Porównaj oferty

10 sty 2014

Prąd - baza wiedzy

Elektrownia Opole – rozbudowa ruszy już 1 lutego

Zarząd PGE zaakceptował rekomendacje wystosowane przez Komitet Inwestycyjny, potwierdzające zamiar wydania Polecenia Rozpoczęcia Prac budowy dwóch bloków energetycznych na węgiel kamienny o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole. Ponadto, że rada nadzorcza spółki PGE zatwierdziła proponowany wcześniej program wewnętrznego finansowania dla inwestycji Opole II do wartości 11,6 mld zł, co umożliwi rozpoczęcie prac budowlanych zgodnie z harmonogramem, czyli już 1 lutego 2014 r.

Wróć do: Aktualności Elektrownia Opole – rozbudowa ruszy już 1 lutego
Planowana rozbudowa obejmuje budowę dwóch bloków. Budowa bloku numer 5 planowo zakończy się po upływie 54 miesięcy, a bloku numer 6 po 62 miesiącach. Szczegóły projektu inwestycyjnego Opole II mają zostać podane w najbliższym czasie.

Bezpieczeństwo energetyczne

Według zarządu spółki w ostatnich miesiącach zauważyć można kierunkowe zmiany w otoczeniu sektora energetycznego - nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Zmiany przede wszystkim widać w obszarze: zmian systemowych na rynku energii, takich jak wspomniane we wcześniejszych artykułach wprowadzenie mechanizmu operacyjnej rezerwy mocy, projektowanych regulacjach ustawowych dotyczących OZE racjonalizujących rozwój tego sektora w Polsce oraz kierunkach europejskiej polityki klimatycznej, w szczególności głośno zapowiadanych interwencji w systemie handlu emisjami CO2. Budowa dwóch bloków w Opolu jest najważniejszą planowaną inwestycją PGE . Mimo iż bloki opalane są węglem kamiennym o mocy ok. 900 MW każdy, są nam niezbędne. Inwestycja jest jedną z najważniejszych dla polskiej energetyki. W kwietniu 2013 r. budowa inwestycji stanęła pod dużym znakiem zapytania. PGE wycofała się z inwestycji w nowe bloki w Elektrowni Opole, jako przyczynę podając przede wszystkim ograniczenie opłacalności, z powodu m. in. znaczących spadków cen energii. PGE oraz wielu analityków i przedstawicieli firm doradczych wskazywała wówczas, że ceny energii są tak niskie, że taka inwestycja byłaby nieopłacalna. Cena energii oscyluje dziś wokół 160 zł za MWh, podczas gdy opłacalność budowy nowego bloku gwarantuje cena ok. 220-240 zł za MWh.

Nowe bloki na pewno powstaną

Kontrowersje dotyczące opłacalności budowy omawianych bloków w Elektrowni Opole doprowadziły do trzęsienia ziemi w zarządzie PGE. Najpierw 25 października zeszłego roku Rada Nadzorcza PGE odwołała z zarządu spółki Bogusławę Matuszewską, wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju oraz Wojciecha Ostrowskiego, wiceprezesa zarządu ds. finansowych, a 18 listopada rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki złożył Krzysztof Kilian. Widząc co się dzieje premier Donald Tusk ogłosił, że rząd znajdzie środki i sposoby, by nowe bloki w Opolu jednak powstały. I tak PGE i Kompania Węglowa (KW) podpisały list intencyjny o współpracy w sprawie projektu budowy bloków w Opolu. W efekcie Kompania Węglowa oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zawarły dwie umowy: na dostawy węgla do istniejących bloków energetycznych w latach 2014-2018 (o łącznej wartości 5, 6 mld zł) oraz na dostawy do dwóch nowych bloków energetycznych. Wartość węgla do bloków 5 i 6 w latach 2018-2038 oszacowano na 16-22 mld zł w zależności od wielkości dostaw i cen surowca. Sprawność netto każdego bloku ma wynosić minimum 45,5 proc. Obecnie elektrownia posiada już cztery bloki węglowe o łącznej mocy zainstalowanej 1492 MW. Dwa nowobudowane miałyby zatem moc większą niż ich cztery poprzedniki. Budowa bloków zakończy się za około 5 lat. Miejmy nadzieję, że w tym czasie powstanie co najmniej kilkanaście planów budowy kolejnych jednostek wytwórczych.
źródło: ure.gov.pl

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić