Porównaj oferty

13 cze 2014

Prąd - baza wiedzy

URE radzi konsumentom energii i paliw gazowych jak bezpiecznie spędzić wakacje

Przed wakacjami większość z nas zaprzątnięta jest planowaniem urlopu. Żeby nie obciążać się niepokojącymi myślami podczas wypoczynku, czy aby na pewno wszystko jest bezpieczne w domu i wszystkie sprawy zostały załatwione przed naszym wyjazdem URE po raz piąty informuje nas o ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa, praw i obowiązków konsumentów gazu i energii elektrycznej przed rozpoczęciem sezonu urlopowego.

Wróć do: Aktualności URE radzi konsumentom energii i paliw gazowych jak bezpiecznie spędzić wakacje
W tym roku Urząd Regulacji Energetyki szczególną uwagę zwrócił na prawa odbiorców na rynku energii. Jednakże mając trochę wolnego czasu i relaksując się na plaży, może warto wtedy pomyśleć o zmianie sprzedawcy gazu czy energii elektrycznej?

Nie będziemy jednak rozprawiać nad wyborami konsumentów, a przedstawimy kilka zasad, o których warto pamiętać wybierając się na urlop, aby po powrocie z wakacji nie zastać przykrych niespodzianek.

Zasada pierwsza - uregulowanie rachunku za energię

Ważne, aby przed wyjazdem na urlop oprócz pamiętania o zabraniu kremu z filtrem upewnić się, czy rachunek za energię i gaz został uregulowany we właściwym terminie albo czy termin opłaty rachunku nie upływa podczas naszej wakacyjnej nieobecności. Wprawdzie przedsiębiorstwo energetyczne nie odetnie nam gazu, czy prądu jeśli termin ten zostanie nieznacznie przekroczony, ale jeśli nasz wyjazd się przeciągnie lub po powrocie będziemy bardziej zajęci opowiadaniem rodzinie co udało nam się zwiedzić, przedsiębiorca energetyczny może wstrzymać dostarczanie energii i gazu w przypadku co najmniej miesięcznej zwłoki z zapłatą. Zanim jednak pozbawi nas dostaw mediów, zostaniemy o tym powiadomiony na piśmie poprzez informację o zamiarze wypowiedzenia przez przedsiębiorstwo umowy. Ponadto, przedsiębiorstwo energetyczne ma obowiązek wyznaczyć niepłacącemu odbiorcy dodatkowy, 14-dniowy termin do zapłaty zaległych i bieżących należności. Oczywiście warto też pamiętać, że wznowienie dostaw energii czy gazu wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty, której wysokość określona jest w taryfie przedsiębiorstwa. Dlatego przed planowaniem dłuższej podróży, należy dwa razy sprawdzić termin płatności widniejący na rachunku.

Zasada druga - zabezpieczenie urządzeń w domu

Nie dziwi nas fakt, że latem często występują solidne burze, a wraz z nimi wyładowania atmosferyczne, które mogą być niebezpieczne dla naszych urządzeń, nie tylko elektrycznych. Dlatego warto przed wyjazdem zabezpieczyć wszystkie wrażliwe urządzenia po prostu odłączając je od gniazd wtyczkowych, a w przypadku butli z gazem zakręcić ją, aby nie doszło do niekontrolowanego ulatniania się gazu.

Zasada trzecia - racjonalne użytkowanie energii

Jeżeli wyjeżdżamy warto rozejrzeć się po domu (mieszkaniu) czy nie zostawiliśmy włączonych żadnych urządzeń, które nie muszą pracować cały czas. Wyłączenie z sieci urządzeń podczas naszej nieobecności to najskuteczniejsza i zarazem najprostsza metoda ich zabezpieczenia przed awarią oraz znakomity sposób oszczędzania energii. Nie dajmy się oczywiście zwariować, wszystko należy robić z głową. Dlatego na warto poświęcić godzinę przed wyjazdem na spokojne przeanalizowanie wszystkiego, aby potem w pełni cieszyć się zasłużonym urlopem. Po powrocie z urlopu można pomyśleć o zmienie sprzedawcy energii. URE przygotował dokument: Prawa konsumenta energii elektrycznej, który ma pomóc w całym procesie zmiany sprzedawcy prądu.
źródło: ure.gov.pl

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić