Porównaj ceny energii: prądu i gazu. Wybierz najlepszą ofertę.

Obniż swój rachunek za:

Dołącz do grona naszych zadowolonych użytkowników, którzy w ostatnim miesiącu wybierając najlepsze oferty z porównywarki cen energii: prądu i gazu Optimal Energy, średnio zaoszczędzili zmieniając sprzedawcę energii w domu 350 zł, a w firmie prawie 3 000 zł!

Porównujemy 96% ofert aktywnych sprzedawców energii w całej Polsce
Ostatnia aktualizacja cen sprzedawców pądu w porównywarce 21.03.2018
Strona główna > Aktualności > Prąd dla domu > URE radzi konsumentom energii i paliw gazowych jak bezpiecznie spędzić wakacje

URE radzi konsumentom energii i paliw gazowych jak bezpiecznie spędzić wakacje

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

URE radzi konsumentom energii i paliw gazowych jak bezpiecznie spędzić wakacje

W tym roku Urząd Regulacji Energetyki szczególną uwagę zwrócił na prawa odbiorców na rynku energii. Jednakże mając trochę wolnego czasu i relaksując się na plaży, może warto wtedy pomyśleć o zmianie sprzedawcy gazu czy energii elektrycznej ?

Nie będziemy jednak rozprawiać na wyborami konsumentów, a przedstawimy kilka zasad, o których warto pamiętać wybierając się na urlop, aby po powrocie z wakacji nie zastać przykrych niespodzianek.

 

Zasada pierwsza - uregulowanie rachunku za energię

Ważne, aby przed wyjazdem na urlop oprócz pamiętania o zabraniu kremu z filtrem upewnić się, czy rachunek za energię i gaz został uregulowany we właściwym terminie albo czy termin opłaty rachunku nie upływa podczas naszej wakacyjnej nieobecności. Wprawdzie przedsiębiorstwo energetyczne nie odetnie nam gazu, czy prądu jeśli termin ten zostanie nieznacznie przekroczony, ale jeśli nasz wyjazd się przeciągnie lub po powrocie będziemy bardziej zajęci opowiadaniem rodzinie co udało nam się zwiedzić, przedsiębiorca energetyczny może wstrzymać dostarczanie energii i gazu w przypadku co najmniej miesięcznej zwłoki z zapłatą. Zanim jednak pozbawi nas dostaw mediów, zostaniemy o tym  powiadomiony na piśmie poprzez informację o zamiarze wypowiedzenia przez przedsiębiorstwo umowy. Ponadto, przedsiębiorstwo energetyczne ma obowiązek wyznaczyć niepłacącemu odbiorcy dodatkowy, 14-dniowy termin do zapłaty zaległych i bieżących należności. Oczywiście warto też pamiętać, że wznowienie dostaw energii czy gazu wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty, której wysokość określona jest w taryfie przedsiębiorstwa. Dlatego przed planowaniem dłuższej podróży, należy dwa razy sprawdzić termin płatności widniejący na rachunku.

 

Zasada druga - zabezpieczenie urządzeń w domu

Nie dziwi nas fakt, że latem często występują solidne burze, a wraz z nimi wyładowania atmosferyczne, które mogą być niebezpieczne dla naszych urządzeń, nie tylko elektrycznych. Dlatego warto przed wyjazdem zabezpieczyć wszystkie wrażliwe urządzenia po prostu odłączając je od gniazd wtyczkowych, a w przypadku butli z gazem zakręcić ją, aby nie doszło do niekontrolowanego ulatniania się gazu.

 

Zasada trzecia - racjonalne użytkowanie energii

Jeżeli wyjeżdżamy warto rozejrzeć się po domu (mieszkaniu) czy nie zostawiliśmy włączonych żadnych urządzeń, które nie muszą pracować cały czas. Wyłączenie z sieci urządzeń podczas naszej nieobecności to najskuteczniejsza i zarazem najprostsza metoda ich zabezpieczenia przed awarią oraz znakomity sposób oszczędzania energii.

Nie dajmy się oczywiście zwariować, wszystko należy robić z głową. Dlatego na warto poświęcić godzinę przed wyjazdem na spokojne przeanalizowanie wszystkiego, aby potem w pełni cieszyć się zasłużonym urlopem.

źródło: ure.gov.pl

Tagi: ure, zmiana dostawcy pradu,
Powrót

PowrótWszelkie prawa zastrzeżone. © 2018 OPTIMALENERGY.pl