Porównaj oferty

19 sie 2013

Prąd - baza wiedzy

Jak bezpiecznie pozbywać się akumulatorów, baterii czy sprzętów RTV/AGD?

Zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą ZSEE z 29.07.2005 roku, wyrzucając elektrośmieci do śmietnika łamiemy prawo. Stwarzane w ten sposób zagrożenie dla środowiska może nas kosztować  karę grzywny do 5 tysięcy złotych. Co więc zatem robić ze zużytym sprzętem i co się z nim dzieje potem?

Wróć do: Aktualności Jak bezpiecznie pozbywać się akumulatorów, baterii czy sprzętów RTV/AGD?

Znany jest nam wszystkim symbol przekreślonego kontenera na śmieci, umieszczany na urządzeniach elektrycznych oraz elektronicznych. Jeśli jednak nie można wyrzucić tych urządzeń do tradycyjnego kosza na śmieci to niewielu z nas wie co z nim tak na prawdę zrobić i dlaczego w sumie nie można wyrzucić sprzętu do śmietnika?

Jak bezpiecznie pozbywać się akumulatorów?

Większość urządzeń elektrycznych i elektronicznych zawiera substancje szkodliwe. Sprzęt elektryczny wykorzystywany w naszych domach wpływa na rosnące koszty użytkowania, ogrzewania nowych mieszkań. Konieczna jest ich segregacja oraz odpowiednie przetworzenie w celu unieszkodliwienia substancji niebezpiecznych, które stanowią zagrożenie dla środowiska. Elektrośmieci zawierają również substancje trujące, takie jak rtęć które wydostając się z uszkodzonego urządzenia elektronicznego szybko przenikają do gleby a następnie do wód gruntowych i powietrza. Ponadto znaczną większość zużytych surowców można ponownie wykorzystać. Recykling pozwala na produkcję nowych urządzeń, co oczywiście zmniejsza stopień wykorzystania zasobów naturalnych i niezaprzeczalnie przyczynia się do obniżenia kosztów technologicznych.
Jak wynika z ostatnio przeprowadzonych badań opinii społecznej, dotyczącej wiedzy na temat postępowania ze zużytymi urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi, znaczna większość społeczeństwa nie wie, że zużyte świetlówki to także elektrośmieci, których nie wolno wyrzucać do śmietnika razem z innymi odpadami. W wielu miejscach stosowane są specjalne pojemniki przeznaczone tylko na świetlówki, ale jeśli ich nie ma można się ich pozbyć legalnie i ekologicznie w inny sposób.

Gdzie wyrzucić żarówki?

Zużyte świetlówki można oddać w sklepie ze sprzętem elektronicznym czy oświetleniem przy zakupie nowych na zasadzie oddania starej za nową. To samo dotyczy pozostałego sprzętu. To znaczy, że bezpłatnie możemy zostawić starą lodówkę w sklepie przy zakupie nowej. Punkty sprzedaży są zobowiązane do przyjęcia świetlówek w tej samej ilości, co zakupiono, bez względu na ich markę. Istnieje również wiele punktów zbierania elektrośmieci, które przyjmują zużyte świetlówki i pozostały sprzęt w dowolnej ilości. Adresy punktów zbierania powinny znajdować się w każdym urzędzie gminy. Można również zanieść elektrośmieci do punktu skupu złomu, jeżeli ma on pozwolenie na prowadzenie działalności ich zbierania i jest zarejestrowany w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska. Punkty skupu złomu mają obowiązek przyjmować zużyty sprzęt bezpłatnie, bez ograniczeń. Transport niestety trzeba zapewnić we własnym zakresie.

A co dalej dzieje się z oddanym sprzętem? Ze sklepów, hurtowni czy punktów zbierania, zużyte urządzenia oraz świetlówki przekazywane są do zakładu przetwarzania, gdzie są rozkładane na pojedyncze elementy, z których poszczególne zostają poddane procesom odzysku i recyklingu. Przykładowo dla świetlówek w procesach odzysku otrzymuje się szkło, aluminiowe elementy, luminofor i metaliczną rtęć. Surowce te nadają się do ponownego użycia. Jest jednak pewna podstawowa zasada oddawania elektrośmieci. Zużyty sprzęt oddany do punktu zbierania musi być kompletny. Gdy został amatorsko zdemontowany może stanowić zagrożenie dla środowiska, gdyż szkodliwe substancje zawarte w urządzeniach łatwo wydostają się na zewnątrz. Według nowych przepisów, nielegalny, samodzielny demontaż poza wyspecjalizowanym zakładem przetwarzania może nas kosztować nawet 100 tys. złotych. Dlatego warto zastanowić się nad tym, gdzie wyrzucamy swoje elektrośmieci, a wśród tylu możliwości najważniejsze, aby nie był to las.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (4 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić