Porównaj oferty

14 paź 2013

Prąd - baza wiedzy

Zakaz palenia węglem w domach?

W ciągu sześciu lat, w okresie 2014-2020 Polska może otrzymać z Unii Europejskiej ponad 6 mld zł na promowanie odnawialnych źródeł energii oraz efektywności gospodarczej. Szansę na dofinansowanie otrzymają projekty mające na celu promocję i dystrybucję OZE. Informacja ta jest ważna zwłaszcza w kontekście wchodzącej za dwa lata w życie dyrektywy unijnej. Jej zadaniem jest uregulowanie ocieplania domów piecami węglowymi. Wg najnowszych informacji Polska zostanie zmuszona poprawić jakość powietrza, w związku z czym nieodwołanie do roku 2020 z polskich domów muszą zniknąć wszystkie piece węglowe. 

Wróć do: Aktualności Zakaz palenia węglem w domach?

Zakaz palenia węglem w domach? Szansa dla energii z natury

Rozwój społeczny i przemysłowy nieodzownie niosą za sobą wzrost zapotrzebowania na paliwa kopalne. Wszechobecna ochrona środowiska wskazuje, że wzmożona eksploatacja surowców naturalnych wpływa negatywnie na jego stan. Koniecznym jest wykorzystywanie nowych, mniej inwazyjnych źródeł pozyskiwania energii, którymi są jej alternatywne nośniki, czyli te, których wykorzystanie nie wiąże się z deficytem. Unia Europejska w najbliższej przyszłości naciskać będzie na energię pochodzącą z naturalnych procesów przyrodniczych, nie tylko w przypadku nowych źródeł wytwórczych, ale także źródeł opałowych w gospodarstwach domowych. Wszystkie te działania mają na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Środkiem służącym poprawie jakości polskiego powietrza ma być likwidacja starych węglowych pieców, które są wciąż eksploatowane w wielu polskich domach. Polski rząd ma zamiar przeznaczyć na ich wymianę ze środków budżetowych i unijnych około 5 mld.

Coś o biomasie

Jednym z najbardziej obiecujących oraz możliwych do wykorzystania źródeł energii odnawialnej w Polsce jest biomasa. Jest to rodzaj opału ekologicznego, którego najczęściej wykorzystywaną formą jest oczywiście drewno. Nie jest to jednak tak do końca odnawialne źródło, gdyż posadzenie nowych drzew wymaga wielu lat w celu pozyskania możliwości ich ponownego wykorzystania. Pojęcie biomasy jest jednak szersze i obejmuje wszelkie produkty pochodzenia organicznego. Wyróżnia się zatem tzw. fito masę (biomasę roślinną), zoo masę (zwierzęcą), a także biomasę leśną. Można zatem z powodzeniem opalać swój dom nie tylko drewnem, ale i pestkami czy łupinami roślin rolnych.

Zastępstwo tradycyjnych źródeł energii

Biomasa jest konkurencyjna w porównaniu choćby z węglem kamiennym, m.in. dlatego, że pozyskiwanie z niej energii jest najmniej kosztownym procesem spośród pozostałych form OZE. Inwestycje dotyczące zwiększenia jej wykorzystania mogą liczyć na wsparcie UE. Biomasa z powodzeniem rywalizować może, także na polu ekologicznym, ponieważ posiada zerowy bilans emisji dwutlenku węgla do atmosfery podczas jej energetycznego wykorzystania oraz znacznie niższą niż dla węgli zawartość chociażby siarki i popiołu. Dochodzi do tego również aspekt społeczny. Współcześni konsumenci coraz częściej są w stanie płacić za dobra środowiskowe. Ludzie mają świadomość, że życie w smogu czy wśród dymu kominowego prędzej czy później odbije się na ich zdrowiu. W tym wypadku chcą „zapłacić” za czyste powietrze, co sprawia, że inwestycja w nowoczesne kotły dostosowanych do biopaliw jest bardzo perspektywiczna.Co przyniesie przyszłość
Prognozy dla cen paliw są jednoznaczne – choć chwilowo wystąpił ich spadek, wkrótce jednak możemy spodziewać się wzrostu. Sprawia to, że energia pochodząca z naturalnych źródeł jest konkurencyjną formą inwestycji. Nikt jednak na razie nie wymyślił w jaki sposób ma się dokonać rewolucja w naszych domach. Większość społeczeństwa nie wyobraża sobie zmian w tym zakresie. Piece węglowe są spotykane głównie w starym budownictwie oraz wśród osób mniej zamożnych, czy starszych. Trudno wyobrazić sobie, że osoby które „nie załapią się” na pieniądze rządowe pozostaną bez źródła ogrzewania lub znajdą w swoim skromnym budżecie kilkaset złotych na modernizację, która wg nich jest kompletnie nieuargumentowaną stratą pieniędzy.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić