Porównaj oferty

28 sie 2018

Prąd - baza wiedzy

Gdzie kupić prąd do licznika przedpłatowego Tauron, Energa, PGE, Enea?

Właściciele mieszkań oddawanych pod wynajem coraz chętniej korzystają z możliwości zamontowania liczników przedpłatowych. Takie rozwiązanie daje im pewność, że lokatorzy muszą zapłacić za energię, aby móc z niej korzystać w danym okresie.

Wróć do: Aktualności Gdzie kupić prąd do licznika przedpłatowego Tauron, Energa, PGE, Enea?

Nie tylko taki scenariusz nakłania do korzystania z tego rozwiązania, wiele firm i mniejszych działalności gospodarczych korzysta z tego urządzenia.

Montaż licznika pre-paid to sposób na oszczędzanie energii poprzez zmianę sposobu rozliczania. Zasada działania jest podobna do tej, którą znamy, z doładowania telefonów komórkowych na kartę. Prąd na kartę to wygodny sposób rozliczania się za energię. Doładowania licznika odbywają się poprzez podanie dwudziestocyfrowego kodu, który na pewno kupimy w Biurze Obsługi Klienta danego sprzedawcy, niektórych sklepach, lub korzystając z rozwiązań takich jak:

  • internetowy formularz doładowania energii,
  • elektroniczne Biuro Obsługi Klienta(eBOK),
  • sieć VIA Moje Doładowania,
  • sieć BluePay.
Można powiedzieć, że jest to zakup energii „z góry”. Po wpisaniu otrzymanego kodu do licznika - otrzymujemy pakiet energii, który możemy wykorzystać. Jest to określone według ceny za kWh zawartej w umowie. Kupujemy określoną ilość energii, którą możemy spożytkować w dowolnym czasie. Nie mamy obowiązku uzupełniania stanu licznika regularnie. Możemy to robić wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Jest to duże udogodnienie dla osób, których często nie ma w domu, lub wynajmują sezonowo swoje lokale.

Licznik przedpłatowy nie zawsze i nie dla każdego

Dystrybucja energii elektrycznej to zadanie dystrybutora energii, który decyduje o tym, czy można zainstalować taki licznik. Kiedy spóźnimy się, co najmniej dwukrotnie w roku, z płatnościami za pobrany prąd przez dłużej niż jeden miesiąc. Wtedy licznik typu pre-paid proponuje nam sam sprzedawca. Jeśli się zgodzimy, wówczas koszty zainstalowania przedpłatowego układu pomiarowo-rozliczeniowego poniesie dystrybutor. Niewyrażenie zgody naraża odbiorcę na wstrzymanie dostaw energii i w najgorszym przypadku może skończyć się rozwiązaniem umowy przez sprzedawcę. W celu skorzystania z licznika przedpłatowego z własnej woli trzeba złożyć odpowiedni wniosek, który zostanie rozpatrzony przez dystrybutora sieci. Na koniec zobaczmy jak wygląda kupno prądu do licznika przedpłatowego u największych sprzedawców.

Licznik przedpłatowy Tauron

W przypadku sprzedawcy Tauron stan konta widoczny na liczniku, odbiorca może uzupełniać w punktach sprzedaży (duże supermarkety, stacje benzynowe, niektóre sklepy spożywcze). A także kontaktując się z infolinią firmy, przez internet korzystając z usługi elektronicznego Biura Obsługi Klienta TAURON (eBOK) lub odwiedzając najbliższy stacjonarny punkt sprzedaży, lub biuro obsługi klienta.

Licznik przedpłatowy Energa

Ta firma energetyczna oferuje klientom wiele możliwości doładowania swojego licznika. Najbardziej popularny jest internetowy formularz doładowania energii, który znajdziemy na stronie sprzedawcy. Do tego konto eBOK i korzystanie z sieci VIA Moje Doładowania i BluePay.

Licznik przedpłatowy PGE

Aby doładować licznik PGE odbiorca musi kupić kWh energii w punkcie sprzedaży znajdującym się w jego rejonie energetycznym albo w biurze obsługi klienta lub dzwoniąc na infolinię tego dostawcy.

Licznik przedpłatowy Enea

Licznik przedpłatowy ENEA można doładować kupując energię elektryczną w biurze obsług klienta. Nie ma na ten momen innych możliwości zakupu dołatowania w przypadku tego sprzedawcy.

Rozwiązanie to nie jest korzystne dla osób regularnie korzystających z energii we własnym domu. Choćby ze względu na to, że z założenia jest to sposób rozliczania skierowany do osób, które miały wcześniej problemy z regularnymi płatnościami lub gdy oddajemy lokal pod wynajem. Warto wiedzieć o takiej możliwości, często korzystają z tego firmy, które potrzebują osobnego licznika np. do garażu lub części swojego przedsiębiorstwa. Cena za kWh prądu z licznika przedpłatowego jest wyższa niż w przypadku zakupu energii w sposób tradycyjny.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.4 (5 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić