Porównaj oferty

27 sty 2021

Prąd - baza wiedzy

Formy zakupu energii elektrycznej dla firm

Firmy szukające bezinwestycyjnej formy optymalizowania kosztów najczęściej decydują się na zmianę sprzedawcy prądu. Wybór nowego podmiotu od którego zakupimy energię elektryczną pozostaje bez wpływu na wysokość opłat dystrybucyjnych oraz nie generuje dodatkowych kosztów. Sam zakup prądu może być jednak dokonywany na różne sposoby.

Wróć do: Aktualności Formy zakupu energii elektrycznej dla firm

Decydując się na zmianę sprzedawcy prądu musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych sprawach związanych z samą umową, a także sposobem rozliczenia takich transakcji. Analizując oferty od różnych sprzedawców szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na:

  • Długość trwania umowy oraz okres jej wypowiedzenia
  • Terminy płatności
  • Sposób naliczania opłat – prognozowany czy w oparciu o dane rzeczywiste
  • Kary umowne wynikające z wcześniejszego zerwania umowy bądź też z tytułu zmiany wolumenu zużycia energii jaki w trakcie trwania umowy faktycznie zużyjemy do wolumenu deklarowanego w umowie
  • Czy nowy sprzedawca ma możliwość zmiany warunków umowy w trakcie trwania kontraktu. Jeśli tak to z jakim wyprzedzeniem musi nas o tym fakcie poinformować i czy możemy wtedy wypowiedzieć umowę?

Jeśli chodzi o samą formę zakupu prądu tutaj też mamy kilka wariantów, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, a które opiszemy poniżej

Umowa na prąd dla firm ze stałą ceną

Najbardziej popularna forma zakupu prądu. Klient przed podpisaniem umowy na czas określony zna warunki handlowe na jakich będzie się rozliczał tzn. mamy informację na temat stawki za 1 MWh (kWh) energii elektrycznej oraz wysokość comiesięcznej opłaty handlowej. W przypadku takich umów mamy przynajmniej 3 obszary na jakie szczególnie musimy zwrócić uwagę:

  1. Stała cena często nie oznacza ceny, która jest na tym samym poziomie przez cały rok. Część sprzedawców zmienia cenę zakupu prądu w kolejnych latach, podając nam ją oczywiście do wiadomości. Czyli podpisując umowę na 36 miesięcy mamy stałą cenę, ale w kolejnych latach jest ona różna – najczęściej rośnie. Zwróćmy na to uwagę i dopytajmy czy cena jaką widzimy w ofercie dotyczy np. pierwszych 12 miesięcy czy np. w cenniku mamy zdefiniowane różne stałe stawki w kolejnych latach.
  2. Podobna sytuacja występuje w umowach na czas nieokreślony z np. 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia. Mamy w umowie gwarancję, że cena nie zmieni się w ciągu pierwszych 12 miesięcy, a później będziemy rozliczani według aktualnego cennika, który znany na chwilę obecną nie jest.
  3. W umowach z tzw. stałą ceną występuje zapis, który mówi, że sprzedawca prądu ma możliwość zmiany ceny zakupu prądu, jeśli na rynku wystąpią określone w regulaminie czynniki, najczęściej odnoszące się do sytuacji na Towarowej Giełdzie Energii. W takim przypadku Sprzedawca informuje klienta o podwyżce, a ten ma prawo się nie zgodzić i wypowiedzieć umowę.

Praktyka rynnowa jest taka, że wszystkie firmy energetyczne chcąc się zabezpieczyć przed niespodziewanym wzrostem cen stosują tego typu zapisy – od największych koncernów energetycznych po mniejsze spółki zajmujące się handlem energią.

energia transzowa

Transzowa sprzedaż prądu

Wahania cen prądu na Towarowej Giełdzie Energii, a także coraz większy udział produkcji energii z odnawialnych źródeł energii, który wpływa na kształtowanie się cen prądu w Polsce i w Europie powoduje, że coraz większe grono właścicieli firm decyduje się na tzw. transzowy zakup prądu. Dzięki temu energia dla firm może być zakupiona w bardziej optymalny sposób.

Czym w takim razie jest transzowy zakup energii elektrycznej? To zakup energii elektrycznej w partiach wolumenowych na określony czas, zazwyczaj kilku miesięcy. Wybierają go firmy, dla których zakup energii stanowi bardzo duży koszt stały. Analizując sytuację na rynku w ostatnim roku, tego typu produkty w finalnych rozrachunku były bardziej atrakcyjne cenowo. Był on chętnie wybierany przez właścicieli, którzy posiadali bardzo długie okresy wypowiedzenia obecnych umów np. 6-miesięczne. Decydując się na tego typu rozwiązanie, nie trzeba było ustalać ceny kilka miesięcy przed wejściem w życie kontraktu.

Zalet tego typu kontraktowania energii jest znacznie więcej. Jeśli chcesz poznać szczegóły, skontkatuj się bezpośrednio z jednym ze sprzedawców np. Po Prostu Energia S.A, który tego typu usługę oferuje.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić