Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Sprzedaż energii elektrycznej – rewolucja w Hiszpanii

Sprzedaż energii elektrycznej – rewolucja w Hiszpanii

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Rząd Hiszpanii podjął decyzję o wprowadzeniu nowego systemu sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Od początku kwietnia 2014 r. cena za kWh będzie ustalana z dnia na dzień, a odbiorcy będą mogli śledzić zmiany na rynku online.
Spis treści - z tego artykułu dowiesz się:
Sprzedaż energii elektrycznej – rewolucja w Hiszpanii
Jak poinformowała media Informacyjna Agencja Radiowa, od kwietnia br. hiszpański rząd wprowadzi nowe zasady sprzedaży energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych, czyli gospodarstw domowych, które posiadają liczniki elektroniczne. Obecnie w Hiszpanii tacy odbiorcy stanowią około 10% rynku.

Rewolucja energetyczna

W nowym systemie będzie sporo zamieszania, ponieważ cena energii elektrycznej będzie inna dla każdej godziny, a sprzedawcy będą mieli obowiązek do informowania o tym na swoich stronach internetowych z 24-godzinnym wyprzedzeniem. Zmiany te nie dotkną jednak odbiorców wyposażonych w tradycyjne liczniki i będą oni płacić za energię średnią cenę miesięczną. W opinii hiszpańskiego rządu oraz polskich ekspertów, nowy system sprzedaży energii pozwoli na zmniejszenie cen energii elektrycznej o co najmniej 5%. Innego zdania są jednakże organizacje konsumenckie, które ostrzegają, że energia będzie nawet droższa, a nowy system jest sprzeczny z prawem. Ponadto zdaniem organizacji konsumenckich, nowe zasady sprzedaży energii będą dzielić odbiorców energii na uprzywilejowanych i pokrzywdzonych, i nie powinny one wejść w życie do czasu, aż przedsiębiorstwa energetyczne nie wyposażą wszystkich klientów w liczniki elektroniczne. Czy rozwiązanie okaże się trafione, pokaże czas.
źródło: Gramwzielone.pl

Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót