Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Prawa konsumenta energii elektrycznej w jednym dokumencie

Prawa konsumenta energii elektrycznej w jednym dokumencie

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

W trosce o interesy każdego z nas jako uczestnika rynku Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie od dziś prowadzi szereg działań o charakterze informacyjno - edukacyjnym. Szczególne miejsce na liście zadań regulatora stanowią inicjatywy podejmowane w celu zwiększenia świadomości konsumentów energii. Każdy z nas ma szereg praw na rynku energii, ale niewielu z nas wie, jakie i jak z nich korzystać.
Spis treści - z tego artykułu dowiesz się:
Prawa konsumenta energii elektrycznej w jednym dokumencie
Zgodnie z założeniem, że tylko prawidłowo poinformowany odbiorca jest w stanie zadbać o własne interesy na rynku energii, w Urzędzie Regulacji Energetyki powstał powszechnie dostępny Zbiór praw konsumenta energii elektrycznej - pierwsza z dwóch części kompendium przeznaczonego dla odbiorców energii, w której znajdziemy szereg informacji, jak radzić sobie na rynku energii. Kolejny dokument prezentować będzie prawa konsumentów paliw gazowych i jest już na etapie finalizacji.

Co zawiera dokument?

Prezentowany zbiór zatytułowany Zbiór praw konsumenta energii elektrycznej to niewątpliwie ważny krok w kierunku wzmocnienia pozycji odbiorcy na rynku energii. Publikacja zawiera nie tylko praktyczne informacje dotyczące zarówno praw odbiorców, ale także informacje na temat funkcjonowania rynku oraz sprzedaży i dostawy energii elektrycznej. Wśród szczegółowo opisanych praw przysługujących wszystkim konsumentom, dokument zawiera m.in. informacje opisujące: dostęp do sieci, zakup energii elektrycznej czy korzystanie ze standardów jakościowych. Wskazuje ponadto na najważniejsze komponenty zawieranych przez odbiorców umów przede wszystkim o świadczenie usług dystrybucji i sprzedaży, wyjaśniając jednocześnie zagadnienie sprzedaży rezerwowej, stanowiącej zabezpieczenie w przypadku utraty dotychczasowego sprzedawcy.

Na co zwrócić uwagę?

Istotną część dokumentu zajmuje kwestia prawa do wyboru sprzedawcy i rozwój tzw. GUD-K czyli Generalnej Umowy Dystrybucyjnej Kompleksowej. W rozdziale piątym, krok po kroku, opisana została procedura zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Uwzględnienia on wszystkie elementy oferty sprzedaży, które wymagają szczególnej uwagi ze strony konsumenta. Poza tym, niniejsze kompendium pomaga konsumentowi odnaleźć się wśród faktur i płatności, przedstawia zasady rozliczeń i korygowania wystawionych faktur, rozpatrywania reklamacji czy sposoby rozstrzygania sporów. Wiele miejsca poświęca również charakterystyce działań społecznych, które są podejmowane na rzecz odbiorców energii. Zgodnie z treścią art. 5 ust 6e ustawy Prawo energetyczne, w celu przekazania istotnych informacji o rynku energii jak najszerszemu gronu jego uczestników kopia zbioru praw konsumenta energii zostanie dostarczana odbiorcom przez sprzedawców energii elektrycznej, którzy mają też obowiązek zapewnić publiczny dostęp do zbioru.
źródło: ure.gov.pl

Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót