Porównaj oferty

8 maj 2014

Prąd - baza wiedzy

Pasywny kościół? Czemu nie!

Odnawialne źródła energii nie muszą zasilać domków jednorodzinnych czy zakładów przemysłowych. Dowodzi tego nowo powstały pierwszy w Polsce kościół pasywny znajdujący się na Równi Szklarskiej w Nowym Targu.

Wróć do: Aktualności Pasywny kościół? Czemu nie!
Obiekt został już nagrodzony w polskiej edycji konkursu ISOVER Energy Efficiency Awards 2013, w którym promowane są inwestycje efektywne energetycznie. Wierni od początku byli zwolennikami inwestycji, ale nikt nie spodziewał się, że efekt ekologiczny można podzielić z konserwatywnością i estetyką.

Nowoczesny kościół

Obiekt poprzez swoją formę nawiązuje bowiem do historycznego stylu regionu, a mimo to został wybudowany w nowoczesnej technologii budynku pasywnego. Kościół ten jest budynkiem energooszczędnym o minimalnym zużyciu energii na cele grzewcze. Bryła obiektu została ukształtowana w taki sposób, aby zminimalizować straty cieplne przez przegrody zewnętrzne, a także zapewnić maksymalne bierne zyski słoneczne w chłodnych porach roku, a zarazem chronić wnętrze przed przegrzaniem w okresie letnim. Rozwiązanie to pozwala czuć komfort cieplny w każdym miesiącu roku i uniknąć przemarzania wiernych podczas zimowych mszy.

Rozwiązania w projekcie budynku

Jak informują projektanci z pracowni, która jest odpowiedzialna za obiekt czyli Architektura Pasywa Pyszczek i Stelmach – którzy jednocześnie byli wykonawcami projektu kościoła pasywnego w Nowym Targu - punktem odniesienia w poszukiwaniach projektowych były tradycyjne drewniane kościoły, w których samo ukształtowanie dachu, okapów oraz podcieni wynikało z oczywistej potrzeby ochrony budynku przed nadmiernymi skutkami wiatru i opadów atmosferycznych. Dach budynku jest nachylony pod kątem 55 stopni. Dzięki zastosowaniu grubej, bo aż 42 cm warstwy wełny szklanej oraz specjalnemu systemu izolacji zapewniono odpowiednią temperaturą i wilgotność.

Po pierwsze - energooszczędność!

Budynek jest duży, przeznaczony jest bowiem do użytkowania przez około 500 osób i posiada powierzchnię 1740 m2. Wszystkie przegrody zewnętrzne budynku zostały zaprojektowane na zaskakująco niskim poziomie współczynnika przenikania ciepła wynoszącym 0,1 W/m2K, co jest możliwe dzięki zastosowaniu bardzo dobrych materiałów termoizolacyjnych o niskim współczynniku przewodzenia ciepła. W Polsce według nowych przepisów wartość ta musi wynosić poniżej 0,25 W/m2K dla nowopowstających budynków. Dodatkowo w kościele zostały użyte okna o współczynniku przenikania ciepła 0,8 W/m2K, gdzie standardy wahają się na poziomie 1,7 W/m2K. Niskie zużycie energii osiągnięto dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii. Ogrzewanie kościoła zaprojektowano w oparciu o niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe, które odbywa się za pomocą pompy ciepła zasilanej studniami głębinowymi. Dodatkowo w budynku zostanie zastosowana wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z wysokoefektywnym odzyskiem ciepła na poziomie 85%. Dowodzi to, że budownictwo pasywne w Polsce jest możliwe dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i wykorzystaniu możliwości technologicznych.
Źródło: gramwielone.pl

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić