Porównaj oferty

21 paź 2013

Prąd - baza wiedzy

Polska w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast Europy

Opublikowany przez Europejską Agencję Ochrony Środowiska (EEA) ranking europejskich miast posiadających najgorszą jakość powietrza wykazał, że Polska góruje nad pozostałymi państwami europejskimi w tej bardzo niechlubnej kategorii.

Wróć do: Aktualności Polska w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast Europy

Jak wynika z przeprowadzonego rankingu, w pierwszej "10" miast posiadających najgorszą jakość powietrza w Europie są cztery miasta z Bułgarii i aż sześć z Polski. Dowodzi to, że państwa z najlepiej rozwiniętym przemysłem, wcale nie są jednocześnie największymi trucicielami Europy. Ich działalność bowiem wiąże się z redukcją zanieczyszczeń poprzez stosowanie nowoczesnych technologii oczyszczania spalin, a także stosunkowo duży udział odnawialnych źródeł energii w całkowitym bilansie energetycznym.

Najgorsza jakość powietrza w Europie. 6 miast z Polski

W pierwszej "dziesiątce" rankingu EEA, przy uwzględnieniu europejskich miasta z największą liczbą dni w roku, w których przekraczane jest dopuszczalne stężenie zanieczyszczeń w powietrzu, znajdziemy następujące miasta:

  1. Pernik - 180 (liczba dni, w których przekraczany jest limit stężenia zanieczyszczeń)
  2. Płowdiw - 161
  3. Kraków - 151
  4. Plewen - 150
  5. Dobricz - 145
  6. Nowy Sącz - 126
  7. Gliwice - 125
  8. Zabrze - 125
  9. Sosnowiec - 124
  10. Katowice - 123

Jak wynika z danych EEA, w latach 2002-2011 emisja wielu szkodliwych substancji w tym dwutlenku siarki spadła o 50%, a tlenku węgla o jedną trzecią. Mimo to, nadal aż 22 kraje UE w dalszym ciągu przekraczają dopuszczalne normy emisji CO2. Nie dziwi więc niedawna reakcja rządu mająca na celu wyeliminowanie ogrzewania węglem kamiennym w gospodarstwach domowych.

Zła jakość powietrza = problemy zdrowotne

Społeczeństwa wielu krajów zdają sobie sprawę, że niska jakość powietrza może prowadzić do wielu chorób, w tym chorób serca, zaburzeń oddechowych, raka płuc czy problemów z oddychaniem. Mieszkańcy największych miast oraz regionów przemysłowych są skazani na duży ruch uliczny czy sąsiedztwo zakładów emitujących zanieczyszczenia nie tylko do powietrza, ale też gleby czy wody. Według danych Komisji Europejskiej, tylko z powodu zanieczyszczenia powietrza - charakteryzującego się wysokim stężeniem pyłów i aerozoli w atmosferze w samym roku 2010 w Unii Europejskiej zmarło przedwcześnie 420 tys. osób. Według naukowców z University of North Carolina liczba zgonów wywołanych chorobami powstałymi przez zanieczyszczone powietrze na całym świecie wynosi co roku ok. 2,1 mln. Liczba ta jest zatrważająca i powinna dać do myślenia, zwłaszcza że w pośpiechu codziennego życia, związanego z pracą, rodziną i prowadzeniem domu, każdemu z nas należy się chociaż minimum komfortu, do którego należy jakość powietrza. Nie da się zastąpić powietrza, dlatego tak ważne jest dbanie o jego jakość, aby cieszyć się długim zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Źródło: Gram w Zielone


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.67 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić