Porównaj oferty

13 sie 2013

Prąd - baza wiedzy

Wzrostu jakiej pozycji z comiesięcznych wydatków Polacy obawiają się najbardziej? Okazuje się, że jest nią koszt związany z zakupem energii elektrycznej.

Prawie 60% badanych Polaków deklaruje, że największe obawy wzbudza w nich wzrost cen energii elektrycznej. Dla porównania aż o 20% mniej respondentów boi się wyższego czynszu za mieszkanie, a prawie połowa mniej wyższych cen paliw, czy też ogrzewania.

Wróć do: Aktualności Wzrostu jakiej pozycji z comiesięcznych wydatków Polacy obawiają się najbardziej? Okazuje się, że jest nią koszt związany z zakupem energii elektrycznej.

Z tego artykułu dowiesz się

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie portalu OptimalEnergy.pl, podwyżki cen energii elektrycznej mają najistotniejszy wpływ na stan domowego budżetu Polaków. W odniesieniu do płci ten wskaźnik w przypadku kobiet jest jeszcze wyższy i wynosi 63% w porównaniu do 53% mężczyzn.

Podwyżki cen prądu. Badanie OptimalEnergy.pl

  • Kwestie związane z energią czy też planowanymi zmianami w prawie wzbudzają w Polakach wiele emocji. Dlatego też zdecydowaliśmy się przeprowadzić badanie, które da nam odpowiedź na pytanie o to, jak sytuacja wygląda naprawdę. Okazuje się, że największy strach wywołuje w nas możliwy wzrost cen energii elektrycznej. Tylko 1% badanych nie obawia się żadnych podwyżek dotyczących opłat ponoszonych we wszystkich gospodarstwach domowych – wyjaśnia Łukasz Czekała, Project Manager z Optimal Energy.


Nie tylko podwyżki wywołują lęk w Polakach. 40% respondentów obawia się odcięcia stałego dostępu do prądu. Aż 60% z nas, w sytuacji, kiedy miałoby ograniczone środki finansowe na rachunki, w pierwszej kolejności zapłaciłoby należności za prąd, co jest spowodowane ogromnym uzależnieniem od energii elektrycznej. Jedynie 14% wybrałoby ogrzewanie, a 8% wodę.


Pomimo tego, że nie jesteśmy wolni od obaw związanych z energią, stajemy się coraz bardziej jej świadomymi użytkownikami. Chociaż wydawać się może, że nasza wiedza na temat energii elektrycznej nie jest zbyt szeroka, to trzeba przyznać, że nie jest z nami tak źle. Dla 94% z ankietowanych informacje o zużyciu energii są istotnymi kwestiami, w momencie podejmowania decyzji o kupnie mieszkania lub domu. Zwracamy uwagę na to, czy lokal jest energooszczędny. Ponadto dla Polaków coraz ważniejsze jest, by swoje gospodarstwa domowe wyposażać w sprzęty, które zapewnią oszczędność. Najwięcej bylibyśmy w stanie dopłacić kupując lodówkę i pralkę, gdyby zużywały one mniej energii. I to nie mało – bo nawet do 600 zł więcej niż za AGD o wyższej klasie energetycznej. Za sposób na motywację do oszczędzania energii elektrycznej Polacy uważają także płacenie w systemie pre-paid. Dzięki niemu można zapłacić za energię, którą dopiero zamierzamy zużyć.
Co prawda już połowa z nas zgadza się na wybudowanie elektrowni jądrowej w naszym kraju, jednak trzech na czterech badanych nie chciałoby elektrowni jądrowej w odległości bliższej niż 10 km od ich domu. Grupa zwolenników budowy jest przy tym bardzo asymetryczna ze względu na płeć. Prawie dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet jest zwolennikami budowy elektrowni jądrowej w naszym kraju.
Przekonujemy się także do samochodów z napędem elektrycznym. Połowa z nas chętnie by nimi jeździła, gdybyśmy tylko mieli wystarczające środki finansowe, żeby sobie na nie pozwolić. W kolejnych badaniach będziemy pytać m.in. o elektrośmieci i jak je bezpiecznie utylizować.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.33 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić