Porównaj oferty

26 sty 2015

Prąd - baza wiedzy

Cena prądu czy mamy na nią wpływ?

Wybierając sprzedawcę prądu mamy pośrednio wpływ na to ile będziemy płacić za energię elektryczną, czyli mamy wpływ na cenę energii, jaką będziemy płacić za jej jednostkę, czyli za kWh.

Wróć do: Aktualności Cena prądu czy mamy na nią wpływ?

Cena prądu czy mamy na nią wpływ?

Co wchodzi w skład ceny prądu ? Opłaty dystrybucyjne oraz opłaty dla sprzedawcy. Każda kilowatogodzina energii płacona jest zarówno operatorowi, jak i sprzedawcy. Nie możemy rozdzielić tych dwóch podmiotów, stąd też każdemu z nich musimy zapłacić mniej więcej po równo za każdą zużytą kilowatogodzinę. Cena 1 kWh u sprzedawcy wynosząca np. 30 gr/kWh musi zatem zostać powiększona o około kolejne 30 gr/kWh po uwzględnieniu stawek dla dystrybutora.

Opłaty dla Operatora

Pierwszą opłatą jest opłata zmienna sieciowa, naliczana według wielkości zużycia prądu w danym okresie rozliczeniowym, płacimy więc za każdą zużytą kilowatogodzinę. Dalej występuje opłata jakościowa zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki, która ma pokryć koszty związane z utrzymaniem równowagi systemu elektroenergetycznego. Jest ona także zależna od naszego zużycia energii elektrycznej, należy więc do opłat zmiennych. Może się zdarzyć, że opłata ta jest ujęta w opłacie zmiennej sieciowej i na rachunku występuje tylko jedna pozycja. Niezależnie od naszego zużycia musimy jeszcze opłacić tzw. opłaty stałe.

Opłaty dla sprzedawcy

Czas na sprzedawcę energii, któremu płacimy za energię czynną, czyli zależnie od naszego zużycia.

Cena energii

Biorąc pod uwagę oba podmioty nasza cena za energię wynosi kilkadziesiąt groszy, po około 25-30 gr. dla każdego z podmiotów osobno. Wpływ mamy jedynie na cenę samej energii czynnej, którą kupujemy u sprzedawcy i tam też możemy decydować o tym, czy akceptujemy jej wysokość, czy też szukamy dalej tańszego dostawcy energii. Płacąc za prąd sprzedawca uwzględnia to, od kogo on sam kupuje energię elektryczną oraz z czego jest ona wytwarzana. Kupując energię wytworzoną w kogeneracji sprzedawca musi zapłacić więcej, ponieważ kupuje też certyfikaty poświadczające pochodzenie energii z kogeneracji.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić