optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Cire
Energia News
Wp.pl

baner reklamowy po prostu energia

Strona główna > Aktualności > Rynek energii > Tydzień w polskiej energetyce. Skrót najważniejszych informacji przygotowanych przez Optimal Energy.

Tydzień w polskiej energetyce. Skrót najważniejszych informacji przygotowanych przez Optimal Energy.

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Tydzień w polskiej energetyce. Skrót najważniejszych informacji przygotowanych przez Optimal Energy.

Co wydarzyło się w naszym kraju w ostatnim tygodniu ? W krajowej energetyce wciąż coś się dzieje, czasem są to zmiany znaczące, czasem nowości w zakresie technologii czy prawa, ale zawsze są to informacje, o których warto wiedzieć.

Polacy chcą chronić środowisko nowoczesną energetyką

  • Jak podaje portal cire.pl większość Polaków pozytywnie ocenia aktualny stan środowiska naturalnego i uważa, jest świadomych, że ochrona środowiska zależy od każdego z nas. Jednocześnie też zdecydowana większość z nas dostrzega potrzebę zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i opowiada się za ich redukcją. Badania zostały przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Środowiska. Najciekawszym aspektem okazało się wskazanie aspektów pozwalających zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Najczęściej wymieniane sposoby to stosowanie odnawialnych źródeł energii (48 proc.) i wymiana starych pieców węglowych na nowe niskoemisyjne (46 proc.). Niemal co trzeci badany wskazał też na termomodernizację budynków (30 proc.) oraz podłączenia indywidualnych gospodarstw do sieci ciepłowniczej (29 proc.).

 

Zużycie energii stoi, a PKB wzrasta

  • Jak informuje Gazeta Wyborcza mimo niemal 20-proc. wzrostu PKB w latach 2008-12 zużycie energii w gospodarstwach domowych wzrosło tylko symbolicznie. Najnowsze dane na temat tego, jak zmieniało się zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych wykazały, że w latach 2008-12 średnie zużycie energii elektrycznej przez 13 mln polskich gospodarstw domowych wzrosło tylko o 4,4 proc.przy jednoczesnym wzroście PKB o ponad 18 proc. Zdaniem ekspertów wpływ na to miał rozwój technologii urządzeń energooszczędnych.

 

Mechanizm cen maksymalnych nie po myśli MG

  • "Rzeczpospolita" podaje, iż Urząd Regulacji Energetyki wystąpił już do resortu gospodarki o wprowadzenie mechanizmu cen maksymalnych na energię elektryczną w taryfach dla gospodarstw domowych. Ministerstwo Gospodarki nie zgadza się jednak na takie rozwiązanie mimo, iż Prezes URE argumentował wprowadzenie cen maksymalnych motywacją do rozwoju konkurencji w segmencie odbiorców indywidualnych. Ministerstwo odrzuciło pomysł, z racji braku szczegółowych badań na temat skutków wprowadzenia tego systemu.

 

Ceny energii w Polsce na poziomie europejskim

  • Podane przez "Rzeczpospolitą" dane wskazują, iż po porównaniu rachunków za energię elektryczną dla odbiorców indywidualnych w 42 krajach Europy choć ceny w Polsce są na poziomie średniej europejskiej, to kiedy odnosimy je do płac, sytuacja wygląda dużo gorzej. Wg dziennika średnia cena energii elektrycznej (wraz z dostawą) w 42 krajach Europy jest na poziomie ok. 0,55 zł za kWh. Najwięcej płacą Duńczycy (1,14 zł/kWh), Niemcy (1,12 zł/kWh) i Włosi (0,91 zł/kWh). Natomiast najmniej Ukraińcy (0,07 zł/kWh), Rosjanie (0,18 zł/kWh) i Białorusini (0,21 zł zł/kWh). Polska w tej kwestii jest na środku stawki, niestety gdy zestawimy zarobki Polaków, sytuacja nie jest już tak kolorowa.

Elektrownia Turów inwestuje

  • Jak podaje cire.pl 1 grudnia wykonawcy nowego bloku na węgiel brunatny w kompleksie wydobywczo-energetycznym Turów otrzymali  Polecenie Rozpoczęcia Prac. Zgodnie z umową, przekazanie do eksploatacji nowego bloku o mocy 450 MW nastąpi w ciągu 56 miesięcy od daty wystawienia niniejszego pozwolenia, czyli w trzecim kwartale 2019 r. Energia elektryczna wyprodukowana w nowym bloku wystarczy do zaspokojenia potrzeb ok. 1 mln gospodarstw domowych.
Powrót