Porównaj oferty

4 mar 2014

Prąd - baza wiedzy

Stare sieci przesyłowe to wyższe rachunki za prąd

Wszyscy płacący rachunki za energię elektryczną nie raz zastanawiali się za co tak właściwie płacę? Nie zaskoczy nikogo fakt, że na fakturze za energię tylko połowa stanowi opłatę za zużytą energię. Reszta kwoty to koszt jej dostarczenia oraz modernizacji i napraw sieci energetycznych. Przestarzałe linie energetyczne nie wiążą się tylko z przerwami w dostawach energii, ale oznaczają także coraz wyższe rachunki za energię elektryczną.

Wróć do: Aktualności Stare sieci przesyłowe to wyższe rachunki za prąd

Z tego artykułu dowiesz się

Ostatnie duże inwestycje w sieci energetyczne miały miejsce bagatela, ponad 40 lat temu. Aktualnie nie dziwi więc, że sieci energetyczne znajdują się w fatalnym stanie. Brak prądu może stać się dla nas dużym problemem. Jak oceniają eksperci, przestarzałym, polskim sieciom zostało najwyżej kilkanaście lat życia. Coraz częściej zdarzające się przerwy w dostawie prądu - trzy razy częściej niż wynosi średnia unijna zmuszają do inwestycji w postaci nowych połączeń, modernizacji już istniejących oraz przeprowadzania remontów. Być może rocznie przypadające na jednego odbiorcę 350 minut wyłączeń, niedługo stanie się przeszłością.

Bezpieczeństwo energetyczne

Ministerstwo Gospodarki potwierdza także obawy ekspertów rynku energii i alarmuje, że już za kilka lat w całym kraju może brakować prądu. Z wyliczeń resortu wynika wprost, że pierwsze niedobory mogą się pojawić już w 2015 r., a dwa lata później, w polskim systemie energetycznym brakować ma aż 1100 MW mocy wytwórczych. Prąd tracimy głównie z powodu złego stanu linii energetycznych i tego jak są rozmieszczone. Straty przesyłowe, z wyliczeń przedstawionych przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wynoszą ponad 7 proc. wytworzonej energii. W przeliczeniu na złotówki, co da jaśniejszy obraz sprawy, strata ta wynosi ponad 2 mld zł rocznie. Oczywiście nie jest niespodzianką, że to odbiorcy ponoszą koszty tych strat i stąd właśnie rosnące opłaty dystrybutorów energii. Prąd tracony jest także dlatego, że przesyłamy go na zbyt duże odległości. Źródła wytwórcze nie są rozmieszczone równomiernie, a odbiorcy znajdują się od nich za daleko. Jeżeli nie podejmie się żadnych działań rachunki za prąd będą co roku wzrastały zamiast maleć, bo straty przesyłanej energii będą coraz większe.
źródło: gramwzielone.pl

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić