związanych z jego zakupem.

Podsumowując, do optymalizacji kosztów w firmie należy podejść holistycznie poszukując wydatków zbędnych lub tych, które można w pewien sposób ograniczyć poprzez odpowiednie metody zarządzania. Dodatkowo warto także rozważyć w zainwestowanie w fotowoltaikę dla firm, która nie tylko zapewni dla biznesu opinie ekologicznego i przyjaznego środowisku, ale także pozwoli uniknąć dodatkowych opłat, a nasz rachunek za prąd będzie niższy.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić