optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Biznes Alert
Gazeta Wyborcza
Newseria
Strona główna > Aktualności > Rynek energii > Tydzień w polskiej energetyce. Skrót najważniejszych informacji przygotowanych przez Optimal Energy.

Tydzień w polskiej energetyce. Skrót najważniejszych informacji przygotowanych przez Optimal Energy.

12345

Ocena 5.0/5 (3 głosy/ów)

Tydzień w polskiej energetyce. Skrót najważniejszych informacji przygotowanych przez Optimal Energy.

Co wydarzyło się w naszym kraju w ostatnim tygodniu ? W krajowej energetyce wciąż coś się dzieje, czasem są to zmiany znaczące, czasem nowości w zakresie technologii czy prawa, ale zawsze są to informacje, o których warto wiedzieć.

 

Inteligentne liczniki to coraz bliższe nam pojęcie

  • Badania przeprowadzone przez GfK Polonia dla Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej wskazują, że wyraźnie wzrosła znajomość pojęcia licznik inteligentny wśród konsumentów energii.Znajomość określenia „licznik inteligentny” wynosi 21 procent w grupie społecznej, natomiast 53 procent w grupie Internautów, która także została poddana badaniom. W porównaniu do wyników badań z 2012 jest to wzrost o 5 punktów procentowych w obu przypadkach. Najlepiej rozpoznawaną funkcją inteligentnych liczników jest zdalny odczyt. Twierdzi tak 37 procent Internautów. Badani z próby społecznej wymienili następujące zalety licznika: rachunek wystawiany za faktycznie zużytą energię (31 procent), brak konieczności wizyt inkasenta (35 procent), lepsza kontrola kosztów energii w domu (25 procent).

URE o systemie elektroenergetycznym

  • Prezes URE Maciej Bando podczas wczorajszej konferencji "Rynek Mocy - Rozwiązanie dla Polski zapowiedział, że w najbliższych dniach Urząd Regulacji Energetyki opublikuje informacje ma temat planów inwestycyjnych wytwórców energii elektrycznej w perspektywie lat 2014-2028. Rozwiązanie dla Polski". Jak podkreślił, to bardzo ciekawy materiał do prowadzenia dalszych analiz między innymi odnośnie rynku mocy. Prezes URE przypomina, że opracowanie Urzędu jest przygotowywane na podstawie prognoz firm energetycznych odnośnie produkcji energii elektrycznej, planów modernizacji i rozbudowy mocy, czy struktury paliw. Plany dotyczą jednostek powyżej 50 MW nie będących źródłami opartymi na OZE.

 

Podwyżki cen energii

  • Jak napisał "Dziennik Gazeta Prawna", ceny energii elektrycznej do 2030 roku wzrosną od 20 proc. w wariancie optymistycznym do 80 proc. w pesymistycznym.
    Będzie to spowodowane zaostrzeniem polityki klimatycznej i szybszym zmniejszaniem emisji CO2 - napisała gazeta. Skala wzrostów będzie zależała od trzech czynników. Po pierwsze polskie firmy energetyczne będą musiały liczyć się z dużymi nakładami inwestycyjnymi rzędu 60 - 80 mld zł, które przynajmniej w części spróbują pokryć ze wzrostu cen energii. Drugi powód wzrostu cen to potencjalne działania Komisji Europejskiej, która zapewne będzie próbowała narzucić rodzaje elektrowni, na jakie będzie przeznaczana pomoc pochodząca ze sprzedaży lub przekazywania darmowych uprawnień. Ostatni powód wzrostu cen, to wartość samych uprawnień do emisji CO2, których cena do 2030 roku powinna wzrosnąć do 40–50 euro.

 

Aplikacja na smartfony do projektowania domów energooszczędnych

  • Aplikację na urządzenia mobilne pozwalającą zaprojektować dom energooszczędny i obejrzeć jego trójwymiarowy model dzięki technologii Augmented Reality przedstawiło w środę na konferencji prasowej w Warszawie Ministerstwo Środowiska. Aplikację będą obsługiwać urządzenia z systemem Android i iOS. Jak tłumaczył testujący ją Przemysław Otulak z wydziału komunikacji i edukacji ekologicznej MŚ, przeznaczona jest dla ludzi zainteresowanych nowoczesnymi technologiami, a których nie przekonują tradycyjne formy przekazywania informacji. Otulak zaznaczył jednak, że jest to raczej "zabawka", a nie narzędzie przeznaczone dla specjalistów. Aplikacja jest już gotowa i będzie dostępna za kilka dni.

 

Inwestycję w energetykę - nawet 100 mld złotych

  • Program inwestycyjny polskiej energetyki opiewający na 100 mld zł do 2020 r. jest całkiem realny - uważają eksperci. Minister SP Włodzimierz Karpiński, uważa, że na kontynuowanie takich inwestycji pozwalają ustalenia szczytu klimatycznego UE.Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński poinformował we wtorek PAP, że rozwiązania wynegocjowane przez Polskę podczas klimatycznego szczytu UE pozwolą spółkom energetycznym kontynuować program inwestycyjny opiewający na 100 mld zł do 2020 r.

źródło: cire.pl 

Powrót