Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Stare sieci przesyłowe to wyższe rachunki za prąd

Stare sieci przesyłowe to wyższe rachunki za prąd

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Wszyscy płacący rachunki za energię elektryczną nie raz zastanawiali się za co tak właściwie płacę? Nie zaskoczy nikogo fakt, że na fakturze za energię tylko połowa stanowi opłatę za zużytą energię. Reszta kwoty to koszt jej dostarczenia oraz modernizacji i napraw sieci energetycznych. Przestarzałe linie energetyczne nie wiążą się tylko z przerwami w dostawach energii, ale oznaczają także coraz wyższe rachunki za energię elektryczną.
Spis treści - z tego artykułu dowiesz się:
Stare sieci przesyłowe to wyższe rachunki za prąd
Ostatnie duże inwestycje w sieci energetyczne miały miejsce bagatela, ponad 40 lat temu. Aktualnie nie dziwi więc, że sieci energetyczne znajdują się w fatalnym stanie. Brak prądu może stać się dla nas dużym problemem. Jak oceniają eksperci, przestarzałym, polskim sieciom zostało najwyżej kilkanaście lat życia. Coraz częściej zdarzające się przerwy w dostawie prądu - trzy razy częściej niż wynosi średnia unijna zmuszają do inwestycji w postaci nowych połączeń, modernizacji już istniejących oraz przeprowadzania remontów. Być może rocznie przypadające na jednego odbiorcę 350 minut wyłączeń, niedługo stanie się przeszłością.

Bezpieczeństwo energetyczne

Ministerstwo Gospodarki potwierdza także obawy ekspertów rynku energii i alarmuje, że już za kilka lat w całym kraju może brakować prądu. Z wyliczeń resortu wynika wprost, że pierwsze niedobory mogą się pojawić już w 2015 r., a dwa lata później, w polskim systemie energetycznym brakować ma aż 1100 MW mocy wytwórczych. Prąd tracimy głównie z powodu złego stanu linii energetycznych i tego jak są rozmieszczone. Straty przesyłowe, z wyliczeń przedstawionych przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wynoszą ponad 7 proc. wytworzonej energii. W przeliczeniu na złotówki, co da jaśniejszy obraz sprawy, strata ta wynosi ponad 2 mld zł rocznie. Oczywiście nie jest niespodzianką, że to odbiorcy ponoszą koszty tych strat i stąd właśnie rosnące opłaty dystrybutorów energii. Prąd tracony jest także dlatego, że przesyłamy go na zbyt duże odległości. Źródła wytwórcze nie są rozmieszczone równomiernie, a odbiorcy znajdują się od nich za daleko. Jeżeli nie podejmie się żadnych działań rachunki za prąd będą co roku wzrastały zamiast maleć, bo straty przesyłanej energii będą coraz większe.
źródło: gramwzielone.pl

Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót